Polskie Radio Dzieciom

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 16:47
Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Na zdjęciu Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, gościni Polskiego Radia Dzieciom
Na zdjęciu Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, gościni Polskiego Radia DzieciomFoto: PR

Historie zawarte w książce były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zajęły się nimi panie bajarki, a w opowieści ubrała je wspomniana już wcześniej Joanna Papuzińska. Przy książce pracowało wiele osób, które włożyły w publikację swoje serce. "Ksiązka to jest praca zespołowa i w tej książce, mam nadzieję, bardzo to widać, że każdy dołożył swoją cegiełkę i każdy pracował na sto dziesięć czy sto dwadzieścia procent swoich możliwości" - zauważyła ilustratorka, Joanna Richter Magnuszewska. 

Posłuchaj
59:34 2022_07_03 17_00_16_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 3 lipca godz. 17:00

"Na okładce tej książki jest serce i ono pokazuje też to, że wiele osób naprawdę bardzo dużo serca włożyło w tę książkę, żeby ona powstała" - wyjaśnia Katarzyna Saks. Podczas jednego z etapów powstawania książki twórcy usłyszeli, że skupiło się wokół niej bardzo wiele dobrych osób, które wcześniej się nie znały. "Ta książka też sprawiła, że oni zaczęli ze sobą współpracować i się naprawdę zaprzyjaźnili" - kontynuuje dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Aby w pełni zrozumieć płynące z bajek morały, warto dobrze się przygotować. Do tego celu służą pierwsze strony tekstu. "Ta książka zbudowana jest w taki sposób, żebyście najpierw zobaczyli, kto mieszka na terenie Podkarpacia, później się czegoś o nich dowiedzieli,  a następnie dowiedzieli się, czym w ogóle są bajki" - tłumaczyła gościni Polskiego Radia Dzieciom. "Jeżeli już będziecie posiadali taką wiedzę, czym ta bajka jest oraz kogo ona dotyczy, to wtedy możecie już przejść do czytania bajek" - dodała.

Więcej na temat książki "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie",  o opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie oraz o Podkarpaciu i jego mieszkańcach w Kulturotece na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Kulturoteka
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Katarzyna Saks - dyrektorka NIKIW, Jolanta Richter-Magnuszewska - ilustratorka i malarka
Data emisji: 03.07.2022
Godzina emisji: 17:00.

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Projekt "Ja Europejczyk" i książka "Ostatnie drzewo"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 18:40
Głównymi bohaterami książki "Ostatnie drzewo" są młodzi miłośnicy przyrody - Nadir i Selina. W tej historii stają się świadkami sytuacji, w której zapatrzeni w złoto i drogie kamienie mieszkańcy wycinają wszystkie okoliczne drzewa. Tętniąca dotychczas życiem okolicy w mgnieniu oka stała się pustynią. Kiedy mieszkańcy miasta zobaczyli, do czego doprowadziły ich działania, postanowili naprawić wyrządzone szkody. Jaki wpływ na decyzje dorosłych mają Nadir i Selina?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Henio i Cztery Struny”. Rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 08:00
W kwietniu br. swoją premierę miała książka "Henio i Cztery Struny" autorstwa Katarzyny Huzar-Czub. W tej serii ukazały się już takie tytuły jak "Impro-Frycek", "Ignacy Jan i Jego Plan" i "Tatulczyk Moniuszko". Każda z książeczek opisuje losy słynnych kompozytorów. Jacy byli w dzieciństwie? Rozmowa z autorką całej serii, Kasią Huzar-Czub w audycji "Kulturoteka" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń