Polskie Radio Dzieciom

Po co kolędnikom rozrabiająca koza?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 11:50
Gdzie w Polsce, z okazji święta Trzech Króli, pieczono ciasteczka w formie koników, świnek, gąsek i zajączków? Dlaczego małe dzieci wkładały czasem wielkie, ciepłe ubrania swojego starszego rodzeństwa? Kto na Górnym Śląsku owijał się gigantycznym plyjtem, wkładał na siebie sznury ciężkich korali i chodził bujając się jak wielki bałwanek?
Audio
  • Po co kolędnikom rozrabiająca koza? (Polskie Radio Dzieciom/Źródełko)
Teatrzyk w przedszkolu Rodziny Wojskowej w Garwolinie, 1931 rok.
Teatrzyk w przedszkolu Rodziny Wojskowej w Garwolinie, 1931 rok.Foto: Z archiwum NAC

Między innymi na te pytania Maria Bienias, Kasia Dudziak, Karo Przewłoka i Paula Kinaszewska, odpowiadały w ostatnim "Źródełku". Sprawdzilismy, po co kolędnikom rozrabiająca koza, jaki zimowy stwór kłapie na dzieci swoją wielką paszczą, gdzie znajdziemy wielkie zaspy śniegu i po co w Nowy Rok obwiązywać słomą drzewka w sadzie, a piękne kolędy zagrali nam i zaśpiewali: Agata Harz, Jan Karpiel-Bułecka, Remigiusz Mazur-Hanaj, Kaja Prusinowska, Janusz Prusinowski, Maria Siwiec i Adam Strug.

Zapraszała Hanna Szczęśniak.

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadziła: Hanna Szczęśniak

Goście: Maria Bienias, Paula Kinaszewska, Karo Przewłoka i Katarzyna Dudziak

Data emisji: 5.01.2020

Godzina emisji: 11.00

 gs


 

Zobacz także
Czytaj także

Czy gęś może mieć coś wspólnego z weselem?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 10:55
Jak w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia wykorzystać papier, nożyczki, kredki, orzechy, farbki i wstążki? Czym mieszano kogel mogel i dlaczego nasze omy, czyli babcie, gotują najlepiej?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Rok

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 00:01
Pierwotnie zwyczaje i obrzędy noworoczne na dobry początek i szczęśliwy przebieg całego roku, związane były z porą przesilenia zimowego. Prawdopodobnie dlatego, najstarsze, znane w Polsce wierzenia i zwyczaje noworoczne były – w większości – powtórzeniem praktyk wigilijnych.
rozwiń zwiń