Polskie Radio Dzieciom

Wielka wyprawa na grzyby

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 12:00
Bagnioki, pocikołki, sarenki, gołąbki i czerwonki – to wszystko ludowe nazwy grzybów, imiona które nadawali im ludzie na wsi, w zależności od tego, z czym im się kojarzyły.
Audio
  • Dziecięca wyprawa do lasu na grzyby (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Jesienne grzybobranie
Jesienne grzybobranieFoto: Shutterstock

Właśnie zbieranie w lesie grzybów i suszenie ich na sznurku wspomniała w ostatnim „Źródełku” pani Maria Bienias. Z kolei Paula Kinaszewska zagrała nam na skrzypcach i opowiedziała o pewnym melancholijnym, spokojnym tańcu – kujawiaku – idealnie pasującym do chłodnej, deszczowej jesieni. Odrobinę wakacji przynieśli nam mała Nadia i pan Józef Broda, u którego w ogrodzie w Koniakowie niezmiennie świeci słońce, śpiewają ptaki, a niebo jest błękitne. Dowiedzieliśmy się też, jak kogoś porządnie przestraszyć i jak, w różny sposób, tworzyć muzykę za pomocą własnej twarzy.


Tytuł audycji: Źródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 29.09.2019

Godzina emisji: 11.00

gs


Zobacz także
Czytaj także

"Źródełko" na dobry koniec wakacji

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 12:00
"W orszaku wesołym wędrujmy do szkoły, nauka nas czeka i praca. Choć dobrze nam było na polu i w lesie, lecz czas już do szkoły powracać - takimi melodyjnymi słowami po wakacjach przywitała nas pani Maria Bienias.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest suwak, a czym podróżniak?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 12:00
Czy ze źdźbła słomy można zrobić instrument? Kto pisał atramentem i jakie ławki stały w wiejskiej szkole? W ostatnim "Źródełku' Paula Kinaszewska zdradziła nam do jakich melodii tańczyli dziadkowie, a jakie towarzyszyły muzykantom w drodze na wesele.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak brzmi i wygląda baraban?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 12:00
W której części Polski tańczy się i skacze pod sufit aż do zdarcia butów? Na kogo spadło w lesie drzewo, a kto spalił kołdrę piekąc placki? W "Źródełku" moc atrakcji.
rozwiń zwiń