Powieści na antenie

Grand

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 12:42
"Pewnego lipcowego deszczowego poranka, przed wschodem słońca, na plaży przed sopockim Grand Hotelem bezdomny mężczyzna znajduje śpiącą tam znaną warszawską dziennikarkę..." Tak zaczyna się nowa powieść Wiśniewskiego...
Audio
Janusz Leon Wiśniewski
Janusz Leon WiśniewskiFoto: PAP/Jacek Turczyk

Obrosły historią i legendami sopocki Grand Hotel staje się miejscem wydarzeń szczególnych, a autor, jak Anioł Podpatrywacz, towarzyszy ludziom, którzy spędzają w tym hotelu jeden krótki letni weekend. Niezauważony wchodzi do ich pokoi, prześwietla ich biografie, zasypia i budzi się w ich łóżkach. Opowiada o ich snach, porażkach, tęsknotach, marzeniach i cierpieniach.

/

Hotel to często miejsce przemienienia. I o tym także jest ta książka. Dziennikarkę porzucił mężczyzna niepogodzony z jej sukcesem, dziadek niemieckiego pastora z sąsiedniego pokoju zabijał Polaków w pobliskim Stutthofie, nieutalentowany naukowiec z pokoju na trzecim piętrze najmuje autora do napisania habilitacji, rosyjski nowobogacki z apartamentu na drugim piętrze zakochuje się w ukraińskiej sprzątacze z hotelu. Atmosfera anonimowości hotelu pozwala bohaterom zrzucić swoje maski, a śledzący ich czytelnik na końcu dowie się prawdy, którą sam już dawno znał. Że wszystkim chodzi o miłość.

 

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura pisarz

Czytaj także

Ignacy Karpowicz nominowany do Nagrody NIKE za "ości" [wideo]

22.05.2014 14:00
- Książka pokazuje świat, w którym żyje czytelnik. Z opinii można wyciągnąć czy jest to jednak świat konserwatywny, czy miejski, miasteczkowy, czy wiejski. Kiedyś były "-izmy", teraz są "-ości" - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.
Ignacy Karpowicz
Ignacy KarpowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
20'06 Ignacy Karpowicz o powieściach "ości" i "Cud" (Moje książki/Jedynka)
więcej

Nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE poznaliśmy 22 maja 2014 w dniu otwarcia Warszawskich Targów Książki. Finałową siódemkę poznamy we wrześniu.

- - -

Maja podejrzewa Szymona o romans na podstawie znalezionych kluczy. Ninel, która dla swojej matki wciąż jest z Kubą, wiąże się z Norbertem, poznanym po konkursie drag queens. Ten jednak od lat kocha się w Krzysiu, którego związek z Andrzejem stanął właśnie pod znakiem zapytania. Swoje role mają także do odegrania tchórzofretka, kot, Bruno, Maria i Maks.
- Nie zdawałem sobie sprawy, że "ości" to książka, której nie można streścić - mówił Ignacy Karpowicz w radiowej Jedynce.

Dla czytelnika nie stanowi to jednak problemu, gdyż pisarz umiejętnie i z ciętym humorem łączy losy swoich bohaterów. Losy zwyczajne, często bolesne, a pokazujące, że ludzi pozornie odległych łączyć może tak wiele. - Nie do końca też zdawałem sobie sprawę, jak ta powieść zostanie przyjęta, ani z tego, że to rodzaj termometru na tolerancję czy otwartość . Co ciekawe osoby, którym się ta powieść podobała są bardzo różne, to mnie zdziwiło - dodał w rozmowie z Magdą Mikołajczuk . Dla niektórych czytelników bowiem bohaterowie "ości" są "bandą popieprzonych świrów", dla innych książka pokazuje normalny świat.

- Nie oszukujmy się, większość ludzi jest po prostu ciepła - zobacz całą rozmowę Magdy Mikołąjczuk z Ignacym Karpowiczem >>>

Choć w pewnym momencie losy wszystkich bohaterów się zbiegają, to - jak podkreślił pisarz - relacje między bohaterami jego najnowszej powieści nie reprezentują tendencji "łatwej" zmiany partnerów. - W "ościach" występuje szersza formuła rodziny. Tam nie dochodzi do takich sytuacji, że jak się nie udaje, to się wszystko rzuca. Oni jednak walczą o emocje, o to, by nie stracić ze sobą kontaktu, by zapanować nad zmęczeniem materiału - wyjaśnił.

