Polskie Radio Dzieciom

Dźwiękowa podróż od Indii po lubelskie wsie

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 12:00
Słonie, tygrysy, zatłoczone ulice wielkich miast, pustynie, dżungla, wieczne śniegi i tropikalne ulewy. W najbliższym „Źródełku” wybraliśmy się w podróż do Indii – kraju niezwykłych krajobrazów, tajemniczych instrumentów i magicznych legend.
Audio
  • Wakacyjna podróż od Polski po Indie (Polskie Radio Dzieciom/Źródeło)
Dzieci podczas indyjskiego święta holi.
Dzieci podczas indyjskiego święta holi.Foto: Pixabay.com

Wsłuchiwaliśmy się w kultywowane od tysięcy lat tradycje muzyczne, dowiedzieliśmy się, czym jest raga i sprawdzimy, czy można ją grać też na Mazowszu. Spotkaliśmy członków jednego z najsłynniejszych polskich zespołów grających muzykę folkową, czyli z Kapelą ze Wsi Warszawa. Ta grupa muzyków chętnie łączy brzmienia polskie z egzotycznymi, zupełnie odległymi naszym tradycjom.

W audycji wybraliśmy się na wschód Polski, na Lubelszczyznę. Poznaliśmy najsłynniejszą śpiewaczkę tego regionu Annę Malec i towarzyszącą jej Kapelę Braci Bździuchów, a także dowiedzieliśmy się, co ma wspólnego koza z gruszkami i dlaczego gajowy szedł z toporem do lasu.

***

Tytuł audycjiŹródełko

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Data emisji: 4.08.2019

Godzina emisji: 11.00

at


Zobacz także
Czytaj także

Jak dzieci na wsi świętowały Wielkanoc?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 11:15
Kto śpiewał o gaiku a kto chodził z kogutkiem? W wielkanocnym "Źródełku" wybraliśmy się na jarmark i poznaliśmy kolędujących przebierańców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe Mazurki - święto dzieci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 11:35
Tym razem w niedzielnej audycji wybraliśmy się na Małe Mazurki - wyjątkowy festiwal dla dzieci! Poznaliśmy tam tajemnicze instrumenty oraz piosenki z różnych krajów, np. z Estonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rymowanki o świnkach - nie tylko dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 11:30
W "Źródełku" dowiedzieliśmy się, czym jest folk, poznaliśmy rymowanki o świniach, usłyszeliśmy, jak po francusku grać polską muzykę ludową i sprawdziliśmy, jak bawić się przy bębenku obręczowym i skrzypcach. Było mnóstwo muzyki - czasem bardziej, czasem mniej zaskakującej.
rozwiń zwiń