Powieści na antenie

Baronowa jazzu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:55
Opowieść o niezwykłym życiu wiodącym z brytyjskiej posiadłości, przez ciemność Holokaustu, aż do szalonego środowiska nowojorskiej sceny jazzowej.
Audio
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 6. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 7. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 8. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 9. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Hannah Rothschild "Baronowa jazzu", czyta Małgorzata Zajączkowska - fragm. 10. (To się czyta latem/Dwójka)
Małgprzata  Zajączkowska
Małgprzata Zajączkowska Foto: Grzegorz Śledź/PR

Pannonica Rothschild urodziła się w 1913 roku w rodzinie, która w ciągu zaledwie pięciu pokoleń przebyła drogę z frankfurckiej dzielnicy żydowskiej do grona bajecznie bogatej arystokracji. Jako dziecko ubrana na biało Nica spacerowała z siostrami oraz guwernantką po parku pełnym kangurów, wielkich żółwi, emu i zebr - zwierząt z egzotycznej kolekcji wuja Waltera.

Jako nastoletnia debiutantka poznała i poślubiła barona Julesa de Koenigswartera, który nauczył ją pilotować samolot i porwał do château we Francji. Po wybuchu wojny Nica z dwójką dzieci w ostatniej chwili uciekła do Anglii, ale wkrótce wróciła na front by działać w ruchu Wolna Francja.

Wydawało się, że ma wszystko: dzieci, przystojnego męża i fundusz powierniczy. Ale na początku lat 50. usłyszała "’Round Midnight” Theloniousa Monka, legendy jazzu. Musiała go poznać.

Czyta Małgorzata Zajączkowska

mc/jp/ask

Zobacz więcej na temat: Holokaust Jazz literatura

Czytaj także

Ocalały. Koszmar zagłady w książkach Primo Leviego

05.06.2014 12:00
W "Rozmowach po zmroku" zapraszamy na kolejne wydanie audycji "Życie na miarę literatury". Tym razem będziemy dyskutować o życiu i twórczości Primo Leviego - włoskiego pisarza, poety, więźnia obozu Auschwitz
Obóz w Auschwitz
Obóz w AuschwitzFoto: sixtwelve/Flickr/CC

Primo Levi jest autorem dzieła "Czy to jest człowiek", uznawanego za jedno z najważniejszych świadectw Zagłady w literaturze, a także książek : "Pogrążeni i ocaleni", "Rozejm", "Układ okresowy". Tom wierszy Primo Leviego "Ocalały" ukaże się wkrótce nakładem krakowskiego wydawnictwa Austeria.

Dorota Gacek i Andrzej Franaszek do dyskusji w "Rozmowach po zmroku" zaprosili pisarzy Jarosława Mikołajewskiego i Piotra Pazińskiego, a także antropologa kultury Dariusza Czaję i Pawła Wolskiego, autora książki "Tadeusz Borowski - Primo Levi. Prze-pisywanie literatury Holocaustu".

A na pytania tzw. kwestionariusza Prousta odpowie tym razem Agata Tuszyńska.

5 czerwca (czwartek), godz. 21.30-22.30

mc/jp

Czytaj także

Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa

20.06.2014 12:16
- To opowieść o fascynującym życiu, całkowitym oddaniu, o emocjach, o miłości i przyjaźni, o zadymionych klubach i narodzinach przecudownej muzyki. To opowieść o dwóch odległych światach, które się spotkały i zaczęły się wbrew wszystkiemu znakomicie uzupełniać - mówi Michał Nogaś o książce "Baronowa jazzu", która właśnie trafiła na półki księgarni.
Fragment okładki książki Baronowa jazzu
Fragment okładki książki "Baronowa jazzu"Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
10'46 Baronowej jazzu ucieczka w świat szaleństwa (Trójkowy znak jakości)
więcej

Foto:
Foto: Wydawnictwo Czarne

Bohaterką książki jest - jak opisuje Michał Nogaś - "dziewczyna z bogatego domu, która nagle, jako dorosła i poważna dama, matka pięciorga dzieci, postanowiła rzucić wszystko, co miała - przywileje i przyjemności związane z pochodzeniem i pieniędzmi - i uciec do świata zadymionych klubów, ciemnych piwnic, do świata szaleństwa, które mógł dać jej tylko on: jazz".

 

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Pannonica Rothschild urodziła się w 1913 roku w rodzinie, która w ciągu zaledwie pięciu pokoleń przebyła drogę z frankfurckiej dzielnicy żydowskiej do grona bajecznie bogatej arystokracji. Jako dziecko ubrana na biało Nica spacerowała z siostrami oraz guwernantką po parku pełnym kangurów, wielkich żółwi, emu i zebr - zwierząt z egzotycznej kolekcji wuja Waltera. Jako nastoletnia debiutantka poznała i poślubiła barona Julesa de Koenigswartera, który nauczył ją pilotować samolot i porwał do château we Francji. Po wybuchu wojny Nica z dwójką dzieci w ostatniej chwili uciekła do Anglii, ale wkrótce wróciła na front, by działać w ruchu Wolna Francja. Wydawało się, że ma wszystko: dzieci, przystojnego męża i fundusz powierniczy. Ale na początku lat 50. usłyszała "'Round Midnight" Theloniousa Monka, legendy jazzu. Musiała go poznać...

Jej historię opowiada teraz reżyserka i pisarka Hannah Rothschild, której filmy dokumentalne - w tym "The Jazz Baroness" - prezentowano w telewizjach BBC i HBO. Pisuje do prasy, między innymi dla "Vanity Fair", "Vogue'a", "New York Timesa", "Spectatora" i "Harper's Bazaar". Jest wiceprzewodniczącą Festiwalu Literackiego Hay i członkiem zarządów National Gallery i Waddesdon Manor oraz - co w kontekście omawianej książki ma szczególne znaczenie - wnuczką jedynego brata Pannonici. "Baronowa jazzu" to jej pierwsza książka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji poświęconej niezwykłej kobiecie, której muzyczny hołd składały największe nazwiska jazzu!

(mk)

Zobacz więcej na temat: Jazz literatura Michał Nogaś

Czytaj także

Wzloty i upadki niebieskich ptaków

25.06.2014 22:40
Do dziś krążą o nich legendy, a anegdoty, których byli bohaterami, przekazywane są kolejnym pokoleniom. Niektórzy starali się ignorować rzeczywistość PRL-u, postawa innych odbierana była jako swoisty bunt.
Zbigniew Cybulski w filmie Salto Tadeusza Konwickiego
Zbigniew Cybulski w filmie "Salto" Tadeusza KonwickiegoFoto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

Niebieskie ptaki Polski Ludowej: pisarze, filmowcy, kabareciarze, jazzmani. Czego poszukiwali? Mocnych wrażeń - na co wskazywałaby ich skłonność do alkoholu, wywoływane awantury, prowokacje polityczne i obyczajowe? A może chodziło im o obronę własnej wolności, o autentyczność?
Gośćmi audycji "O wszystkim z kulturą" będą: aktorka Zofia Czerwińska, jazzman Wojciech Karolak, satyryk Jan Pietrzak oraz Wojciech Kałużyński, autor książki "Niebieskie ptaki PRL-u".

Na rozmowę zaprasza Michał Nowak.

26 czerwca (czwartek), godz. 18.00-19.00

mc/jp