Polskie Radio Dzieciom

Wędrówka śladem wielkanocnych zabaw i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 10:00
Wielka Sobota to nie tylko czas święcenia koszyczków z pisankami, przygotowywania świątecznych potraw i wypatrywania zająca z prezentami. Przede wszystkim to czas oczekiwania na Święto Wielkiej Nocy, a to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie.
Audio
  • Wędrówka śladem wielkanocnych zabaw i tradycji w "Opowieściach ludów świata" 31.03.2018
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Święto Wielkiej Nocy upamiętnia wydarzenia, które miały miejsce ponad 2 tys. lat temu, kiedy to Jezus z Nazaretu znany z wielu cudów jakich dokonał wśród ludzi, został zdradzony i okrutnie zabity. Jednak po trzech dniach stał się największy z Bożych cudów, który zapowiadały pradawne przepowiednie. Jezus Chrystus czyli Mesjasz, namaszczony Duchem Świętym Syn Boga i Zbawiciel zwyciężył śmierć, pokonał Szatana i zmartwychwstał, otwierając każdemu człowiekowi drogę do wiecznego szczęścia. Przyszedł do swoich uczniów w nowej, już nieśmiertelnej postaci i nakazał im głosić odtąd na cały świat dobrą nowinę o jego zwycięstwie. Tak powstał Chrześcijański Kościół, który trwa do dziś.

Jednak początek Wielkanocy to również pora równonocy wiosennej. Już od czasów przedchrześcijańskich w okresie tym świętowano odrodzenie przyrody po zimie. Od dawien dawna uważano, że czas ten ma niezwykłą moc. Symbolizował  triumf życia, jasności i dobra.

Związane z nim jest wiele wierzeń, obyczajów i wróżb, które tak jak wiosna dawały nadzieję na nowy początek, pomyślność i spełnienie pragnień. Nasi pradawni przodkowie, Słowianie, czcili wtedy boginię wiosny, świtu i urodzaju, zwaną Dziewanną, Żywią lub Pergrubią. Zwierzęciem jej poświęconym był zając, symbol płodności, ponieważ zwierzątko to ma co roku liczne potomstwo. Zaś darem ofiarnym było jajko, symbol mocy życia. Z tych odległych czasów pochodzą przeróżne zwyczaje, które, przejęte przez chrześcijaństwo, przetrwały wieki aż do naszych czasów.
Zapraszamy Was na wędrówkę śladem wielkanocnych zabaw i tradycji.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła:  Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 31.03.2018
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00

Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.
Więcej aktywności Polskiego Radia Dzieciom znaleźć można na mediach społecznościowych. Zapraszamy!

jo

Zobacz także