Powieści na antenie

Burza słoneczna

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 14:27
Pierwsze śledztwo Rebeki Martinsson. W świątyni zboru Źródła Mocy zostaje bestialsko zamordowany Wiktor Strandgard, aktywny działacz religijny. Zmasakrowane zwłoki znajduje siostra ofiary, która niezwłocznie zawiadamia policję i… znika.
Audio
Andrzej Chyra
Andrzej ChyraFoto: Wojciech Kusiński/PR

Rytualny mord? Walka o wpływy w zborze? Prywatne porachunki? W śledztwo angażuje się komisarz Anna Maria Mella. W tym samym czasie w Kirunie pojawia się Rebeka Martinsson, prawniczka ze Sztokholmu, którą jeden telefon zmusił do powrotu w rodzinne strony. Wkrótce zaczynają wychodzić na jaw mroczne tajemnice rodzin pastorów…

"Burza słoneczna" to pierwsza, najbardziej osobista książka Asy Larsson - bestsellerowej pisarki, trzykrotnie wyróżnionej przez Szwedzką Akademię Kryminału. To dotychczas brakująca część serii o Rebece Martinsson, w którą na potrzeby ekranizacji wcieliła się Izabella Scorupco, a także bestseller polecany przez Oprah Winfrey - autorkę zestawienia "Kryminały, które każda myśląca kobieta powinna przeczytać".

Zobacz więcej na temat: Andrzej Chyra KSIĄŻKA

Czytaj także

Chyra uczy się francuskiego i reżyseruje operę

22.10.2012 15:42
Życie pod ostrzałem mediów i ponadprzeciętne zainteresowanie portali plotkarskich to – zdaniem aktora – cena, jaką musi płacić za popularność. I nie ma się na co obrażać. - Ale nie będzie to wpływało na moje zachowanie - zadeklarował w radiowej Jedynce.
Kadr z dramatu kostiumowego Daas
Kadr z dramatu kostiumowego "Daas"Foto: mat.promocyjne
Posłuchaj
20'12 Andrzej Chyra był gościem Joanny Sławińskiej
więcej

Andrzej Chyra przez pewien czas był bardzo częstym tematem portali plotkarskich, które z uwielbieniem donosiły m.in. o jego rzekomych ekscesach alkoholowych. Aktor przyznaje jednak, że podchodzi do tego z dużym dystansem.

- Jeśli ktoś mnie śledzi, przyłapuje w niewygodnych sytuacjach, rozumiem, że to cena istnienia na tym świecie w sposób bardziej widoczny od innych. Ale nie będzie to wpływało na moje zachowanie i nie będzie robiło ze mnie grzecznego chłopca, bo nie czuję, żebym był taki wewnętrznie. To, że człowiek ma wiele twarzy, dla każdego jest zrozumiałe, chociaż może nie wszyscy się do tego przyznają - powiedział aktor w magazynie "Kultura w radiowej Jedynce".

Artysta przyznał też, że chociaż ma duże doświadczenie filmowe, szczególnie ceni sobie pracę w teatrze. - Tam aktor panuje nad sytuacją. W filmie już raczej reżyser, montażysta. W teatrze aktor ma też zwrotny odbiór energii od publiczności i intymny kontakt z widzem, którym może manipulować - dodał.

To cena istnienia w tym świecie w sposób bardziej widoczny niż inni

Dlatego też Chyra nie boi się eksperymentów teatralnych. Chociażby przyjęcia roli w sztuce "Tramwaj” bez znajomości języka fracuskiego.  - Okazało się, że mam nagle szansę zagrać z Isabelle Huppert, czyli  jedną z najbardziej cenionych przez mnie aktorek. Do tego była perspektywa dwóch lat przygotowań, wydawało mi się więc, że wystukam rolę na pamięć. Później miałem różne momenty i wątpliwości, ale na szczęście mogłem pozwolić sobie na nieidealny francuski, bo grałem potomka imigrantów - wspominał.

