Polskie Radio Dzieciom

Wystawa "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem" w Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2023 12:15
Koziołek Matołek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów polskiej literatury dziecięcej. Książeczki z przygodami Koziołka uznawane są za dzieło prekursorskie w dziejach polskiego komiksu. Z okazji jubileuszu Muzeum Karykatury w Warszawie zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 10 lat na pierwszą w swej historii wystawę dla dzieci.
Wystawa dla dzieci Fikaj z Koziołkiem Matołkiem 7 stycznia  19 marca 2023
Wystawa dla dzieci "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem" 7 stycznia – 19 marca 2023Foto: muzeumkarykatury.pl

Muzeum Karykatury zamieni się w świat przygód Koziołka Matołka. W niedużym gmachu Muzeum powstaje przestrzeń, w której swobodnie poczują się widzowie w wieku od 4 do 10 lat. Wystawa przyjmie formę drogi do Pacanowa, a zwiedzający dostaną zadania do wykonania. Będą musieli się przeciskać, przeskakiwać, zjeżdżać, czołgać, wyciągać, przyczepiać i wspinać. Oparcie narracji wystawy-gry o fabułę komiksu zostanie podkreślone poprzez wykorzystanie w przestrzeni muzeum oryginalnych kadrów i rysunków z przedwojennych wydań "Przygód Koziołka Matołka".

W 2022 roku minęło 90 lat od ukazania się pierwszego tomu "Przygód Koziołka Matołka". Wspólnie dzieło pisarza Kornela Makuszyńskiego i rysownika Mariana Walentynowicza ukazało się na przełomie listopada i grudnia 1932 roku. 

Z inicjatywą stworzenia historyjki obrazkowej dla najmłodszych wyszedł wydawca Jan Gebethner. Przekonał do swojego pomysłu Mariana Walentynowicza, a następnie obaj panowie pojechali do Otwocka namówić do współpracy Kornela Makuszyńskiego. Kto wymyślił bohatera książki, nie wiadomo. Według Mariana Walentynowicza, to on podsunął słowo "koziołek", a imię "Matołek" i miejscowość  "Pacanów" to pomysł Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek narodził się w Otwocku (najprawdopodobniej w willi przy ulicy Reymonta 78).

14 grudnia 1932 roku na antenie Polskiego Radia Kornel Makuszyński tak przedstawił swojego bohatera słuchaczom: Któż to jest ten poczciwy koziołek? Jest to mój przyjaciel. Poznałem go bardzo dawno. Był niezwykle smutny i miał śliczną, małą bródkę. Kiedy mnie zobaczył, ukłonił się i tak do mnie powiada: "BE". W koziej mowie, którą ja doskonale rozumiem, znaczyło to: "Witam pana, panie Makuszyński. Kaj się miewa pan i pańska głucha ciotka?" Odpowiedziałem mu grzecznie: "ME". A to znaczy po koziemu: "Dziękuję ci Koziołku, miewam się doskonale, ale dlaczego ty jesteś smutny?" Wtedy to on mi opowiedział o całem swojem życiu. Wszystko to, czego od niego się dowiedziałem, opisałem wierszami w tej właśnie książeczce.

W krótkim czasie powstały cztery księgi: 120 przygód Koziołka Matołka – 1932; Druga księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Trzecia księga przygód Koziołka Matołka – 1933; Czwarta księga przygód Koziołka Matołka – 1934.

Wystawa będzie czynna w terminie 7 stycznia – 19 marca 2023 

W "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" gościł dr Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, z którym rozmawialiśmy o wystawie: 

Posłuchaj
05:20 30.12. Poranek w PRD - Muzeum Karykatury.mp3 Poranek w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom jest patronem wystawy  "Fikaj z Koziołkiem Matołkiem"

Zobacz także:

*** 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.


Wszystkie podcasty Polskiego Radia Dzieciom są dostępne na stronie podcasty.polskieradio.pl

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: rodzice dzieci zdrowie
Zobacz także