Polskie Radio Dzieciom

Nietoperze - dlaczego latają zygzakiem i inne ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:49
Są jedynymi lotnymi ssakami, prowadzącymi nocny tryb życia, latają zygzakiem i posługują się echolokacją. O nietoperzach w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" opowiedziała Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Rudmer Zwerver

Można je znaleźć w starych zamczyskach, jaskiniach i piwnicach. Ich życie toczy się tylko w nocy, więc jeśli znajdziemy się przypadkowo na ich terytorium mogą nas nieźle wystraszyć. Czy powinniśmy się ich obawiać?
Na to i wiele innych pytań odpowiedział gość Polskiego Radia Dzieciom.

Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Posłuchaj
60:05 2021_10_21 18_00_18_RadioDzieciom_Podwieczorek.mp3 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem 21 października godz. 18:00

 

Audycja "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" od poniedziałku do piątku od 18.00 do 19.00.

Prowadzi: Janusz Zadura
Gość:  Justyna Odrzykoska, członkini Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy
Data emisji: 21.10.2021
Godz. emisji: 18.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Skąd wzięły się psy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 11:53
Popularne twierdzenie głosi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Na temat jego pochodzenia istnieje wiele baśni i mitów, które zostały opowiedziane w "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem". Jeden z nich mówi, że gdy świat otrząsnął się po ogromnej powodzi, ludzie zauważyli mnóstwo ryb, które postanowili upiec na ogniu i zjeść. W skutek tego powstał nieprawdopodobny dym, który dotarł aż do azteckich bogów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siostry rzeki ratują Wisłę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 11:42
Metody mające na celu ochronę środowiska dotyczą m.in. rzek, które nierzadko z powodu czynności człowieka są zanieczyszczane. Uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek postanowiły zwrócić Siostry Rzeki, które razem z Cecylią Malik, gościem "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom, przeprowadziły akcję na ratunek Wiśle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:00
Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat przyrody oczami dziecka. Jak mądrze przekazać wiedzę na jej temat?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:46
Jednym z rodzajów literatury dziecięcej są książki przyrodnicze, z których dzieci mogą czerpać wiedzę na temat natury i środowiska. Informacje w nich zawarte przekładają się następnie na sposób, w jaki młodsze osoby postrzegają świat, a przez to wpływają na przyszłość fauny i flory. O stosunku dzieci i dorosłych do świata przyrody opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom, w audycji "Strefa Rodzica", Urszula Zajączkowska, botaniczka i poetka związana z Instytutem Badań Leśnych SGGW.
rozwiń zwiń