Polskie Radio Dzieciom

Cętki, ciapki i paski. O wzorkach ozdabiających zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 13:23
Zwierzaki są bardzo różne. Mogą być małe albo duże. Niektóre są pokryte futerkiem, inne mogą mieć na sobie łuski, a jeszcze inne pióra, jednak to właśnie wzorki są pierwszym, co rzuca nam się w oczy, gdy patrzymy na przeróżne zwierzęta. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Rudi Hulshof

Lamparty żyją w Afryce, głównie południowej, a także w Azji i są niezwykłymi kotami o bardzo ostrych kłach i pazurach. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się leciutkie, mają potężną masę. Choć lampart jest od człowieka mniejszy, waży mniej więcej tyle samo, co jeden ludzki dorosły. Ponadto lamparty są bardzo umięśnione, co dodatkowo wpływa na ich szybkość. Na pierwszy rzut oka może nam się wydać, że mają one cętki, ale gdy lepiej się przyjrzymy, zobaczymy, że nie są to cętki, tylko rozetki, czyli takie cętki, którym towarzyszą plamki. A po co lampartom rozetki? Dowiecie się słuchając załączonej audycji. 

Posłuchaj
118:55 2022_07_29 14_59_59_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 29 lipca godz. 15:00

Audycja: Popołudnik 

Prowadzi: Patryk Bartoszewski

Data emisji: 29.07.2022

Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 13:00
Uniwersytet Młodego Badacza to projekt, który powstał z myślą o dzieciach w wieku 7-11 lat i ich rodzicach. Gromadzi on wykładowców akademickich, których łączy pasja dzielenia się wiedzą z innymi – niezależnie od wieku. Celem tego projektu jest wsparcie samorozwoju i talentów Młodych Badaczy. Najbliższe spotkanie Czy jest tam kto? Kosmos i kosmici odbył się 14 maja. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym cykl wydarzeń Uniwersytetu Młodego Badacza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak żyją pszczoły? Ciekawostki o ulach i pszczołach w "Popołudniku" PRD

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 15:08
Co to jest ul? Kto w nim mieszka? Zabawa słowem ul. W czwartek 21 kwietnia zaprosiliśmy do słuchania dzisiejszego "Popołudnika". Słuchając audycji dowiedzieliśmy się również co dzieci wiedzą o ulach i pszczołach. Gościem był Tadeusz Dylon - Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który opowiedział o tym z czego buduje się ul, jak wygląda, z czego się składa i czy zimą też mieszkają w nim pszczoły.
rozwiń zwiń