Polskie Radio Dzieciom

Święto miłości dla najmłodszych

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 09:00
Dlaczego dawniej w dzień świętego Walentego lepiono z wosku serduszka, ręce, nogi, kulki, krążki albo kształty przypominające maleńkie dzieci? W którym kraju święty Walenty jest patronem wiosny, zdrowia, pszczelarzy i pielgrzymów? Dlaczego od 14 lutego nie powinno się chodzić po zamarzniętym jeziorze?
Audio
  • Walentynki dla najmłodszych (Polskie Radio Dzieciom /Źródełko)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W "Źródełku" rozmawialiśmy o polskich, ludowych obchodach dnia świętego Walentego, ale też sprawdziliśmy skąd wziął się pomysł, żeby ten dzień stał się świętem miłości. Pani Maria Bienias zdradziła nam, jak dawniej dzieci wyznawały sobie wielkie uczucia, a Paula Kinaszewska zaśpiewała nam po chachłacku piękną, ludową pieśń miłosną swojej prababci. Dowiedzieliśmy się też, która z naszych koleżanek ze śląska wpadła kiedyś w koprziwy, a przy okazji Kasia Dudziak i Karo Przewłoka nauczyły nas, że jedzenie oberiby, radiski, ginkolka i blumkuli to najlepszy sposób na zdrowie. Usłyszeliśmy też przyśpiewkę pana Mariana Bujaka z Szydłowca o gruszce, pietruszce i cebuli. 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 9.02.2020

Godzina emisji: 11.00

gs


 

Zobacz także
Czytaj także

Grudzień - czas prezentów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:02
Również dawniej, na wsi pojawiał się święty Mikołaj, który upominki zostawiał pod poduszką, podróżując dzielnie przez otulony śniegiem, zimny, cichy świat, nocą, kiedy światło i dźwięk rozchodzą się zupełnie inaczej. Niespokojne dzieci wyglądały w tym czasie przez okno, nie chciały iść spać, albo udawały że śpią, tak żeby podejrzeć, jak to ten święty Mikołaj wygląda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co robiły dawniej dzieci podczas ferii zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:00
Czy kolędy można tylko śpiewać? A może da się też do nich tańczyć? Co robimy na tankszteli i po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć - cień nieobecnego

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 12:00
W "Źródełku" zapraszaliśmy na granie muzyki ludowej, poznawaliśmy zwyczaje naszych babć i dziadków, uczyliśmy się tradycyjnych wycinanek i słuchaliśmy opowieści o świecie dawnej wsi - wszystko to dotyczyło pamięci.
rozwiń zwiń