Powieści na antenie

"Na własną nutę"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 11:05
W swoich wspomnieniach Edward Pałłasz opowiada o drodze twórczej od teatru Bim-Bom i STS-u do sal koncertowych i Związku Kompozytorów Polskich, latach współpracy z Polskim Radiem i przewodniczenia Stowarzyszeniu Autorów
Audio
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
  • Edward Pałłasz "Na własną nutę", czyta Marian Opania - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Piotr Piorun

Edwarda Pałłasza nikomu nie trzeba przedstawiać, to ceniony kompozytor, były szef radiowej Dwójki, wieloletni wicedyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej oraz dwukrotny prezes ZAiKS-u. "W swoich wspomnieniach opowiada o drodze twórczej od teatru Bim-Bom i STS-u do sal koncertowych i Związku Kompozytorów Polskich, latach współpracy z Polskim Radiem i przewodniczenia Stowarzyszeniu Autorów. W szerokich przestrzeniach jego pamięci odcisnęły się takie znane postaci jak Zbigniew Cybulski, Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Jacek Fedorowicz, Andrzej Waligórski, Konrad Swinarski, Wojciech Siemion, Witold Lutosławski, Władysław Szpilman, Władysław Bartoszewski, Stefan Kisielewski a nawet… Tadeusz Peiper.

Ale to muzyka gra tutaj pierwsze skrzypce"…- pisze wydawca.

*** 

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 3.04-13.04.2018

Godzina emisji: 10.45

bch

Czytaj także

Edward Pałłasz. Jak nie boisko, to sztuka

07.09.2016 20:15
– Ja się rodziłem na scenie – tak o swojej twórczości mówił w Dwójce Edward Pałłasz, kompozytor i działacz środowiska artystycznego.
Edward Pałłasz był studentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej oraz muzykologii na UW. Kompozycji nauczył się sam
Edward Pałłasz był studentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej oraz muzykologii na UW. Kompozycji nauczył się samFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
32'09 Rozmowa z kompozytorem Edwardem Pałłaszem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Artysta, który w latach 1995-1998 kierował Programem 2 Polskiego Radia, w audycji wspominał m.in. początki swojej twórczości, które przypadły na debiut w teatrze Bim-Bom, kierowanym przy Politechnice Gdańskiej przez Zbigniewa Cybulskiego.

Zdaniem 80-letniego twórcy, w jego życie wpisana była nie tylko muzyka, ale również scena teatralna. Przykładem tego wiele lat później była jego współpraca z Warszawską Sceną Kameralną.

- Nie było teatru operowego, który by zagrał wszystkie opery Mozarta w ciągu jednego sezonu i powtarzał je, a my tego dokonaliśmy – wspominał Edward Pałłasz. W audycji posłuchamy również o młodzieńczej fascynacji muzyką, która zaczęła się, ponieważ, jak wyznał w Dwójce Edward Pałłasz, "w piłkę grał słabiej i chciał się inaczej wyróżnić".

***

 Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: Edward Pałłasz (kompozytor, muzykolog)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/mg

Czytaj także

Agnieszka Osiecka: tylko pisaniem umiem się utulić

07.03.2017 11:36
- Pisanie spełnia taką funkcję, jakbym sama siebie głaskała po głowie - mówiła w archiwalnym radiowym nagraniu znakomita poetka i autorka piosenek. 7 marca przypada 20. rocznica śmierci Agnieszki Osieckiej.
Warszawa, wrzesień 1990. Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka
Warszawa, wrzesień 1990. Agnieszka Osiecka, poetka, autorka tekstów piosenek, pisarkaFoto: PAP/CAF/Witold Rozmysłowicz
Posłuchaj
29'46 Audycja wspomnieniowa o Agnieszce Osieckiej (Opowieści po zmroku/Dwójka)
więcej

W archiwalnym nagraniu Agnieszka Osiecka wspominała, że w szkole bardziej interesowała się biologią niż przedmiotami humanistycznymi. - Do piosenki przyszłam gwałtownie. Chciałam robić coś ciekawego, spotykać ciekawych ludzi. Może gdybym była chłopcem, to poszłabym do biblioteki i czytała mądre książki i chciałabym robić coś na własną rękę. Tymczasem jako dziewczyna rozumiałam robienie czegoś ciekawego poprzez przyklejenie się do grupy ludzi, więc przykleiłam się do teatrzyku Bim Bom - opowiadała pisarka.

Agnieszka Osiecka mówiła też o swoim niepokoju, który sprawia, że przez większą część życia jest w ruchu. - Nie siedzę w jednym kółku, w jednym środowisku i we własnym rodzinnym domu nie przesiaduje od rana do wieczora. Można mnie spotkać, o zgrozo, w hotelu Kasprowy i można mnie spotkać pod budką z piwem nad Wisłą. Kręcę się.

W audycji o Agnieszce Osieckiej opowiadali też przyjaciele, którzy wspominali jej duchową młodość, "niemiecki" stosunek do pracy i bezpretensjonalny stosunek do przedmiotów.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowały: Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska 

Goście: Zuzanna Łapicka-Olbrychska, Barbara Wiszniewska, Andre Hubner-Ochodlo, Edward Pałłasz i Adam Sławiński

Z nagrań archiwalnych: Agnieszka Osiecka

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 21.00

bch/jp