Nadeszły ferie, mamy więc dla Was kilka propozycji związanych z zimowym okresem! Wraz z Hanną Szczęśniak odwiedziliśmy Mali – pustynny kraj w Afryce, w którym gra się na… korze. Ale nie takiej korze drzewa! Kora to tradycyjny instrument, który możemy porównać do harfy. Ma bardzo dużo strun zaczepionych o dłuuugą szyję. Ma też okrągłe pudło rezonansowe zrobione z wielkiej tykwy! W audycji na korze zagrał jeden z wirtuozów tego instrumentu – Toumani Diabaté.
Próbowaliśmy także usłyszeć, ile może być mazurków w wiązance. To kolejna zagadka bazująca na homonimach czyli na wyrazach, które – choć brzmią tak sama – mają inne znaczenie. Wiązanka kojarzy nam się raczej z bukietem kwiatów. Ale w muzyce wiązanka oznacza kilka utworów wygranych jeden po drugim i „zmieszanych” tak, że słuchacz ma wrażenie, że słucha jednego utworu. Dawniej na wsiach, muzykanci specjalizowali się w graniu wiązanek mazurków, oberków, polek. Dzięki temu ich utwór mógł trwać nawet kilkanaście minut, a publiczność mogła prawdziwie zaszaleć, tańcząc bez przerwy!
Przekonaliśmy się, że na wsi wydarzały się czasem niezwykłe, fantastyczne, a nawet straszne historie. Zajrzeliśmy też na chwilę do afrykańskiego Mali, żeby sprawdzić jak brzmi i wygląda kora – niezwykły instrument z tamtych stron.
Nasza wspaniała opowiadaczka i śpiewaczka Maria Bienias wspomniała magiczne, zimowe wieczory, które spędzano w gronie rodziny, sąsiadów i przyjaciół, pełne śmiechu, śpiewów i żartów, kiedy ludzie zbierali się, by podzielić się ze sobą niezwykłymi historiami. Jakie to historie? Posłuchajcie koniecznie!
Co prawda okres śpiewania kolęd skończył się 2 lutego. Ale wciąż trwa karnawał! Może by je zatem... potańczyć? Paula Kinaszewska pokazała nam jak tanecznie grać kolędy… a może jak tańczyć grane kolędy…? Bo kolędy DA SIĘ tańczyć! Przede wszystkim dlatego, że często – zwłaszcza te ludowe – bazują na melodiach tanecznych! Właśnie takich oberkowych i poleczkowych rytmach!
A Kasia Dudziak i Karo Przewłoka zdradziły, dokąd rajzujemy cugiem i fligrem oraz jak mieć szpas z jazdy na bednorkach. Innymi słowy – odwiedziliśmy Śląsk i posłuchaliśmy tej fantastycznej godki!
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadziła: Hanna Szczęśniak
Data emisji: 05.02.2023
Godzina emisji: 11.00