Polskie Radio Dzieciom

Źródełko na ferie zimowe!

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 12:00
Czy kolędy da się... zatańczyć? Czy da się zagrać na korze drzewa? Ile mazurków mieści się w wiązance? Po co zjeżdżać z górki na kawałkach starej beczki? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi szukaliśmy z Hanną Szczęśniak w dzisiejszym Źródełku!...
Audio
Mali Krakowiacy i mali Górale tańczą wokół bałwana
Mali Krakowiacy i mali Górale tańczą wokół bałwanaFoto: Polona

Nadeszły ferie, mamy więc dla Was kilka propozycji związanych z zimowym okresem! Wraz z Hanną Szczęśniak odwiedziliśmy Mali – pustynny kraj w Afryce, w którym gra się na… korze. Ale nie takiej korze drzewa! Kora to tradycyjny instrument, który możemy porównać do harfy. Ma bardzo dużo strun zaczepionych o dłuuugą szyję. Ma też okrągłe pudło rezonansowe zrobione z wielkiej tykwy! W audycji na korze zagrał jeden z wirtuozów tego instrumentu – Toumani Diabaté.

Próbowaliśmy także usłyszeć, ile może być mazurków w wiązance. To kolejna zagadka bazująca na homonimach czyli na wyrazach, które – choć brzmią tak sama – mają inne znaczenie. Wiązanka kojarzy nam się raczej z bukietem kwiatów. Ale w muzyce wiązanka oznacza kilka utworów wygranych jeden po drugim i „zmieszanych” tak, że słuchacz ma wrażenie, że słucha jednego utworu. Dawniej na wsiach, muzykanci specjalizowali się w graniu wiązanek mazurków, oberków, polek. Dzięki temu ich utwór mógł trwać nawet kilkanaście minut, a publiczność mogła prawdziwie zaszaleć, tańcząc bez przerwy!

Przekonaliśmy się, że na wsi wydarzały się czasem niezwykłe, fantastyczne, a nawet straszne historie. Zajrzeliśmy też na chwilę do afrykańskiego Mali, żeby sprawdzić jak brzmi i wygląda kora – niezwykły instrument z tamtych stron.

Nasza wspaniała opowiadaczka i śpiewaczka Maria Bienias wspomniała magiczne, zimowe wieczory, które spędzano w gronie rodziny, sąsiadów i przyjaciół, pełne śmiechu, śpiewów i żartów, kiedy ludzie zbierali się, by podzielić się ze sobą niezwykłymi historiami. Jakie to historie? Posłuchajcie koniecznie!

Co prawda okres śpiewania kolęd skończył się 2 lutego. Ale wciąż trwa karnawał! Może by je zatem... potańczyć? Paula Kinaszewska pokazała nam jak tanecznie grać kolędy… a może jak tańczyć grane kolędy…? Bo kolędy DA SIĘ tańczyć! Przede wszystkim dlatego, że często – zwłaszcza te ludowe – bazują na melodiach tanecznych! Właśnie takich oberkowych i poleczkowych rytmach!

A Kasia Dudziak i Karo Przewłoka zdradziły, dokąd rajzujemy cugiem i fligrem oraz jak mieć szpas z jazdy na bednorkach. Innymi słowy – odwiedziliśmy Śląsk i posłuchaliśmy tej fantastycznej godki! 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 05.02.2023

Godzina emisji: 11.00

 


Zobacz także
Czytaj także

Grudzień - czas prezentów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 12:02
Również dawniej, na wsi pojawiał się święty Mikołaj, który upominki zostawiał pod poduszką, podróżując dzielnie przez otulony śniegiem, zimny, cichy świat, nocą, kiedy światło i dźwięk rozchodzą się zupełnie inaczej. Niespokojne dzieci wyglądały w tym czasie przez okno, nie chciały iść spać, albo udawały że śpią, tak żeby podejrzeć, jak to ten święty Mikołaj wygląda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co kolędnikom rozrabiająca koza?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:50
Gdzie w Polsce, z okazji święta Trzech Króli, pieczono ciasteczka w formie koników, świnek, gąsek i zajączków? Dlaczego małe dzieci wkładały czasem wielkie, ciepłe ubrania swojego starszego rodzeństwa? Kto na Górnym Śląsku owijał się gigantycznym plyjtem, wkładał na siebie sznury ciężkich korali i chodził bujając się jak wielki bałwanek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak z deski, żelaznego pręta i sznurka zrobić łyżwy?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 06:00
Czy można przymocować kawałek drewna do konia i jeździć w ten sposób po śniegu? Kiedy najlepiej zjeżdża się z dachu chałupy jak ze zjeżdżalni? W "Źródełku" przyjrzeliśmy się dawnym, zimowym zabawom, spotkaliśmy kolędników przebierających się za anioły, diabły, pastuszków, kozy, barany i bociany. 
rozwiń zwiń