Section01 - menu
Section08 - artykułowa

28 września 1939

Polskie Radio
Izabella Mazurek 25.07.2014

Warszawa. Kierujący obroną stolicy gen. Tadeusz Kutrzeba oraz niemiecki gen. Johannes Blaskowitz podpisują umowę kapitulacyjną.

Warszawa, 28 września 1939
Źródło: "Niepodległość socjalisty", Adam Uziembło, oprac. Agnieszka Knyt, Warszawa 2008.



Podpisanie w Moskwie "układu o przyjaźni i granicach” między ZSRR a Niemcami, ustalającego podział Polski wzdłuż linii Sanu, Bugu, Narwi i Pisy.


Umowa w sprawie granic i przyjaźni pomiędzy ZSRR a Niemcami:
Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRR, po rozpadzie dotychczasowego państwa polskiego, uważają wyłącznie za swoje zadanie stworzyć ponownie spokój i porządek, a żyjącym tam narodom zapewnić odpowiadające ich narodowym właściwościom pokojowe współistnienie. W tym celu uzgodniły, co następuje:

Artykuł 1.
Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRR ustalają jako granicę wzajemnych interesów państwowych na obszarze dotychczasowego państwa polskiego linię, która powinna być bliżej opisana w protokole uzupełniającym.


Artykuł 2.
Obie strony uznają określoną w artykule 1. granicę wzajemnych interesów państwowych jako ostateczną i oddalą wszelką ingerencję mocarstw trzecich w tę regulację.


Artykuł 3.
Niezbędny nowy porządek państwowy przejmie na terenach na zachód od podanej w artykule 1. linii Rząd Rzeszy Niemieckiej, na terenach na wschód od tej linii Rząd ZSRR.


Artykuł 4.
Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRR uważają przyszły porządek za pewny fundament postępującego rozwoju przyjacielskich stosunków pomiędzy narodami.

 

Moskwa, 28 września 1939
Źródło: "Zmowa. IV rozbiór Polski", opr. Andrzej Leszek Szczęśniak, Warszawa 1990.

  • Zobacz więcej na temat: