W audycji rozmawiamy z Małgorzatą Sokołowską - młodą śpiewaczką z Łodygowic k. Żywca, laureatką tegorocznej odsłony konkursu Nasze Muzyczne Źródełko, w kategorii 11-15 lat. Młoda artystka opowiada o początku swojej muzycznej drogi, a także o pasjach pozamuzycznych, bo, warto zaznaczyć, że to dziewczyna o szerokich zainteresowaniach, bardzo wszechstronna.
Małgosia nie chodzi do "zwykłej" szkoły muzycznej. Od kiedy zaczęła szkołę podstawową, uczęszcza na zajęcia muzyczne. Między innymi w Fundacji Braci Golec. Ale nie tylko! Małgosia, poza ludowym, zajmuje się także śpiewem rozrywkowym, którego się uczy w szkole prywatnej. Poza tym? Gra na pianinie!
- Śpiew góralski jest inny, niż śpiew popowy. Ale w Fundacji, i w szkole poznaję zaawansowane aspekty śpiewu - mówi Małgosia. - Wcześniej miałam wybór, na czym chcę grać - skrzypce czy pianino. Wybrałam pianino, czasem sobie na nim akompaniuję.
Obecnie Małgosia jest w najwyższej klasie Fundacji Braci Golec - drugiej klasie, drugiego stopnia. Jednocześnie przygotowuje się powoli do egzaminów ósmoklasisty. Dlatego planuje nieco odpuścić ze śpiewem góralskim. Powróci do niego, gdy dostanie się do liceum i będzie mogła uczęszczać do klasy absolwentów Fundacji Braci Golec.
A oto Małgorzata Sokołowska:
Nuty wierchowe, czyli melodie z gór
Czy "nuta wierchowa" to jakaś baaardzo wysoka nuta? Czy do "nuty krzesanej" potrzeba krzesiwa? Nie! "Nuty" to po góralsku "melodie", a grupa, którą ci z nizin znają jako "kapelę", po góralsku nazywałaby się "muzyką". W drugiej części audycji Źródełko, tej warsztatowej, z Piotrem Doroszem pochylamy się nad różnymi rodzajami melodii góralskich i uczymy się je rozpoznawać!
***
Tytuł audycji: Źródełko
Prowadził: Piotr Dorosz
Data emisji: 15.12.2024
Godzina emisji: 11.00
mg