Polskie Radio Dzieciom

Machu Picchu. Zjawiskowe miasto Inków

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:45
Tajemnicze miejsce Machu Picchu było jednym z celów podróży Szymona Radzimierskiego. Znajduje się ono w Peru na wysokości ok. 2,5 tys. kilometrów nad poziomem morza, wysoko w górach i jednocześnie w dżungli. Właśnie to zrobiło na młodym podróżniku ogromne wrażenie. Ale to nie koniec zachwytów nad tym tajemniczym miejscem.
Machu Picchu
Machu PicchuFoto: Z archiwum prywatnego Szymona Radzimierskiego

Dojazd do Machu Picchu jest bardzo ciężki. Można się tam dostać na dwa sposoby albo poprzez kilkudniowy marsz przez góry wzdłuż torów, ale tę trasę można pokonać tylko wtedy gdy nie pada deszcz, albo drogą kolejową. Nasz podróżnik trafił na deszcz więc dotarł do Machu Picchu koleją. 

Posłuchaj
25:08 18.08. Po drogach.mp3 Inkowie sami w sobie byli jedną wielką tajemnicą. (Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim/Polskie Radio Dzieciom)_18.08.2020.

- Miejsce to robi niesamowite wrażenie. Jest tam pełno kamieni ułożonych perfekcyjnie, co daje magiczny efekt – przyznał Szymon Radzimierski w Polskim Radiu Dzieciom. – Jest to powstała w XV wieku twierdza Inków. Nigdy nie zostało odkryte przez konkwistadorów i nie wiemy nawet dlaczego zostało opuszczone. Jedyną teorią, którą przedstawili naukowcy i która została uznana za realną jest ta, że rozpoczęła się tam epidemia ospy, a Inkowie nie wiedząc jak ją leczyć, uciekli z tego miejsca – wyjaśnił podróżnik.

- Machu Picchu jest niesamowicie zbudowane z ręcznie wycinanych i szlifowanych kamieni. Są one ułożone tak dobrze, że pomimo często zdarzających się tam trzęsień ziemi, nic się z nimi nie dzieje. Kamienie są perfekcyjnie przeszlifowane i położone jeden na drugim, a cała ich powierzchnia styka się ze sobą tworząc bardzo duży opór. Mimo, że nie ma między nimi żadnej zaprawy, nic się z nimi nie dzieje – zdradzi autor audycji „Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim” dodając, że niektóre z tych głazów ważą nawet do 50 ton i to jest kolejna tajemnica tego miejsca: właśnie to jakim cudem Inkowie dali radę tak przygotować te olbrzymie kamienie, nie używając do budowy żadnych żelaznych narzędzi.

Więcej w załączonej audycji.

Audycja: Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim
Prowadzi: Szymon Radzimierski
Data emisji: 18.08.2020
Godzina emisji: 17.15

Audycja "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" na antenie Polskiego Radia Dzieciom w każdy wtorek od 17.15 do 17.45.

**

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.
Więcej aktywności stacji, znaleźć można na profilu Polskiego Radia Dzieciom na mediach społecznościowych.


Zobacz więcej na temat: podróże geografia
Zobacz także
Czytaj także

Największe czynne wulkany Włoch

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 23:30
Zapraszamy na wędrówkę szlakiem najsłynniejszych wulkanów na Ziemi. Z niezwykłej krainy ognia i lodu Islandii, przenieśliśmy się na drugie, najbardziej aktywne sejsmicznie miejsce naszego kontynentu czyli do Europy by przyjrzeć się największym aktywnym wulkany Włoch na Półwyspie Apenińskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Madagaskar i jego olbrzymie baobaby

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:00
W każdy wakacyjny wtorek zapraszamy wszystkich miłośników przygód i dalekich podróży do wysłuchania audycji prowadzonej przez 14-letniego Szymona Radzimierskiego. W najnowszym wydaniu audycji ponownie zawędrowaliśmy do Madagaskaru by poznać Tsingy czyli wapienny masyw na zachodnim Madagaskarze.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Największe i najszybsze zwierzęta świata

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 09:00
Kontynent afrykański może pochwalić się niezwykłym bogactwem zwierząt. Zamieszkują go  m. in. tak egzotyczne zwierzęta, jak lwy, słonie, nosorożce, gepardy, hieny i lamparty. Podczas swojej wyprawy Szymon Radzimierski miał okazję poznać wiele z nich. Które zwierzęta afrykańskie zrobiły na nim największe wrażenie?
rozwiń zwiń