Polskie Radio Dzieciom

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
Audio
  • Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej? (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W ostatnim "Źródełku" Maria Bienias wyjaśniła nam, jak z miękkich piór i puchu stworzyć można wielkie poduchy i ciepłe kołdry, ale też wspomniała, jak czasem chłopcy potrafili wpuścić do domu wróbla albo gołębia żeby narobił bałaganu, czy straszyć dziewczyny, wychylając się zza okna w dziwacznych przebraniach. Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, wraz ze specjalnie zaproszonymi gośćmi, zdradziły jak dawniej zdobyć można było słodycze i opowiedziały o pysznych ciastach, które na Górnym Śląsku jedzą dzieci. A Paula Kinaszewska zaśpiewała i opowiedziała, jak to dawniej, zanim jeszcze zaczęliśmy wierzyć w różne rzeczy, wszystkich nas łączyło to, że obserwowaliśmy świat i czekaliśmy na wiosnę i światło.

 ***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 11.00

 gs


Zobacz także
Czytaj także

Mariachi, gitary i chili - odkrywamy kulturę Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 12:00
Ponad 60 indiańskich języków i aż 350 dialektów, jeżdżący na koniach pastuszkowie w kapeluszach, tradycyjne kapele mariachi i tajemnicza melodia sygnalizująca nadjeżdżający wózek z lodami. W ostatniej odsłonie „Źródełka” wybraliśmy się do Meksyku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka wyprawa na grzyby

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
Bagnioki, pocikołki, sarenki, gołąbki i czerwonki – to wszystko ludowe nazwy grzybów, imiona które nadawali im ludzie na wsi, w zależności od tego, z czym im się kojarzyły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy trzeba bać się burzy?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:15
Jak uratować dom przed cieknącym przez dach deszczem? Czy najlepiej grać i bawić się razem, czy osobno? Na te wszystkie pytania odpowiedzieliśmy w kolejnym jesiennym wydaniu „Źródełka”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grudzień - czas prezentów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:02
Również dawniej, na wsi pojawiał się święty Mikołaj, który upominki zostawiał pod poduszką, podróżując dzielnie przez otulony śniegiem, zimny, cichy świat, nocą, kiedy światło i dźwięk rozchodzą się zupełnie inaczej. Niespokojne dzieci wyglądały w tym czasie przez okno, nie chciały iść spać, albo udawały że śpią, tak żeby podejrzeć, jak to ten święty Mikołaj wygląda.
rozwiń zwiń