Tytuł powieści, celowo pisany małą literą, zostawia czytelnikowi wolność wyboru tematu - "czy to są jakieś tożsamości, miłości, radości, lojalności". - Tak to traktuję, że dostajesz jakąś formę i sam musisz ją wypełnić treścią. Zależnie od tego jakim jesteś człowiekiem i z którego miejsca czytasz, te odpowiedzi będą różne - dodał gość magazynu "Moje książki" .

Wraz z premierą "ości" w księgarniach pojawił się także wznowiony "Cud". Czego metaforą jest stan, w jakim znajduje się Mikołaj, który nie oddycha, ale i nie stygnie? Co oznacza okładka "ości"? Jakie komentarze otrzymuje Ignacy Karpowicz od swoich czytelników? Zapraszamy do wysłuchania fragmentu rozmowy, w której fragmenty "ości" czytał sam autor.

Rozmowa odbyła się we wrześniu 2013 roku.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00

(asz)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Cielecka z Głowacką na Manhattanie

08.04.2014 13:08
Córka wybitnego prozaika i dramaturga, Janusza Głowackiego, debiutuje zbiorem felietonów "Manhattan pod wodą". To barwna opowieść o życiu w Nowym Jorku, w którym podobno da się przetrwać za siedem dolarów dziennie.
Magdalena Cielecka
Magdalena CieleckaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
03'55 "Manhattan pod wodą" - odcinek 1.
04'12 "Manhattan pod wodą" - odcinek 2.
04'42 "Manhattan pod wodą" - odcinek 3.
03'48 "Manhattan pod wodą" - odcinek 4.
04'32 "Manhattan pod wodą" - odcinek 5.
03'57 "Manhattan pod wodą" - odcinek 6.
03'58 "Manhattan pod wodą" - odcinek 7.
04'43 "Manhattan pod wodą" - odcinek 8.
04'19 "Manhattan pod wodą" - odcinek 9.
03'08 "Manhattan pod wodą" - odcinek 10.
04'14 "Manhattan pod wodą" - odcinek 11.
04'09 "Manhattan pod wodą" - odcinek 12.
04'44 "Manhattan pod wodą" - odcinek 13.
03'37 "Manhattan pod wodą" - odcinek 14.
więcej

Zuzanna Głowacka w swoich felietonach wspomina dzieciństwo, pisze o więzieniu Sing Sing, w którym w ramach wolontariatu pomagała w nauce osadzonym i o tym, jak pracując w "New York Timesie", znalazła się w centrum najgłośniejszej afery w historii amerykańskiego dziennikarstwa.

/

Lektury Jedynki >>>

Te z pozoru zwyczajne historie często są punktem wyjścia do rozważań na istotne tematy. Autorka przez pryzmat codzienności opowiada o walce ze stereotypami, nieprzystosowaniu i prawach człowieka. Wszystkie teksty napisane są lekkim i zgrabnym stylem, dzięki któremu czytelnikowi udziela się "amerykański optymizm".

Moje książki - magazyn miłośników literatury >>>

Felietony z "Manhattanu pod wodą" to też opowieść o życiu pomiędzy Stanami a Polską. O próbie odnalezienia się i zakochania w Warszawie po wielu latach spędzonych na innym kontynencie. A dla nas, czytelników, to świetna okazja do przyjrzenia się sobie.

Felietony Zuzanny Głowackiej ze zbioru "Manhattan pod wodą" w "Lekturach przed północą" czyta Magdalena Cielecka. Zapraszamy do słuchania o godz. 23.50 od 7 do 28 kwietnia.

(asz)

Czytaj także

Miłość, Rosja i szachy. Trzy miłości w debiucie Olgierda Świerzewskiego

23.05.2014 20:00
W "Zapachu miasta po burzy" miłość, rywalizacja i szachowe potyczki rozgrywają się na tle wielkich wydarzeń rosyjskiej historii. Olgierd Świerzewski przyznaje, że pisząc ją chciał, by czytelnicy mieli łączność z bohaterami i po przeczytaniu książki chcieli ich spotkać w życiu realnym.
Olgierd Świerzewski
Olgierd ŚwierzewskiFoto: Jacek Pióro/Wydawnictwo Muza
Posłuchaj
29'57 Olgierd Świerzewski o swojej debiutanckiej powieści "Zapach miasta po burzy" (Moje książki/ Jedynka)
więcej

Debiutanckie dzieło Olgierda Świerzewskiego opowiada o miłości dwóch mężczyzn - rosyjskich mistrzów szachowych - do tej samej kobiety. Nie ma tu prostych schematów ani bohaterów wyłącznie dobrych lub złych. Ich dojrzewanie, wybory i dylematy napiętnowane są przez dramatyczne wydarzenia w chylącym się ku upadkowi Związku Radzieckim i szukającej swojej nowej tożsamości Rosji.

