Polskie Radio Dzieciom

60. Międzynarodowy Dzień Teatru. "Królestwa" w teatrze Guliwer, czyli spektakl dla wrażliwych sensorycznie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 15:05
"Świat w każdej godzinie i w każdej minucie trzyma się kurczowo codziennego potoku wiadomości i dziennikarskich doniesień. Żyjemy w epickim okresie historii ludzkości, a głębokie i niosące konsekwencje zmiany jakich doświadczamy, są niemal poza naszymi możliwościami uchwycenia, wyartykułowania, mówienia o nich czy przedstawiania. (…) Jaki język i jakie obrazy mogłyby nam pozwolić zrozumieć głębokie zmiany i pęknięcia, których doświadczamy? I jak możemy przekazać treść naszego życia teraz – nie jako reportaż, a doświadczenie? Teatr to sztuka doświadczania" – tak brzmi fragment orędzia wystosowanego na 60. Międzynarodowy Dzień Teatru napisanego przez Petera Sellarsa. 
Nowości w Teatrze Guliwer. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Nowości w Teatrze Guliwer. Zapraszamy do wysłuchania audycji.Foto: Magdalena Głowacka/Fotomagoria

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru gościem audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom był dyrektor teatru Guliwer. Jak mówił gość Kulturoteki, towarzyszy mu poczucie, że w młodym pokoleniu jest idea, która dodaje energii. Co więcej, jest to wzajemna wymiana energii między twórcami sztuki, a jej odbiorcami. "Moim wymarzonym teatrem jest teatr, który słucha, otwiera się i inspiruje" – zdradził Robert Drobniuch. 

Posłuchaj
58:44 2022_03_27 21_00_16_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 60. Międzynarodowy Dzień Teatru. "Królestwa" w teatrze Guliwer, czyli spektakl dla wrażliwych sensorycznie

Historie prezentowane na deskach teatru Guliwer niosą uniwersalne przesłanie. Zmieniają się jednak sposoby docierania do widzów. Relacje między aktorem a widzem oparte są na trosce, dialogu i poszanowaniu jednostki. Ostatnio w teatrze Guliwer swoją premierę miał spektakl "Królestwa", który adresowany jest do osób o różnej wrażliwości sensorycznej, w tym do osób w spektrum autyzmu. Przed spektaklem można sięgnąć po "Przewodnik po spektaklu", który pomoże nie tylko dowiedzieć się więcej o spektaklu, ale też oswoić się z miejscem, w którym widzom przyjdzie spędzić czas. 

W "Przewodniku po spektaklu" pokazano, gdzie znajdują się takie miejsca jak wejście do budynku, foyer, kasa czy kawiarnia. Pokazano także jak wygląda droga na widownię, w którym miejscu są szatnie i toalety. Ważnym miejscem ujętym w przewodniku jest także pokój wyciszeń, w którym można oddzielić się od bodźców zewnętrznych. Każde miejsce umieszczone w przewodniku zostało opatrzone zdjęciem. Nie brakuje także obrazków, które pokazują najważniejsze informacje znajdujące się w tekście. 

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Data emisji: 27.03.2022.
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Robert Drobniuch – dyrektor teatru Guliwer 
Godzina emisji: 21:00
Audycja w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

Czytaj więcej:


***

 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Domki dla lalek z czasów PRL-u i zabawki sakralne. Z wizytą w Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 12:15
W Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek pojawiła się nowa lalka z dużym bagażem doświadczeń. Każdy eksponat w tym wyjątkowym muzeum ma niesamowitą historię i w owej historii uczestniczył. Gościem "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom była Aneta Popiel-Machnicka – miłośniczka domków dla lalek i założycielka Muzeum Domków, Lalek, Gier i Zabawek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 18:54
Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 19:19
Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
rozwiń zwiń