Polskie Radio Dzieciom

Czy archeologa może coś zaskoczyć?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:43
Czy lubicie się uczyć? A może poza tym macie wyobraźnię przestrzenną, potraficie "czytać teren" i od razu wiecie gdzie może być jakiś skarb? Jeśli tak, to posiadacie wszystkie cechy niezbędne w pracy archeologowi. Zapraszamy do wysłuchania ciekawej rozmowy z bardzo utytułowanym naukowcem.
Audio
  • Na czym polega praca archeologa? (Mini eureka/Polskie Radio Dzieciom)_1.01.2020.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Openfinal / Shutterstock

Profesor Karol Myśliwiec jest wybitnym egiptologiem, autorem ważnych odkryć w Sakkarze w Egipcie. Ale po co dużo czytać i wiedzieć, zapytacie? Żeby badać, porównywać źródła i wyciągać wnioski. I nie wierzyć pierwszemu lepszemu słowu. Chociaż - nawet archeolog może się czasem pomylić. Wykopaliska w Sakkarze przez wielu wybitnych znawców tego terenu, uważane były za nieopłacalne. Przewidywano, że znajdzie się tam jedynie archeologiczne śmieci, nic ciekawego. Tymczasem w 2009 roku misja archeologiczna Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego - której dyrektorem jest prof. Karol Myśliwiec, odkryła w tym miejscu grobowiec Ni-anch-Nefertuma - wyjątkowe znalezisko z niewykończonymi reliefami ukazującymi sceny z życia codziennego.
Dobrze więc będzie, żeby archeolog potrafił się uprzeć przy swoim zdaniu. Profesor opowiedział też, jak wbrew opiniom innych naukowców wykopki archeologiczne w innym miejscu przyniosły efekt - posąg Afrodyty, z marmuru, ze śladami polichromii na powierzchni.

Czy archeologa może coś zaskoczyć? I jak Egipcjanie reagują na prowadzenie wykopalisk? Dzieci, ale też rodziców, zapraszamy do wysłuchania tej ciekawej rozmowy.

Karol Myśliwiec - archeolog światowej sławy, przez osiem lat był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egiptologów, jest wykładowcą Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownikiem Zakładu Egiptologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk - tytułów ma wiele, co - jak sam tłumaczy - i tak nie ma żadnego porównania z ilością tytułów przysługujących faraonom, ani nawet wielmożom starożytnego Egiptu - oni mieli ich w kilku linijkach nawet po kilkadziesiąt.

Rozmawiał: Artur Wolski
Data emisji: 01.01.2019.
"Mini Eureka" w Polskim Radiu Dzieciom w każdą środę w godz. 17.15 - 17.45.

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz więcej na temat: edukacja Artur Wolski
Zobacz także
Czytaj także

Czy włosy mogą być chore?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 11:16
W ”Minieurece” zapytaliśmy ile żyje włos, jak dbać o włosy, żeby zawsze były piękne i zdrowe oraz dzięki jakim badaniom można ocenić stan naszych włosów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Melson - robot doskonały

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 10:00
Litery MEL - to skrót nazwy Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. A więc jeśli na uczelni zaprojektuje się robota humatoidalnego, to zapewne nazwie się go Melson - jest przecież trochę “dzieckiem” tego wydziału. W "Minieurece" poznaliśmy Melsona - robota humanoidalnego
rozwiń zwiń