Powieści na antenie

Kobiety dyktatorów

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 14:13
Wstrząsające opowieści o niełatwym życiu żon i kochanek Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao, Lenina, Bokassy, Ceaușescu i Salazara.
Audio
Grażyna Barszczewska
Grażyna BarszczewskaFoto: W. Kusiński/PR

Tylko Claretta nie opuściła mężczyzny, który jeszcze niedawno był uwielbiany przez miliony Włochów. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym, wyszeptała: "Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca?".

/

Dla Jiang Quing śmierć męża miała być dopiero początkiem wielkiej kariery - była bardzo bliska przejęcia władzy w komunistycznych Chinach. Wiedziała, że gra o najwyższą stawkę.

Piętnastoletnia Catherine po prostu nie miała wyboru - czuły na kobiece wdzięki dowódca środkowoafrykańskiej armii wypatrzył ją, gdy szła do szkoły. Tytułem cesarzowej cieszyła się tylko przez kilka lat - dopóki zazdrosny małżonek nie oskarżył jej o romans z francuskim prezydentem.
Co łączy te nieprawdopodobne, ale prawdziwe kobiece losy? Niebezpieczna miłość, chwila szaleństwa czy nieokiełznana żądza władzy? Dlaczego pokochały zbrodniarzy i despotów? Jaką odegrały rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów XX wieku?

"Kobiety dyktatorów" - Diane Ducret, tłum. Maria Rostworowska. Wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Czytaj także

Niezwykła książka i niezwykły eksperyment w Jedynce

30.01.2012 07:00
Od poniedziałku do piątku w "Lekturach Jedynki" Daniel Passent i Jan Ordyński odtworzą swoją pracę nad książką "Passa". A na naszej stronie będzie można posłuchać więcej fragmentów rozmowy niż w radiu.
Daniel Passent (L) i Jan Ordyński (P)
Daniel Passent (L) i Jan Ordyński (P)Foto: Jan Ordyński
Posłuchaj
05'09 Passa - odcinek 1.
13'39 Passa - odcinek 2.
12'08 Passa - odcinek 3.
14'27 "Passa" - odcinek 4.
15'49 Passa - odcinek 5.
00'47 Passa - odcinek 6.
więcej

"Passa" to wywiad rzeka, jaki Jan Ordyński przeprowadził z Danielem Passentem, wybitnym polskim dziennikarzem i felietonistą przez wiele lat związanym z tygodnikiem "Polityka", ambasadorem w Chile. Fragmenty rozmów, które zaowocowały wydaniem książki, Daniel Passent i Jan Ordyński będą prezentowali w Jedynce.

Na stronie internetowej można wysłuchać pełnej wersji rozmów, które dla potrzeb antenowych zostały skrócone.

"Passa"
"Passa"

– Kiedy pięć lat temu urodził się mój wnuk, Kubuś, w klinice na placu Starynkiewicza, w gabinecie doktora Piotra Marianowskiego, rozpłakałem się ze szczęścia. Dostałem od życia wszystko. Pora na rachunek. W gazetach pełno jest ludzi, którzy wystawiają rachunki innym. Własnych nie regulują. Ja uważam, że czas się pakować. Od pewnego czasu Agnieszka Osiecka miała w swoim pokoju małe zielone pudełko, a w nim najważniejsze dokumenty: metrykę urodzenia, zaświadczenie z banku, akt własności mieszkania. Ta książka to moje zielone pudełko – mówi Daniel Passent.

Daniel Passent opowiada o swoim niezwykle bogatym życiu. Spacer zaczyna się od wstrząsającego opisu dzieciństwa: żydowskie dziecko przechowywane podczas wojny w "szafie" u polskiej rodziny. I paradoks: on uratowany, a jego rodzice zadenuncjonowani przez Polaków i zamordowani przez Niemców. Po wojnie zaczyna się w życiu Passenta dobra passa. Świetne wykształcenie, światowe życie, ciekawe spotkania, wielka miłość z Agnieszką Osiecką. O tym wszystkim opowiada z właściwą dla siebie swadą i autoironią. Książka jest pełna anegdot o ludziach, z którymi Passent pracował, przyjaźnił się, których spotykał. A było ich morze: od wielkich polityków, po pisarzy, artystów, sportowców. Jest też szczerym rozliczeniem życia: przyznaniem się do błędów, ale też obroną wyborów moralnych. W biografiach wydawanych w Polsce nie było jeszcze tak szczerego rozliczenia.

Czytaj także

Powiastki filozoficzne, które pomagają żyć i umrzeć

12.03.2013 11:26
"Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata" na antenie Jedynki czyta Mariusz Benoit. Zapraszamy do słuchania.
Mariusz Benoit
Mariusz BenoitFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
03'51 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 1.
02'44 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 2.
03'07 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 3.
03'39 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 4.
03'30 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 5.
03'34 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 6.
02'47 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 7.
02'21 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 8.
03'49 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 9.
03'16 Krąg łgarzy. Powiastki filozoficzne z całego świata - odcinek 10.
więcej

Autorem książki jest Jean-Claude Carriere. O czym napisał  francuski eseista i tłumacz? Jak podaje wydawnictwo Drzewo Babel, "to historie przemyślane, wypracowane, stworzone po to, by pomagać żyć, a czasem umrzeć. Często nas zdumiewają, rozśmieszają i w ten sposób rozbudzają naszą czujność, ale także rozbrajają nas. Kto się śmieje, ten łatwiej godzi się z tym, co nie do przyjęcia, a nawet bezczelne, tajemnicze."

/

"Te opowieści włóczą się po ulicach, zwłaszcza nocami. W pozornym dobrobycie stanowią nieoczekiwany element zaciekawienia, niepokoju. Dotykają z wdziękiem wszystkich punktów ludzkich niepewności, niczym iskry latające wokół jednego ogniska. W pełni zasługują na nazwę 'baśni filozoficznych'".

Książkę przetłumaczył Wiktor Dłuski.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA lektury jedynki