Blisko siedemdziesięciu wystawców prezentujących najlepszą literaturę dla dzieci i design, goście specjalni – pisarze, ilustratorzy, psycholodzy, zabawa taneczna dla dużych i małych, występ teatralny oraz cztery wyjątkowe strefy warsztatowe. To wszystko wydarzy się w ramach drugiej edycji największego święta literatury dla najmłodszych – Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018, które odbędą się w Warszawie w dniach 17-18 marca. Wstęp na targi oraz udział w warsztatach są darmowe.
Andrzej Maleszka zabierze publiczność do krainy „Magicznego drzewa”, a Anna Dziewit-Meller w rozmowie z Marcinem Mellerem opowie o swojej bestsellerowej książce „Damy, dziewuchy, dziewczyny”. Szymon Radzimierski przedstawi kraj, który jest bohaterem jego najnowszej książki – Etiopię, a wszyscy fani serii „Basia” będą mogli podczas spotkania zadać nurtujące pytania autorkom – Zofii Staneckiej i Mariannie Oklejak. Na najmłodszych na scenie będzie czekał Pan Poeta, który opowie o „Kurze co tyła na diecie”. Odwiedzający targi wezmą udział w inspirujących rozmowach, wspólnym czytaniu, a także w uroczystości, na której zostaną wręczone nagrody w konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2017 Przecinek i Kropka. W oba dni targów swoją ofertę zaprezentuje około 70 wystawców. 50 z nich to wydawnictwa książkowe, które przygotowały dla gości swoje nowości, klasyki oraz atrakcyjne zniżki. Pozostali wystawcy zaprezentują m.in. autorskie postaci z ulubionych bajek dziecięcych wykonane na szydełku, designerskie zabawki z drewna, własne egzemplarze teatru Kamishibai czy wyjątkowe plecaki oraz pluszaki.
Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018_plakat
Przecinek i Kropka to nie tylko literatura, to także mnóstwo kreatywnej i magicznej zabawy w czterech bezpłatnych strefach warsztatowych – lisia jama, królicza nora, sowia dziupla oraz kopiec kreta. Warsztaty plastyczne, detektywistyczne, teatralne i eksperymenty naukowe, to tylko niektóre z atrakcji. Renata Kijowska, autorka książki „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” postara się odpowiedzieć na pytanie „Czy niedźwiedzie jedzą śledzie?”, najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach „Uwerturki – muzyka z patyka”, a na tych, którzy potrafią już pisać będą czekać zajęcia „Litery, jak dzieła sztuki”. Z „Docentem Pięć Procent” uczestnicy zagrają na komputerze ośmiobitowym, a na melomanów będą czekać zajęcia z BeatBox'u. Miłośnicy zwierząt odnajdą się na warsztatach dotyczących praw zwierząt – „Moc zwierzaków” oraz na warsztatach z autorką, Agatą Widzowską wokół książki „Psierociniec”. Oprócz tego, w programie targów jest kilkadziesiąt innych wydarzeń (pełen program poniżej). Na terenie wydarzenia do dyspozycji małych i dużych uczestników Targów będzie specjalna strefa kawiarniano-gastronomiczna.
Pierwszego dnia Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018 – 17 marca o godzinie 12:00, odbędzie się uroczystość wręczenia nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. Pierwszy raz w historii plebiscytu laury trafią do twórców w dwóch kategoriach wiekowych: do lat 5 oraz od 6 do 9 roku życia. W kategorii do lat 5 nominowane są: „Florka. Zapiski ryjówki” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej z ilustracjami Jony Jung, „Kiedy będę duża / Kiedy będę duży” autorstwa Marii Dek, „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, „Pisklak”, której autorką jest Dorota Gellner, a ilustratorką Jona Jung oraz „Wesoły Ryjek i lato” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. W kategorii 6-9 lat nominowane są: „Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” autorstwa Michała Leśniewskiego, za ilustracje odpowiadał Maciej Szymanowicz, „Dom, który się przebudził” Martina Widmarka z ilustracjami ubiegłorocznej zwyciężczyni Emilii Dziubak, „Dom nie z tej ziemi” napisany przez Małgorzatę Strękowską-Zarembę, zilustrowany przez Daniela de Latoura, „Różowa walizka” autorstwa Susie Morgenstern, z ilustracjami Serge Blocha oraz „Sylaboratorium” autorstwa Justyny Bednarek, Agnieszki Frączak, Mikołaja Golachowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Emilii Kiereś, Ewy Nowak, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej, Marcina Wichy, Wojciecha Widłaka (wstęp – Jerzy Bralczyk) z ilustracjami Pawła Pawlaka. Uroczystość poprowadzi Filip Chajzer.
Organizatorem targów jest Empik.
Wstęp na wydarzenie i udział w warsztatach są bezpłatne, ale z przyjemnością informujemy o zbiórce książek na rzecz Fundacji Zaczytani.org, którą Empik i program Przecinek i Kropka wspiera. Cegiełki w formie książek zasilą Biblioteki Małego Pacjenta, które Zaczytani.org tworzą na dziecięcych oddziałach szpitalnych. Książki będą zbierane podczas Targów na stoisku fundacji.
W przypadku warsztatów liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na warsztaty pod adresem warsztaty@empik.com.
Pełen program Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018, dostępny jest na stronie internetowej organizatora.
Patronem medialnym Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka jest m.in. Polskie Radio Dzieciom.