Był  to spektakl Krzysztofa Warlikowskiego na motywach sztuki Tennessee Williamsa "Tramwaj zwany pożądaniem", którego premiera odbyła się w Teatrze Odeon w Paryżu . W  Polsce był  wystawiany w Teatrze Nowym w Warszawie – na obu  tych scenach po francusku.

Odważnym eksperymentem jest też najnowszy projekt Andrzeja Chyry. W Operze Bałtyckiej będzie on reżyserował operę "Gracze” Dymitra Szostakowicza. - To wyzywanie, bo mamy do czynienia ze specyficznym gatunkiem. Reżyserowanie zaspokaja moją potrzebę stworzenia swojej wizji. Chcę próbować budować jakiś świat niezależnie. Bo aktor jednak jest tylko elementem, a ktoś inny podejmuje ostateczne decyzje. Tymczasem reżyseria to dziedzina, która mnie pociąga i podnieca.  

Dlaczego cieszy go wizja artystycznej katastrofy, czego nie toleruje w przyjaźni i czy szuka miłości? O tym wszystkim Andrzej Chyra opowiedział Joannie Sławińskiej. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

ei

Czytaj także

Chyra odkrywa prawdziwe oblicze Hłaski

04.12.2012 08:55
W radiowej Jedynce wysłuchać można było fragmentów książki Andrzeja Czyżewskiego – "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski". Zawiera ona niepublikowane dotychczas dokumenty i relacje dotyczące życia słynnego pisarza.
Chyra odkrywa prawdziwe oblicze Hłaski
Foto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński
Posłuchaj
03'32 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 1.
03'26 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 2.
03'50 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 3.
03'38 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 4.
03'30 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 5.
03'38 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 6.
03'33 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 7.
03'46 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 8.
03'28 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 9.
03'54 "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski" - odcinek 10.
więcej

Okładka
Okładka książki/fot. mat. promocyjne

Marek Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski.
"Ostatnich kilka lat znacznie wzbogaciło wiedzę o losach życia Marka Hłaski. Udało się dotrzeć do nieznanych przedtem materiałów. Starałem się, przygotowując kolejne wydanie, uzupełnić je o wszystko to, co dotychczas nie było znane. O to, co rozszerza wiedzę o życiu pisarza. Wydanie to jest też znacznie rozszerzone w stosunku do poprzednich, wzbogacone o dużą ilość ilustracji – fotografii i reprodukcji dokumentów." - Andrzej Czyżewski.

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów książki "Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski". Czyta Andrzej Chyra.

Czytaj także

Andrzej Chyra zaczyna od nowa w Bieszczadach

20.05.2013 13:35
"Magnolia" to historia mężczyzny, który przyjeżdża w Bieszczady i decyduje się na kupno zaniedbanego pensjonatu. Powieść Grażyny Jeromin-Gałuszki czyta Andrzej Chyra.
Andrzej Chyra
Andrzej ChyraFoto: Krzysztof Sielicki/Polskie Radio
Posłuchaj
03'13 "Magnolia" - odcinek 1.
03'17 "Magnolia" - odcinek 2.
03'47 "Magnolia" - odcinek 3.
02'41 "Magnolia" - odcinek 4.
03'29 "Magnolia" - odcinek 5.
02'46 "Magnolia" - odcinek 6.
03'57 "Magnolia" - odcinek 7.
03'24 "Magnolia" - odcinek 8.
03'31 "Magnolia" - odcinek 9.
06'43 "Magnolia" - odcinek 10.
01'43 "Magnolia" - odcinek 11.
02'56 "Magnolia" - odcinek 12.
03'25 "Magnolia" - odcinek 13.
04'40 "Magnolia" - odcinek 14.
04'40 "Magnolia" - odcinek 15.
więcej

Okładka
Okładka książki/Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Bohaterem "Magnolii" jest Filip Spalski - pilot, który kocha to co robi. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego żona odeszła. Jest sam, nie ma przyjaciół ani rodziny. Wsiada w samochód i rusza przed siebie. Dojeżdża na koniec świata, do małej wioski w Bieszczadach. Kupuje zaniedbany pensjonat o nazwie Magnolia.

