Historie zawarte w książce były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zajęły się nimi panie bajarki, a w opowieści ubrała je wspomniana już wcześniej Joanna Papuzińska. Przy książce pracowało wiele osób, które włożyły w publikację swoje serce. "Ksiązka to jest praca zespołowa i w tej książce, mam nadzieję, bardzo to widać, że każdy dołożył swoją cegiełkę i każdy pracował na sto dziesięć czy sto dwadzieścia procent swoich możliwości" - zauważyła ilustratorka, Joanna Richter Magnuszewska.
59:34 2022_07_03 17_00_16_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 3 lipca godz. 17:00
"Na okładce tej książki jest serce i ono pokazuje też to, że wiele osób naprawdę bardzo dużo serca włożyło w tę książkę, żeby ona powstała" - wyjaśnia Katarzyna Saks. Podczas jednego z etapów powstawania książki twórcy usłyszeli, że skupiło się wokół niej bardzo wiele dobrych osób, które wcześniej się nie znały. "Ta książka też sprawiła, że oni zaczęli ze sobą współpracować i się naprawdę zaprzyjaźnili" - kontynuuje dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Aby w pełni zrozumieć płynące z bajek morały, warto dobrze się przygotować. Do tego celu służą pierwsze strony tekstu. "Ta książka zbudowana jest w taki sposób, żebyście najpierw zobaczyli, kto mieszka na terenie Podkarpacia, później się czegoś o nich dowiedzieli, a następnie dowiedzieli się, czym w ogóle są bajki" - tłumaczyła gościni Polskiego Radia Dzieciom. "Jeżeli już będziecie posiadali taką wiedzę, czym ta bajka jest oraz kogo ona dotyczy, to wtedy możecie już przejść do czytania bajek" - dodała.
Więcej na temat książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie", o opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz o Podkarpaciu i jego mieszkańcach w Kulturotece na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, Jolanta Richter-Magnuszewska - ilustratorka i malarka
Data emisji: 03.07.2022
Godzina emisji: 17:00.
Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00
***
Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!
Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.