Polskie Radio Dzieciom

Muzyka do szczekania

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2024 12:00
W dzisiejszej audycji spotkanie z Karoliną Cichą. Artystka nie była dotąd kojarzona z muzyką dla dzieci, teraz jednak eksploruje i ten obszar twórczej pracy. Karolina Cicha opowie o tym, co było impulsem do pisania piosenek dla dzieci oraz jaką rolę odegrał tu jej czworonóg - Piesław.
Audio
  • Karolina Cicha i muzyka do szczekania (PRD/Źródełko)
Cicha, Spółka i Wrzeskuny
Cicha, Spółka i WrzeskunyFoto: mat. promocyjne

Karolina Cicha to wspaniała artystka, pieśniarka, opowiadaczka, grająca na akordeonie aktorka. Znają ją z pewnością starsi słuchacze i wielbiciele folkowych brzmień. Karolina nagrała na przykład płytę z prawdziwymi Tatarami i ich niezwykłą muzyką. Na innym swoim albumie śpiewa pieśni żydowskie, białoruskie... słowem - to kobieta orkiestra, która z niejednego źródła czerpie swoje inspiracje. 

A ostatnio zainspirował ją Piesław, który opowiadał jej o swoim pieskim życiu, radościach i strachach. I tak w Karolinie Cichej zrodziła się Ciocia Cicha, która śpiewa przede wszystkim dla najmłodszych, ale i z najmłodszymi!

Przedpremierowo usłyszeliśmy utwory, które Karolina przygotowała m.in. z dziecięcym zespołem... punkowym "Wrzaskuny".

- Poznałam taką małą dziewczynkę, dla której czasem  byłam nianią. Mieszkała w pokoiku obok, nazywała mnie ciocią i zawsze mówiła: "ciociu, jeszcze raz!". A ja wymyślałam jej piosenki, były o piesku, o mamie. I tak powstawały utwory dla dzieci. I moje piosenki były testowane przez dziewczynkę. Sprawdzałam, które jej się najbardziej podobają, które lubi śpiewać sama. Pomyślałam, że gdy kiedyś nagram całą płytę, to jej trzy ulubione piosenki znajdą się na początku - opowiadała nasza gościni.

Dzięki historii Karoliny dowiedzieliśmy się też, czym jest IMPROWIZACJA. A w muzyce używa się jej dość często... Muzyk improwizuje, kiedy nie ma przed sobą nut i melodię wymyśla na bieżąco - berze ją z głowy. Podobne można też robić ze słowami w piosence - wymyślać je w trakcie śpiewania! I tu kłaniamy się kulturze ludowej! Bardzo często przyśpiewki na potańcówkach polegały właśnie na improwizacji. Trzeba było wymyślić takie rymy, które będą zabawne albo komuś dopieką.

Ciocia Cicha inspirowała się między innymi swoim Pieskiem - Piesławem. Piesław lubi szczekać i szczeka na wszystko - gdy chce się bawić, gdy jest czy albo, gdy się boi. Tak powstał utwór "wszystkoszczekanie", czyli szczekanie na wszystko.

W śpiewaniu piosenek dla dzieci Karolina Cicha nie jest sama. Pomagają jej dorośli i dzieci. Między innymi punkowy zespół, który nazywa się "Wrzaskuny", czyli trzech młodych chłopców i dziewczynka. 

- Oni dużo krzyczą, jak przystało na "Wrzaskunów", grają też na ukulele. Ich śpiewanie ma wielką energię. I pomyślałam sobie, że zaproszę ich do stworzenia utworu. Ale takiego prawdziwego, w studiu. Nie było łatwo, ale się udało!

Warto jeszcze wspomnieć, że w Białymstoku, z którego pochodzi Karolina Cicha, odbył się dziś Marsz Adopciaków, czyli piesków ze schroniska. Takie pieski są wspaniałymi kompanami! Czasem mają swoje smuteczki i strachy, ale pod dobrą opieką - rozkwitają! Serdecznie polecamy Wam akcje adopcyjne i pomoc schroniskom w okolicy Waszych domów. Z takimi schroniskowymi pieskami można wyjść na spacer, pobawić się z nimi albo przynieść im jedzenie i ciepłe koce. Taka pomoc też jest bardzo ważna, zwłaszcza przed zimą.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 27.10.2024

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także