Polskie Radio Dzieciom

Te, co ryczą, gdaczą i kwiczą. Poznajmy wiejskie zwierzaki!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 11:40
Jak wołano na wsi na krowę? A jak na kury? Jak odpowiadała krowa, a jak odpowiadały kury? W Źródełku poznamy wiejskie zwierzaki, ich głosy i sposoby wołania na nie - bo są na to różne sposoby!
Audio
Dziewczynka z krową
Dziewczynka z krowąFoto: pixabay

Na początku audycji słuchaliśmy walczyka zagranego na rzadkim, starym instrumencie – lirze korbowej – przez jej wirtuoza – Stanisława Wyżykowskiego. Walczyk pod tytułem „Pasła Kasieńka krówki dwie” wprowadził nas w temat dzisiejszej audycji – zwierzaki na wsi!

Koń, krowa, świnka, koza, owca… ale i kot. To zwierzaki, jakie można spotkać w wiejskiej zagrodzie. Wymienili je bezbłędnie Staś i Jerzyk – synowie Piotra Dorosza. Ich tata dużo czasu spędził na wsi, a dziś zabiera na wiejskie wycieczki swoich chłopców, by pokazać im dawną tradycyjną kulturę. No dobrze, ale wszystkie te zwierzaki to ssaki... A kto jeszcze mieszka na wsi? Wróble! Krzyknął Jerzyk. I jaskółki, mieszkają w stajni – dodał Staś. Ale są też inne ptaki! Na przykład kury i gęsi. Ciekawe czemu i gęsi, i kury mieszkają w kurniku. Może taki domek dla gęsi mógłby nazywać się „gęśnikiem” zastanawiał się Staś Dorosz.

Ze Stasiem i Jerzykiem nasz prowadzący opowiadał między innymi, co jedzą krówki i jak się je karmi. Wiecie, co jedzą? Kiedyś żywiły się głównie trawą na pastwiskach, ale dziś dostają specjalną mieszankę, w której skład wchodzi m.in. kukurydza. Taką mieszankę nazywamy paszą. A kury? Kury chodzą po podwórzu i grzebią w ziemi w poszukiwaniu robaczków i ziarenek. A jak już je znajdą – od razu wydziobują. A co lubią jeść świnki? Wszystko! Tak, świnka zje praktycznie wszystko. I – jak słusznie zauważył Staś – dlatego mówimy, że świnki są wszystkożerne.

Nauczyliśmy się także, jak wołano na poszczególne zwierzęta. Na przykład, kiedy gospodyni szła na podwórko wysypać kurom ziarna, wołała „cip, ciiip, ciiip” i kury wiedziały już, że niesie im jeść – zbiegały się natychmiast! Słuchaliśmy też, jak kury brzmią. Czy wiecie, że spokojna kura gdacze zupełnie inaczej niż zdenerwowna? Na wsi spotkamy też gęsi, o pięknych długich szyjach (choć nie tak długich jak łabędź) i ich krótkoszyje koleżanki – kaczki. Brzmią dość podobnie. A jak wołamy na kaczki? Te z polskiej wsi na pewno zareagują na „taś, taś, taś”.

Zajrzeliśmy także do chlewika, gdzie mieszkają chrumkające świnki i nieodległej stajni, w której mieszkają rżące konie. Czy to wszystko? Posłuchajcie!

 

 

***

Tytuł audycji: Źródełko 

Prowadził: Piotr Dorosz w towarzystwie Stasia i Jerzyka Doroszów

Data emisji: 7.07.2024

Godzina emisji: 11.00Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Audycja "Źródełko" powstaje we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.


Zobacz także
Czytaj także

Nowe Źródełko, czyli Etnoekipa, śpiewy, harce i jeszcze więcej niespodzianek!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 09:00
Czas na nową odsłonę „Źródełka”! W niedzielnej audycji spotkało nas mnóstwo atrakcji. Najważniejsze? Nowi współtwórcy audycji!
rozwiń zwiń