Polskie Radio Dzieciom

Dzień Dyplomaty. Czym jest dyplomacja?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 09:52
10 lutego obchodzimy Dzień Dyplomaty. Ale czym właściwie jest dyplomacja? Odnosi się tylko do relacji państwowych, a może jest także określeniem pewnego sposobu komunikowania i zachowania? Co dokładnie oznacza? Dyplomacja to pojęcie, które swoją historią sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Pierwsze wzmianki dotyczące dyplomacji możemy dostrzec w Biblii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/OPOLJA

Aby załatwić ważne sprawy, złagodzić napięcia czy przypieczętować umowy, monarchowie wysyłali do sąsiednich krajów swoich zaufanych ludzi. Ci musieli znać zasady retoryki i erystyki. Gdy wiele lat później w Wenecji spisano pierwszy dyplomatyczny regulamin, zaczęły funkcjonować stałe poselstwa.  Z czasem Francja i Anglia dostrzegła znaczenie dyplomaty, a ten zyskał pozycję powiernika i człowieka bardzo zaufanego. 

Posłuchaj
179:17 2023_02_10 15_00_01_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom 10 lutego godz. 15:00

 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Misje dyplomatyczne w Polsce wpłynęły na rzetelniejsze spisywanie procedur prawnych. Na przełomie XVIII i XIX wieku pojęcie dyplomacja zostało uściślone i zaczęło obejmować reprezentowanie kraju na świecie, organizowanie wojskowego wsparcia i pomoc w zawiązywaniu umów. Dyplomaci w ambasadach i konsulatach pomagają obywatelom swojego kraju, którzy przebywają za granicą. 

Z człowiekiem dyplomatycznym mamy do czynienia wówczas gdy potrafi on rozwiązywać sprawy w taki sposób, by nie urazić żadnej ze stron. Czy można być dyplomatycznym dyplomatą? O tym przekonacie się 10 lutego w audycji Popołudnik na antenie Polskiego Radia Dzieciom podczas Dnia Dyplomaty. Zapraszamy do słuchania piątkowego Popołudnika.

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Patryk Bartoszewski
Data emisji: 10.02.2022
Godzina emisji: 15.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 22.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Jak powstają kredki? Przenosimy się do fabryki kredek

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 21:56
Kredki to nie bez powodu przedmiot znany i lubiany przez najmłodszych. Służą zabawie, ale i edukacji. Z pewnością nie raz mieliście je w rękach, ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak takie kredki powstają? O ich produkcji opowiedziała w Popołudniku na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Pikos z najstarszej, bo działającej od niemal 130 lat i zarazem jedynej funkcjonującej w Polsce do dziś fabryce kredek i ołówków, która znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczna wyprawa, czyli astronomowie i ich odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 21:56
W audycji rozmowa o tym, do czego służy teleskop, czym jest kosmos i układ słoneczny, dlaczego w obserwacjach nieba niezbędny jest kalendarz, a także co to jest niebieski zwierzyniec, czym różni się meteor od meteorytu i jak wygląda życie na stacji kosmicznej. Przypominamy także sławnych astronomów i ich odkrycia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciekawostki o pizzy w "Popołudniku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:40
9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Codziennie sprzedawanych jest na świecie ok. 13 milionów pudełek pizzy. Najpopularniejszym rodzajem serowego smakołyku jest niezmiennie margherita. Swoją nazwę zawdzięcza królowej Włoch Marghericie Sabaudzkiej, która w 1889 roku podczas wizyty w Neapolu miała zasmakować pierwszej współczesnej pizzy, przygotowanej na jej cześć przez miejscowego piekarza.
rozwiń zwiń