W "Zapachu miasta po burzy" przeplatają się więc trzy miłości: do szachów, do kobiety i do wolności. Wiedzę Olgierd Świerzewski czerpał z własnych doświadczeń. - Moje prababki były Rosjankami, a dziadkowie urodzili się w Sankt Petersburgu. W czasie podróży do Rosji miałem poczucie, że moja dusza nadaje trochę na tamtych falach, łapałem z eteru takie emocje, które opisywał m.in. Michaił Bułhakow - opowiada. Jak dodaje, powroty do Rosji mają dla niego wymiar sentymentalny.
Element gry w szachy okazał się ważny z uwagi na towarzyszące jej emocje. - Przy równym poziomie gry zawodników o zwycięstwie decydują niuanse: wiara w siebie, umiejętność pokonania przeciwnika, wykorzystanie jego słabości, czasami perfidnego wręcz grania na kompleksach czy brakach konkurenta - tłumaczy pisarz.

Książka "Zapach miasta po burzy" ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki. Wybranych fragmentów powieści można słuchać na naszej stronie internetowej.

W książce pojawiają się liczne informacje z zakresu historii, ale także z dziedziny baletu, filmu, wojskowości, muzyki, a nawet działania mafii. - Mam szachową pamięć, więc wszystko, co przez lata chłonął mój umysł udało mi się odświeżyć i wykorzystać przy pisaniu książki. Pisanie jej tak naprawdę zajęło mi zaledwie kilka miesięcy - opowiada autor ponad 700-stronicowej powieści.

Pisarz chciał, by dość opasły tom czytało się szybko ze względu na porywającą zawartość książki. - Wiedziałem, że w dzisiejszym zabieganym świecie ciężko jest wygospodarować czas na grubą książkę, więc chciałem ją napisać tak, by miała charakter scenariusza filmowego, aby zaszczepiać w umyśle, wyobraźni czytelnika obrazy, ograniczać długie i drobiazgowe opisy, zastępować je krótkimi i poetyckimi - mówi Świerzewski.

Dlaczego Olgierd Świerzewski zaprzestał pisania sztuk teatralnych choć otrzymał w tej dziedzinie nagrodę? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm/ag

Zobacz więcej na temat: KULTURA literatura Rosja

Czytaj także

Paulo Coehlo i jego "Zdrada" w Jedynce

30.05.2014 12:10
W "Lekturach Jedynki" nowa powieść Paulo Coelho "Zdrada" w interpretacji Katarzyny Dąbrowskiej.
Paulo Coelho
Paulo CoelhoFoto: PAP/EPA/STEPHANIE PILICK
Posłuchaj
03'10 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 1.
04'19 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 2.
02'51 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 3.
03'22 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 4.
03'21 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 5.
03'18 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 6.
04'00 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 7.
03'24 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 8.
03'56 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 9.
03'51 Paulo Coelho "Zdrada" - odcinek 10.
więcej

Linda ma 31 lat. Wszyscy uważają, że ma wspaniałe życie. Mieszka w Szwajcarii, w jednym z najbezpieczniejszych państw świata. Ma kochającego męża, urocze i dobrze wychowane dzieci oraz świetną pracę dziennikarki.

/

Jednak zaczyna buntować się przeciw rutynie i przewidywalności swojego życia. Nie jest w stanie dłużej udawać, że jest szczęśliwa, gdy w rzeczywistości czuje jedynie apatię. Wszystko zmienia się, kiedy spotyka swojego byłego chłopaka. Jakub jest znanym politykiem, z którym przeprowadza wywiad. Podczas spotkania budzi się w niej dawno zapomniane uczucie - pożądanie.
Wbrew wszystkiemu postanawia zdobyć dawną miłość. Chcąc osiągnąć swój cel, musi sięgnąć dna ludzkich uczuć, by na koniec odnaleźć szczęście.

Zapraszamy do wysłauchania fragmentów "Zdrady" Paulo Coelho (wydawnictwo Drzewo Babel). W "Lekturach Jedynki" książkę czytała Katarzyna Dąbrowska. Książka ukazała się pod patronatem radiowej Jedynki.

Katarzyna
Katarzyna Dąbrowska

(ag)