Pierwsze informacje o jednorożcach pochodzą ze starożytności i widnieją na pieczęciach cywilizacji doliny Indusu, której ziemie obecnie są zajmowane przez Afganistan, Pakistan i północne Indie. Co więcej zwierzęta te zostały wspomniane także w Biblii. Jednak najprawdopodobniej w obydwu przypadkach chodziło o bawoły lub byki, które zostały przedstawione z profilu, co by tłumaczyło obecność jednego rogu. Za jednorożca uważano także kiedyś nosorożca.
59:15 2021_05_14 18_00_00_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Czy jednorożce istnieją?_Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom_14.05.2021.
Opisów tych zwierząt było wiele. Jeden z rzymskich historyków twierdził, że jednorożce mają głowę jelenia, nogi słonia i ogon dzika, natomiast reszta ciała przypomina budową konia. W Chinach mówiono, że istoty te były pokryte zielonymi łuskami, a głowa wyglądała jak u lwa. Nazywali je qilin, a w Japonii kirin. Tam z kolei opisywano je jako połącznie smoka z jeleniem. Niektóre opowieści mogą także bazować na wymarłych już zwierzętach o nazwie elasmoterium, które były nieco wyższe od nosorożców.
W średniowieczu uważano, że jednorożca mogli mieć tylko królowie i papieże. Co ciekawe, u jednego mężczyzny zainteresowanie tym zwierzęciem było tak duże, że postanowił sam tworzyć jednorożce poprzez modelowanie rogów młodych koziołków w jeden. Więcej w załączonej audycji.
Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"
Prowadzi: Janusz Zadura
Data emisji: 14.05.2021.
Godz. emisji: 18.00.
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.