To kolejna odsłona wydarzenia skierowanego do wszystkich osób, które uwielbiają muzykę ludową i folkową - ale tych najmłodszych! Muzyką tradycyjną tak często zajmują się dorośli muzycy i fascynaci, i ci mają gdzie występować, grać i dzielić się swoją pasją. Polskie Radio postanowiło jednak zadbać, aby także dzieci i młodzież, które tak pięknie podtrzymują tradycję, miały okazję zaprezentować swoje umiejętności. Dlatego nagrodą w konkursie jest występ na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej!
TAK BAWILI SIĘ UCZESTNICY TRZECH ODSŁON NASZEGO MUZYCZNEGO ŹRÓDEŁKA!
Grasz, śpiewasz, muzykujesz? DOŁĄCZ DO LAUREATÓW
Nasze Muzyczne Źródełko tradycyjnie jesienią otwiera zgłoszenia do konkursu, skierowanego do młodych muzykujących i śpiewających artystów, amatorskich zespołów, działających przy ośrodkach kultury lub prywatnie. Przez trzy lata trwania konkursu w gronie uczestników znalazły się setki dzieci występujących zarówno solo, jak i w zespołach śpiewaczych i kapelach. – Ta setka młodych wykonawców, śpiewających i grających muzykę swoich rodzinnych stron pokazuje, że muzyka ludowa wciąż jest atrakcyjna dla najmłodszego pokolenia i wciąż może przynosić radość ze wspólnego muzykowania – powiedział Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej przy okazji uroczystego Koncertu Laureatów 1 kwietnia 2023.
Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogą być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 listopada 2023 roku.
HARMONOGRAM KONKURSU
• START KONKURSU 8.10.2023 – ogłoszenie konkursu w audycji „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom
• ZGŁOSZENIA 9.10.2023-5.11.2023
• OBRADY JURY 6.11.2023-15.11.2023
• OGŁOSZENIE LISTY FINALISTÓW 19.11.2023 – ogłoszenie w audycji „Źródełko”
• GŁOSOWANIE SŁUCHACZY 20.11.2023–3.12.2023 – Słuchacze mogą oddać głosy na utwory finalistów emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom
• OGŁOSZENIE LAUREATÓW 10.12.2023 – w audycji „Źródełko”
• UROCZYSTY FINAŁ – wręczenie nagród oraz udział w koncercie zorganizowanym przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Polskie Radio Dzieciom oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi (Termin do ustalenia)
>>>TU ZNAJDZIESZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY<<<
Kamila Kobielus podczas uroczystego koncertu laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko
Wypełnij prosty formularz ze swoim dzieckiem!
Aby zgłosić swoje dziecko lub podopiecznych do konkursu, należy pamiętać o kilku wymaganiach technicznych. Pliki audio muszą być nazwane imieniem i nazwiskiem Uczestnika, powinny mieć format audio, np. mp3, a długość dźwięku nie powinna przekraczać 3 minut. Utwory mogą być śpiewane, grane lub grane i śpiewane.
Do wyboru są cztery kategorie:
- dla dzieci od 3 do 6 lat,
- od 7 do 10 lat,
- od 11 do 15 lat
- i rodzinna (zespołowa).
ZOBACZ TEŻ:
Nagrania Uczestników ocenia będzie Jury w składzie:
Kamila Kobielus: skrzypaczka, laureatka I edycji konkursu Nasze Muzyczne Źródełko. Uczennica piątej klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Wieprzu oraz klasy szóstej Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach. Zamiłowanie do muzyki ludowej i skrzypiec rozbudził w niej nieżyjący już dziadek Dominik, pasjonat kultury i tradycji regionu Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Trzyma kciuki za wszystkich Uczestników konkursu!
Gabriela Mościcka: wokalistka, akordeonistka, założycielka liderka Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej grająca również na akordeonie. Wychowana na polskiej muzyce tradycyjnej i autorskiej poezji śpiewanej miłośniczka repertuaru dwudziestolecia międzywojennego i kontynuatorka twórców oraz wykonawców tamtego czasu. Prywatnie mama trzyletniego Fryderyka i niespełna rocznej Krysi.
Marta Powałowska: aktorka i historyczka, ale przede wszystkim dziennikarka, autorka licznych projektów dla dzieci i producentka słuchowisk w Polskim Radiu Dzieciom.
Hanna Szczęśniak: producentka, reporterka, dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, kierowniczka projektów, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, autorka serii płytowej "Źródełko" z muzyką tradycyjną dla dzieci
Piotr Dorosz: etnomuzykolog, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer, redaktor RCKL i prowadzący audycję "Źródełko"
Heniek Małolepszy: z zamiłowania muzykant. Śpiewa szlagiery przedwojennej Warszawy, akompaniując sobie na bandżo i gitarze, okraszając je zabawnymi anegdotkami. Kompozytor, gawędziarz, popularyzator miejskiego folkloru stolicy.
***
Partnerem Konkursu jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Patronat: Minister Edukacji i Nauki i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Organizatorzy: Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom