Polskie Radio Dzieciom

"Jak zostać reporterem". Reportaż bliski słuchowisku

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:00
Jedną z najbardziej oczekiwanych umiejętności reportażysty (a także reportera) jest umiejętność budowania opowieści dźwiękami. Podobnie, choć nieco inaczej warsztatowo - rzecz się ma ze sztuką snucia szczególnej opowieści dźwiękowej, sto lat temu nazywanej najpierw "widowiskiem słuchowym", a potem "słuchowiskiem" (pierwszym polskim słuchowiskiem była Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego, przygotowana przez Alojzego Kaszyna i nadana na żywo w listopadzie 1925 roku, aby uczcić rocznicę Nocy Listopadowej). Słuchowisko bez dźwięków w tle - nie istnieje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

O słuchowiskach, reportażu i o tym jak trenować wyobraźnię opowiedziała Marta Rebzda - autorka słuchowisk i kierownik literacki w Teatrze Polskiego Radia. Zapraszamy do wysłuchania jej refleksji na temat rozmaitych opowieści dźwiękowych.


Posłuchaj
06:23 kącik reporterski 2.02.mp3 "Jak zostać reporterem". Reportaż bliski słuchowisku

 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Julia Rozbiecka.
Data emisji: 02.02.2021.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Polskie Radio Dzieciom  - całodobowy program radiowy skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz rodziców. Audycje kierowane do dzieci rozwijają wyobraźnię i budują kreatywność. Pasmo wieczorne kierowane jest do osób dorosłych i stanowi kompendium wiedzy w zakresie wychowania, nauki i sztuki.

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie, wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wydawnictwami, teatrami, kinami. Patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy. 

Jednym z czołowych projektów Polskiego Radia Dzieciom jest współpraca z Placówkami Ambasadorskimi: przedszkolami i szkołami na terenie całego kraju.


 

Zobacz także
Czytaj także

Pytania podczas wywiadu. Po co są i do czego się reporterowi przydają?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 01:22
W kolejnej części wspólnego przygotowywania reportażu Kornelka, Benio i Marta, zastanawiali się jak i po co reporter ma zadawać pytania. Bo na przykład kur pytać nie warto, i tak pewnie nie odpowiedzą. Kury warto nagrać, bo po prostu są w miejscu nagrania i robią dużo fajnego szumu, ale nie warto zadawać im pytań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak i przy pomocy czego przeprowadzić rozmowę reporterską?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 18:45
Koniec każdego roku to dobry czas na podsumowania. W kąciku reporterskim "Jak zostać reporterem?" przypomnieliśmy jak i przy pomocy czego, zrobić wywiad używając niezbędnego sprzętu. Od czego zaczynamy? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać reporterem? Nagrywamy reportaż

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 13:02
Pamiętacie Sonię? To dziewczynka, która właściwie rozpoczęła we wrześniu nasz reporterski cykl opowieści. Agnieszka Ciecierska pytała ją wtedy o pomysły na reportaż, rozmawiały też o tym, jak się do takiego reportażu przygotować.
rozwiń zwiń