Polskie Radio Dzieciom

W oczekiwaniu na pierwszy śnieg

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 10:15
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, kiedy dawniej zaczynała się zima? Może była dłuższa niż teraz i padało więcej śniegu? A co robili dorośli na wsi, gdy za oknem była brzydko, a na głowie mieli nadal dużo obowiązków? I czy dzieci mogły im pomóc?
Audio
  • W oczekiwaniu na pierwszy śnieg poznajemy muzykę góralską (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Zdobienia na ścianie chaty.
Zdobienia na ścianie chaty.Foto: Shutterstock.com/aniad

O tym przekonaliśmy się w ostatniej audycji. Sprawdziliśmy, w jakiej części Polski dzieci na pierwszy dzień szkoły dostają wielki papierowy róg pełen cukierków, landrynek i czekoladek, a potem poznaliśmy pchłę, która chciała trochę narozrabiać. Przekonaliśmy się też, jakie wspaniałe, kolorowe i miękkie przedmioty możemy stworzyć w domu, kiedy za oknem zimno i nie chce się wychodzić.

Do tego spotkaliśmy peruwiańskie alpaki, dowiedzieliśmy się, kim jest prządka, a czym pakuły, cyfka i trzpiunek, nauczyliśmy się rozmawiać z instrumentami, które czasem są marudne, a czasem są rozśpiewane i radosne. Pieśni swojego regionu zagrała nam i zaśpiewała słynna rodzina Karpieli, a Wy  mogliście zdobyć płyty pełne góralskich melodii i niezwykłych opowieści, a także zaproszenia na koncert, na którym poznacie tych wspaniałych podhalańskich muzykantów.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Kasia Dudziak

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 11.00


gs/at

Zobacz także
Czytaj także

Koło, klara, ćmok, bajtle i szmaterlok

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 12:00
Skąd pochodzą te tajemnicze słowa i gdzie się tak w Polsce mówi?  W "Źródełku" Karo Przewłoka i Kasia Dudziak, w swoim nowym, śląskim kąciku, nauczyły nas swojego niezwykłego języka, który jak usłyszeliście, trochę inny jest od polskiego.
rozwiń zwiń