Polskie Radio Dzieciom

Krajeczka. Młodzi artyści mają głos!

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 11:30
Premiera to taki dzień, kiedy dane dzieło, jak na przykład sztuka w teatrze, książka czy właśnie płyta jest pokazane szerokiej publiczności. Premiera płyty „Krajeczka/Краєчка” miała miejsce właśnie w piątek. To znaczący dzień dla wszystkich naszych przyjaciół z Ukrainy. W ich kraju, właśnie 24 lutego 2022, wybuchła wojna. Wielu ludzi z Ukrainy znalazło schronienie u nas – w Polsce.
Audio
Fragment książeczki dłączonej do albumu Krajeczka
Fragment książeczki dłączonej do albumu "Krajeczka"Foto: mat. promocyjne

W dniu przypominającym o strasznej wojnie młodzi artyści z Krajeczki i ich starsi przyjaciele postanowili pokazać swój bunt. 24 lutego 2023 wydali album pt. „Krajeczka/Краєчка”, którego radosna muzyka ma zachęcać ukraińskie i polskie dzieci do wspólnej zabawy i przypominać, że nadzieja i siła płonie w ukraińskim narodzie.

W zespole Krajeczka śpiewają dzieci w Waszym wieku, mili Słuchacze! Wiele z nich urodziło się w Polsce, ale ma ukraińskie korzenie, ale są w zespole i dzieci, które po wybuchu wojny przyjechały do Polski szukać schronienia. Dzieci spotkały się w Przemyślu, pięknym mieście położonym niedaleko ukraińskiej granicy. Właśnie tam od wielu, wielu lat mieszka ukraińska mniejszość, czyli ludzie, którzy są Ukraińcami, ale mieszkają poza granicą swojego kraju.


Krajeczka Krajeczka

No, dobrze, pomyślcie pewnie, że skoro to ukraińskie dzieci śpiewają na płycie „Krajeczka/Краєчка”, to pewnie śpiewają po ukraińsku i trudno będzie je zrozumieć. Spokojnie! To prawda, większość piosenek na albumie jest w języku ukraińskim, ale zaręczamy – to język bardzo podobny do polskiego! Na pewno wiele słów, które usłyszycie w piosenkach Krajeczki są Wam dobrze znane z rodzimego podwórka! A do samego wydawnictwa dołączona jest książeczka, w której wszystkie teksty są zarówno po ukraiński, jak i po polsku.

W „Źródełku” słuchaliśmy na przykład piosenki pt. „Zajczyk”, czyli „zajączek”. I wiecie co? Nie tylko tekst piosenki jest podobny! I w Polsce, i w Ukrainie jest też zabawa o tej nazwie. Chodzi w niej o to, by w odpowiednim momencie naśladować ruchy zajączka. Posłuchajcie tej wesołej piosenki i spróbujcie do niej zatańczyć!

Na albumie „Krajeczka/Краєчка”, który jest w naszej serii muzycznej dla najmłodszych – Źródełko – znalazły się ukraińskie piosenki dla dzieci a także śpiewane gry i zabawy. Studio nagraniowe Polskiego Radia S4, w którym młodzi artyści nagrywali pieśni, Piotr Dorosz odwiedził z mikrofonem. Śpiewacy z Krajeczki, czyli Ostap, Orest, Nadija, Lila, Martyn, Hrystian, Liza i Hryć, opowiedzieli co nieco o swojej pracy przy płycie i śpiewaniu w zespole.

Teraz zespół Krajeczka (podczas nagrań zwany jeszcze Młodszą Krajką) liczy sobie 20 dzieci (a nabór wciąż jest otwarty)! Na nagraniach spotkaliśmy się z ośmiorgiem z nich. Śpiewacy zdradzili nam, że nie tak łatwo śpiewa się do mikrofonu. Trzeba wtedy bardzo dbać o dykcję. Dykcję, czyli wyraźną wymowę. Dzieci z Krajeczki nagrały dla nas aż 17 piosenek! A każda z nich wymagała prób i kilkukrotnego śpiewania!

Fragment książeczki dłączonej do albumu "Krajeczka" Fragment książeczki dołączonej do albumu "Krajeczka"

Na pewno, słuchając kilku piosenek Krajeczki, usłyszycie nie tylko śpiew, ale też instrumenty. Krajeczce towarzyszył podczas nagrań bardzo dobry zespół – Kapela Serhija Ochrimczuka. Pan Serhij to wspaniały skrzypek i znawca ukraińskiego folkloru! W jego Kapeli grają nie tylko skrzypce – są też basy, fidel, czyli starsza siostra skrzypiec, bębenek obręczowy i… piła. Tak, tak! Na pile można grać piękne melodie, a brzmi ona nieco, jakby ktoś śpiewał operowym głosem. Ach, oczywiście nie każda piła nadaje się do grania. Teraz stosuje się specjalne „piły muzyczne”. Gościnnie w kilku utworach wystąpił też cymbalista.

Pani Tatiana Nakonieczna – kierowniczka zespołów Krajka i Krajeczka – wyjaśniła nam, że sama nazwa „krajka” oznacza ozdobny, kolorowy pas, który można spotkać w wielu strojach ludowych. To także nazwa kolorowego paska materiału, naszywanego na brzeg różnych tkanin. Panie, które kilkanaście lat temu założyły zespół Krajka, uznały, że należą do niego tak różne, można rzec, barwne osoby, że ta nazwa bardzo dobrze do nich pasuje. Pani Tatiana powiedziała też, że członkowie Krajki nie przyjechali do Polski z Ukrainy – urodzili się już w naszym kraju. Ale są właśnie członkami ukraińskiej mniejszości. Kultura i folklor ukraiński są im najbliższe, bo to ich korzenie. A „krajeczka”? To taka nieduża krajka. Zupełnie, jak nieduzi jeszcze śpiewacy Krajeczki! 

 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 11.00

Zobacz także
Czytaj także

„Krajeczka/Краєчка”. Na przekór podłej wojnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 16:00
Data premiery płyty „Krajeczka/Краєчка” jest nieprzypadkowa. To znak, że duch ukraińskiego narodu nie ginie, muzyczna manifestacja siły i woli życia wbrew wszelkim nieszczęściom i rozpaczy, jakich zaznała Ukraina w ostatnim roku. Wierzymy, że album ten będzie także pomocny w integracji dzieci ukraińskich i polskich przy wspólnej muzyce i zabawie, które każdemu młodemu człowiekowi są niezbędne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Krajeczka/Краєчка”. Czas dzieci

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 06:00
Cieszę się, że ta płyta zrodziła się w tak trudnym czasie. Cieszę się, że ta propozycja z Polskiego Radia wynikła. I czeszę się, że premiera płyty przypada na 24 lutego. To, że płyta jest radosna, a okoliczności są bardzo tragiczne, w tym przypadku nie koliduje. Przeciwnie.
rozwiń zwiń