Chociaż banjo swoim wyglądem może przypominać gitarę, nie ma z nią nic wspólnego, gdyż tak naprawdę jest to bęben. Te pierwsze instrumenty powstały w Afryce, a do ich wytworzenia używano tykwy. Do Ameryki dotarły w XVIII wieku, natomiast dopiero 1,5 wieku później stały się bardziej znane. Banjo było popularne wśród żołnierzy, ponieważ ze względu na jego wielkość i budowę mogli oni na nim usiąść, a także zabierać w podróże.
60:28 2021_04_09 18_00_13_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Banjo - instrument ze strunami, który nie jest gitarą/Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 9 kwietnia godz. 18:00
Okrągła część instrumentu wytłoczona jest z drewna, np. klonowego i może mieć średnicę 30 cm Najprostszy typ banjo posiada 4 struny, jednakże można spotkać również modele z 5 lub 6 strunami. Instrument ten posiada kilka otworów, dzięki czemu dźwięki mogą się wydostać na zewnątrz i nie ma efektu echo. Jednakże ich kształt nie jest tak ważny, jak ich wielkość. Zdarza się, że cena banjo przekracza wartość gitary, jednakże to wszystko zależy m.in. od drewna, które zostało użyte do wykonania tego instrumentu oraz ozdób, takich jak muszle.
W ostatnim czasie banjo stało się popularniejsze. Niektórzy mogą myśleć, że jest to typowy instrument do grania utworów country, lecz można go wykorzystać również do innej aranżacji muzycznej. Chociaż może wydawać się nietypowy, instrument ten jak każdy inny pozwoli dziecku odkryć w sobie talent muzyczny.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.
Prowadzi: Janusz Zadura
Gość: Piotr Bułas - muzyk
Data emisji: 9.04.2021
Godz. emisji: 18.00.
Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!