Polskie Radio Dzieciom

Jak wygląda montaż dźwięku?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 12:47
Czasami podczas nagrywania coś zostanie źle powiedziane lub wypowiedź będzie za długo. Dlatego też materiały dźwiękowe są poddawane obróbce, dzięki czemu przekazywane informacje mogą być zwięzłe i sensowne.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Nejron Photo / Shutterstock.com

Aby zmontować daną audycję, przenosimy ją na komputer i tam odsłuchujemy. Jeśli pojawią się kaszlnięcia czy powtórzenie, możemy je usunąć za pomocą komputerowych nożyczek. W sytuacji, gdy uważamy, że dana wypowiedź pasuje lepiej w innym miejscu, wycinamy ją, a następnie wklejamy tam, gdzie chcemy. Czasami zdarza się, że w wyniku edycji materiału przejścia są ucięte, dlatego na koniec odsłuchujemy wszystko jeszcze raz by sprawdzić, czy montaż przebiegł poprawnie. 

Posłuchaj
05:09 2021_07_27 15_30_16_RadioDzieciom_Jak_zostac_reporterem.mp3 Jak zostać reporterem 27 lipca godz. 15:30

 

Audycja: Jak zostać reporterem?
Autor: Reporterzy Polskiego Radia Dzieciom. W tym wydaniu Marta Kawalec.
Data emisji: 27.07.2021.
Godzina emisji: 15.30. 

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Radio - rzeczywistość warta dopowiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 15:00
W cyklu "Jak zostać reporterem" rozmawialiśmy z dziennikarzem i reportażystą Pawłem Kęską. Tym razem Paweł opowiedział nam o wyobraźni i o tym, że dobrze opowiedziana radiowa historia nie pozostawia słuchacza obojętnym, tylko każe mu dopowiedzieć usłyszany świat. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracować by nie przeszkadzać innym?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 11:16
Często praca reportera lub dziennikarza wiąże się z uważną obserwacja otaczającego nas świata i zbieraniem o nim informacji. Istotne jest natomiast, by robiąc to nie przeszkadzać innym i być wrażliwym na co, to widzimy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poprzez dźwięk uwiecznić chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 11:25
Dzięki materiałom pozostawionym przez poprzednie pokolenia jesteśmy w stanie się domyślić, jak wyglądało kiedyś życie. Niestety z czasem słowa zapisane na kartce lub tabliczce zanikają, a budynki ulegają zniszczeniom przez co nie są one trwałe. Na szczęście w dzisiejszych czasach posługujemy się lepszymi metodami, które mogą uwiecznić obecne czasy, a są nimi nagrania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakim obróbkom można poddać nagranie radiowe?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 12:13
W pracy reportera oprócz tematu, ludzi i ich historii równie ważny jest dźwięk. Za pomocą specjalnych programów komputerowych jesteśmy w stanie go zmienić, a co za tym idzie, ulepszyć.
rozwiń zwiń