Anschluss Austrii był tematem audycji Sławomira Szofa z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej Niemiec”, nadanej 5 maja 1998. - Hitler wzmagał nacisk polityczny i gospodarczy na słabszego sąsiada już przed 1938 rokiem - mówił gość programu, dr Cezary Król. - Coraz bardziej upewniał się, że państwa zachodnie, zwłaszcza Francja i Wielka Brytania, pogodzą się z jego kolejnymi posunięciami rewizjonistycznymi. W początkach 1938 roku wódz III Rzeszy doszedł do wniosku, że dojrzały warunki do wcielenia południowego sąsiada do Niemiec.
Ale rząd i prezydent Austrii próbowali przeciwstawić się rosnącym w siłę miejscowym zwolennikom Führera. Kanclerz Kurt Schuschnigg sądził, że rozpisanie referendum zapobiegnie aneksji kraju przez Niemcy. Ogłosił je więc na 13 marca. Hitler ostro się tej decyzji sprzeciwił. Na jego polecenie 12 marca wojska Wehrmachtu przekroczyły granice południowego sąsiada. Tego też dnia do Wiednia przybył sam Adolf Hitler. Urząd kanclerza objął, popierany przez III Rzeszę, Arthur Seyss-Inquart. To jemu, urzędujący do tej pory prezydent Wilhelm Miklas, przekazał również i swoje obowiązki. 13 marca niczym nie skrępowani naziści austriaccy ogłosili ustawę, która włączyła Austrię do Wielkiej Rzeszy jako Marchię Wschodnią (Ostmark).
- Nie ulega wątpliwości, że większość Niemców i Austriaków powitała Anschluss z radością - mówił dr Cezary Król. - W innych krajach przeważał pogląd, że przyłączenie Austrii do III Rzeszy to kwestia wewnątrzniemiecka. Tylko nieliczni, bardziej przewidujący politycy i publicyści, ocenili ten fakt tak, jak na to zasługiwał: jako kolejne poważne naruszenie ładu wersalskiego, jako kolejny krok hitlerowskiej polityki rewizjonizmu i ekspansji.
Aby ostatecznie przypieczętować "zjednoczenie" Austrii z Rzeszą, Hitler wyznaczył na 10 kwietnia 1938 roku głosowanie. Mieszkańcy obu krajów mieli w referendum odpowiedzieć na dwa pytania: "czy zgadzasz się z połączeniem Rzeszy Niemieckiej z Austrią?" i "czy zgadzasz się z listą przedstawioną przez naszego Führera Adolfa Hitlera?". Wyniki plebiscytu ogłoszono następnego dnia. Według oficjalnego komunikatu na "tak" oddano w Niemczech 99% głosów, zaś w Austrii - 99,7%. Wielkie Niemcy zostały uznane m.in. przez Wielką Brytanię i Francję.
Wydawcy popularnego amerykańskiego tygodnika społeczno-politycznego ”Time” też najwyraźniej pogodzili się z tym faktem. Uznali, że wpływ Hitlera na losy świata był tak duży, że przyznali mu na początku 1939 roku tytuł ”Człowieka Roku”. Czy zrobiliby to, gdyby wiedzieli, jak potoczą się wydarzenia i do czego doprowadzi kanclerz III Rzeszy, wywołując II wojnę światową?