- Proces produkcyjny kredek to bardzo skomplikowany i wieloetapowy proces – tłumaczyła Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski. – Pierwszym etapem jest produkcja grafitu, czyli rysika w konkretnym kolorze, który znajduje się w środku kredki i będzie służył do rysowania. Z czego on powstaje? Z naturalnego surowca, jakim jest glina. Wielkie mieszadła przypominające duże roboty kuchenne mieszają ją z barwnikami, a następnie przyszły rysik trafia do czegoś na kształt piekarnika. W odpowiedniej temperaturze przygotowana masa nabierze właściwości piśmienniczych.
Tak powstają kredki w fabryce kredek w Pruszkowie.
Żeby materiał rzadkiej konsystencji stał się twardym rysikiem, który w kolejnym etapie produkcji zostanie otoczony drewnem, czyli stanie się kredką, musi zostać zaimpregnowany. A jak umieścić rysik w kredce? Gościni Popołudnika w Polskim Radiu Dzieciom porównała ten proces do robienia kanapki, złożonej z drewienka u podstawy, grafitu i drewienka na górze. Następnie kredkowa kanapka podlega obróbce, jest odpowiednio szlifowana, co sprawia, że kredka nabiera nie tylko kształtu, ale też zyskuje odpowiednią długość.
15:56 Dzień Kredki.mp3 Jak powstają kredki? W Dniu Kredki rozmawialiśmy o produkcji kredek i ołówków_Popołudnik w PRD_22.11.22.
Kolejnym etapem produkcji jest nadanie koloru zewnętrznej części kredki, czyli otaczającemu rysik drewienku. Gdy nabierze ono koloru odpowiadającego kolorowi rysika, jest lakierowane i utrwalane. Każda kredka posiada logo firmy, a niektóre z nich dodatkowo mają na sobie obrazki. Ostatnim już etapem produkcji kredek jest ich temperowanie, aby były gotowe do użycia, gdy tylko wyjmiemy je z pudełka.
Kredki prosto z linii produkcyjnej. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Jacek Zawada
Gość: Barbara Pikos - kierowniczka Działu Marketingu firmy St. Majewski
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 15:00.
Czytaj dalej:
Opis cyklu audycji: czy można połączyć naukę z dobrą zabawą? Można! Jeśli chcecie wiedzieć jak to zrobić, włączcie Polskie Radio Dzieciom, od poniedziałku do piątku o godz. 15.00.
Wybierzemy się w góry i na Mazury. Zajrzymy do pieca, komina, mysiej dziury i pianina. A jeśli wciąż nie będziecie mieli dosyć to zabierzemy Was na lekcje savoir vivre, zrobimy gimnastykę buzi i języka i dowiemy się co w trawie piszczy. Przyjdzie też czas, aby wyżyć się artystycznie i dobrze zjeść. Uff... A to wszystko w naszym Popołudniku.
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.