Ekumenia

Ewangelickie Dni Kościoła w Cieszynie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 12:30
Nabożeństwo, które zgromadziło przy stole ołtarzowym na górze Równica w Beskidach setki luteran z różnych rejonów Polski, zainaugurowało w czwartek Ewangelickie Dni Kościoła. To główne wydarzenie trwających przez rok obchodów 500. rocznicy Reformacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DVIDSHUB/flickr

Arcybiskup Finlandii Kari Makinen w kazaniu wygłoszonym podczas nabożeństwa podkreślił, że "Kościół Chrystusa nie jest tylko Kościołem Polaków czy Finów". "Kościół Chrystusa jest dla wszystkich, których umysły, dusze i ciała są w niebezpieczeństwie, potrzebują ochrony i bezpieczeństwa. To jest zadanie Kościoła Chrystusa na świecie, na którym coraz więcej ludzi jest zmuszonych do życia bez ochrony i bezpieczeństwa, włączając tych, którzy utracili swoje domy" - powiedział.

Arcybiskup zwracając się do wiernych mówił, że podjęli wysiłek i dotarli na Równicę piechotą, ponieważ "luterańska wiara ma miejsce w ich pamięci i życiowych historiach". "Jestem przekonany, że sam Jezus był i jest z wami, bez względu na to, czy odczuwacie jego obecność, czy nie. Gdy otrzymujemy wezwanie, by naśladować Jezusa () to nie oznacza braku strachu i żądania niewzruszonej odwagi. Tu chodzi o ufność, że on jest z nami" - mówił.

Duchowny podkreślił znaczenie takich miejsc, jak "leśny Kościół" na Równicy. "To miejsce i te kamienie są ważne. Zawierają one waszą wspólną pamięć. Pamiętają więcej niż ktokolwiek z was. Te skały są świadkami historii o tym, co oznacza naśladować Chrystusa i jak Kościół przetrwał przez te stulecia. Były świadkami jego dobrych i trudnych chwil, a także strachu i odwagi, które wiążą się z wiarą" - powiedział.

Duchowny dodał, że fiński i polski Kościół luterański mają różne historie i podążały różnymi ścieżkami, ale łączy je wspólne dziedzictwo.

Zwierzchnik polskich luteran biskup Jerzy Samiec powiedział dziennikarzom, że przypadające w czwartek w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Święto Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, które upamiętnia trudny dla ewangelików czas kontrreformacji, gromadzi rokrocznie wiernych przy ołtarzowych stołach w beskidzkich "leśnych kościołach". "Dziś po 500 latach mamy swoje kościoły, mamy uregulowany stosunek z państwem, normalnie funkcjonujemy nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Cieszymy się, że w ten sposób możemy obchodzić jubileusz Reformacji" - wskazał.

Ks. Jerzy Gansel z parafii luterańskiej w Legnicy, wspominając o prześladowaniach podczas kontrreformacji, powiedział, że współcześnie nie można żyć tylko przeszłością. "Musimy patrzeć przed siebie i budować dobre relacje, oparte na pokoju i wzajemnym szacunku. Musimy jednak pamiętać o tych, którzy się tu, na Równicy, w XVI i XVII w. podtrzymywali wiarę ewangelicką" - podkreślił.

Ewangelickie Dni Kościoła potrwają do niedzieli, kolejno w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Czeskim Cieszynie oraz Bielsku-Białej. Uczestniczyli w nich będą ewangelicy świeccy i duchowni z Polski oraz zza granicy. W programie przewidziano nabożeństwa, spotkania, prelekcje, dyskusje, warsztaty, koncerty, wystawy, przedstawienia. Kulminacją uroczystości będzie nabożeństwo główne w sobotę w Bielsku-Białej.

Ewangelicy na Śląsku Cieszyńskim podczas kontrreformacji przypadającej na lata 1654-1709 tworzyli "leśne kościoły" w odludnych miejscach w górach, by potajemnie odprawiać nabożeństwa. Ich centrum stanowiły kamienne stoły ołtarzowe. W Beskidzie Śląskim było ich kilka. Najbardziej znany znajduje się na Równicy, szczycie górującym nad miastem Ustroń.

Ogólnopolskie obchody 500-lecia Reformacji zainaugurowało 31 października ub.r. uroczyste nabożeństwo w cieszyńskim kościele Jezusowym. To największa świątynia luterańska w naszym kraju. Przez rok odbywają się konferencje naukowe i teologiczne, wystawy, koncerty, spotkania ewangelizacyjne. Obchody zwieńczą uroczystości, które pod koniec października odbędą się w Warszawie. Patronuje im prezydent Andrzej Duda. Ostatnim akordem będzie nabożeństwo w kościele luterańskim w Katowicach odprawione 31 października, 500 lat po wystąpieniu Lutra.

31 października 1517 r. mnich augustiański Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez, wymierzonych przeciw praktyce sprzedaży odpustów. Jego intencją było zreformowanie Kościoła zachodniego. Wówczas nie było to możliwe. W 1521 r. Luter zerwał stosunki z Rzymem, a ówczesny papież Leon X go ekskomunikował. W Kościele doszło do rozłamu.

W Polsce mieszka blisko 150 tys. członków różnych Kościołów protestanckich. Najliczniejszą wspólnotę tworzą luteranie. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Ponad połowa z nich mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły krótko po 1517 r.

Sejmik śląski zadecydował, że 2017 r. jest w tym województwie Rokiem Reformacji.

Zobacz więcej na temat: chrześcijaństwo