Polskie Radio Dzieciom

Krótkie życie małych zwierząt. O ich sposobach na przetrwanie w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 13:20
Chociaż są małe, żyją bardzo aktywnie i intensywnie, a ponieważ są przy tym narażone na ataki drapieżników wykształciły sobie wiele sposobów na przetrwanie. Jak radzą sobie w życiu żaby, chomiki, straszyki, kowaliki, biedronki, jaszczurki i inne małe stworzenia? Opowiedziała o tym w "Popołudniku" Julia Jasińska, studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek.
Straszyk olbrzymi
Straszyk olbrzymiFoto: shutterstock

Małe zwierzęta żyją krócej, ale jak zauważyła Julia Jasińska, wyjątkiem są płazy, które potrafią żyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. - Przykładem jest niewielka, zielona rzekotka drzewna, która potrafi przeżyć 15 lat, a jej kuzynka, nasza rodzima ropucha szara to prawdziwa rekordzistka długowieczności. Może żyć aż 30 lat! - zauważyła gość "Popołudnika".

- Wśród płazów są też takie, które wcale do małych nie należą. Przedstawicielem największych z nich jest salamandra chińska olbrzymia, która potrafi ważyć nawet 30 kilogramów i dożyć sześćdziesiątki! - powiedziała w "Popołudniku" Julia Jasińska. - Tyle w teorii, bo w praktyce, na te zwierzęta czeka wiele niebezpieczeństw, których nie zawsze uda im się ustrzec - dodała ekspertka.

Jak się okazuje, nie tylko drapieżniki potrafią skutecznie zmniejszyć populację małych zwierząt dziko żyjących. Jak podkreśliła gość audycji niestety największym zagrożeniem dla ich przetrwania jest przede wszystkim człowiek. - Bardzo istotne jest aby zwracać uwagę na oznaczenia dróg, po których migrują płazy i ostrożna jazda samochodem tymi odcinkami - wyjaśniła Julia Jasińska.

A o zagrożeniach i możliwościach małych zwierząt można posłuchać w "Popołudniku"


Posłuchaj
15:41 2024_04_24 15_00_50_RadioDzieciom_Popoludnik.mp3 W "Popołudniku" o hodowli małych zwierza opowiada Julia Jasińska

 

Audycja: Popołudnik
Prowadzi: Zbyszek Kozłowski
Gość: Julia Jasińska - studentka 4 roku weterynarii SGGW, a także hodowca straszyków i modliszek
Data emisji: 24.04.2024
Godzina emisji: 15.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje premierowe audycje w tym m.in. edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Fakty i mity o kocich obyczajach w "Popołudniku"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 13:20
Koty to zwierzęta pełne sprzeczności: chociaż przesypiają 70 proc. swojego życia, są bardzo sprawne fizycznie. Mają świetny wzrok, ale podobno nie dostrzegają koloru czerwonego i zielonego. A do tego pomimo tego, że zostały udomowione 10 tys. lat temu, wciąż nie poznaliśmy całej prawdy o ich zwyczajach i możliwościach. I chociaż mówi się, że koty chodzą swoimi ścieżkami, to w "Popołudniku" podążaliśmy ich śladami, aby odkryć niektóre tajemnice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tańczące drzewa" i "wgryzające się morze", czyli dzika wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 12:08
Na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzemy się na ekspedycję do wybranego Parku Narodowego? Z pewnością na jego ofertę, taką jak: warsztaty terenowe, odkrywcze oraz muzea. A co warto ze sobą zabrać i jak przygotować się do takiej wyprawy opowiedzieli goście "Popołudnika": Krystian Tyrański odkrywca, podróżnik i twórca projektu "Dzika Odyseja" oraz jego młody pomocnik Franio.
rozwiń zwiń