Pracuje tam kilka niezwykłych kobiet, które odmienią jego życie…

Zapraszamy do wysłuchania wybranych fragmentów powieści "Magnolia" Grażyny Jeromin-Gałuszki. Czyta Andrzeja Chyra.

Zobacz więcej na temat: Andrzej Chyra

Czytaj także

Małgorzata Szumowska o filmie w "W imię...": staraliśmy się uniknąć wulgarności

17.09.2013 14:59
- To bardziej niszowy film, nie pokocha go cała widownia - powiedziała w radiowej Jedynce Małgorzata Szumowska, laureatka Srebrnych Lwów festiwalu filmowego w Gdyni za film "W imię...".
Małgorzata Szumowska
Małgorzata SzumowskaFoto: PAP/Archiwum/Stach Leszczyński
Posłuchaj
03'50 Małgorzata Szumowska o filmie "W imię..." (Jedynka/Muzyczna Jedynka)
więcej

Jury Gdynia - Festiwal Filmowy nagrodziło też ekipę filmu "W imię..." nagrodami indywidualnymi: Małgorzatę Szumowską za reżyserię i Andrzeja Chyrę za pierwszoplanową rolę męską.

Szumowska przyznaje, że takiego sukcesu się nie spodziewała. - Zawsze staram się nie oczekiwać. Tego, żeby nie mieć oczekiwań, nauczył mnie mój ojciec. Nie spodziewałam się, że aż tyle dostaniemy wyróżnień. Tym bardziej, że był tak wysoki poziom - powiedziała Szumowska w rozmowie z Joanną Sławińską. Nie ukrywa jednak, że nagroda za reżyserię cieszy ją w szczególności.

"W imię...", to historia niemożliwej miłości księdza - poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat. Szumowska przyznała, że jest bardzo dużo filmów o miłości, tęsknotach i niepokojach, ale jeżeli nie są one osadzone w konkretnej sytuacji społecznej, to tracą na sile rażenia. - To był świadomy wybór osadzenia w konflikcie jakim jest Kościół i homoseksualizm - powiedziała Szumowska.

Szumowska nie epatuje w swoim filmie erotyzmem. - Czasami niedopowiedzenie w kinie jest lepsze. Nieważne, czy dotyczy seksu. Czasami lepiej nie pokazać czegoś dosłownie, tylko zostawić w domyśle - powiedziała reżyserka. Pokusiła się jednak o nakręcenie sceny miłosnej. - Jest silna przez to, że filmowana w sposób dokumentalny, czuć jej emocjonalność, to nie jest scena wulgarna - powiedziała Szumowska.

Szumowska zgodziła się z opinią, że film "W imię" to przede wszystkim opowieść o człowieku i duża w tym zasługa Andrzeja Chyry. - On się w wielu miejscach odarł ze swojej intymności. Oddał siebie w ręce reżysera, nie wstydził się grać scen trudnych, scen płaczu, rozpaczy, sceny erotycznej. To przede wszystkim jego zasługa i Mateusza Kościukiewicza, który też nie bał się powierzonego zadania - powiedziała Szumowska.

38. Gdynia Film Festiwal. Podsumowanie >>>

Szumowska nie zamierza rezygnować z poruszania w swoich filmach trudnych tematów. Razem z Michałem Englertem napisała scenariusz do filmu o ludzkim ciele. - To historia osadzona w naszym kraju, mówi też coś o Polsce - powiedziała Szumowska. Więcej szczegółów póki co jednak nie ujawnia. Jej kolejnym projektem jest natomiast film zagraniczny z Juliette Binoche w roli głównej.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy! "Aktualności kulturalne" na antenie Jedynki w każdy wtorek i czwartek o godz. 13.40.

tj