Ekumenia

Uroczystości ku czci patrona prawosławnej młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 15:00
W Białymstoku odbyły się dwudniowe cerkiewne uroczystości związane z 22. rocznicą przeniesienia tam z Grodna na Białorusi relikwii Męczennika Gabriela, świętego Ziemi Białostockiej i patrona prawosławnej młodzieży.

Głównej liturgii w białostockiej katedrze św. Mikołaja przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy, m.in. metropolity Czarnogóry Amfilochiusza.

Gabriel Gowdel urodził się w Zwierkach w 1684 r. w pobożnej, prawosławnej rodzinie. Gdy miał 6 lat, został w nieznanych okolicznościach uprowadzony i zamordowany; jego ciało pochowano na cmentarzu w rodzinnej miejscowości. Na tym cmentarzu chowano również dzieci, które zmarły podczas zarazy w 1720 r.  W trakcie jednego z pogrzebów przypadkiem odkopano ciało Gabriela. Okazało się, że jest ono w nienaruszonym stanie. Cudownie ocalałe szczątki przeniesiono do krypty w cerkwi w Zwierkach. Uważa się, że wydarzenie to przyczyniło się do ustania epidemii.

Kult Gabriela rósł z biegiem lat, głównie za sprawą uzdrowień przy jego grobie. Po pożarze w 1746 r. kaplicy w Zwierkach, relikwie przeniesiono do Zabłudowa, a potem przez wiele lat wędrowały one po Kresach Wschodnich. Trafiły do Słucka, Mińska, potem do Grodna na Białorusi.

We wrześniu 1992 roku - dzięki porozumieniu z białoruską Cerkwią - uroczyście przeniesiono je do białostockiej katedry św. Mikołaja. Prawosławni duchowni podkreślają, że to wydarzenie miało ogromne znaczenie dla odrodzenia życia religijnego w regionie.

źr. KAI

Zobacz więcej na temat: prawosławie wiara
Czytaj także

Wspólna Wielkanoc katolików z prawosławnymi

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 10:50
Więcej nas łączy niż dzieli. Katolicy i prawosławni w tym roku w jednym czasie obchodzą Święta Wielkanocne. Znaczenie tych świąt jest takie samo, a liturgia Triduum Paschalnego i Wielkanocy ma wiele wspólnych cech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Relikwie Marii Magdaleny z Athos w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 10:57
W sobotę do Polski zostaną przywiezione z monasteru na greckiej górze Athos relikwie św. Marii Magdaleny. Przez osiem dni delegacja mnichów z relikwiami odwiedzi miejsca ważne dla prawosławia w Polsce, w tym sanktuarium na Grabarce (Podlaskie).
rozwiń zwiń