Powieści na antenie

"Pozostałe opowiadania"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2023 11:15
Kompilacja dwudziestu siedmiu opowiadań Ernesta Hemingwaya spoza kanonicznej antologii 49 opowiadań stanowi dopełnienie dorobku noblisty w krótkiej formie. Fragmenty tomu "Pozostałe opowiadania" w przekładzie Tomasza S. Gałązki prezentuje na antenie Dwójki Krzysztof Wakuliński. 
Krzysztof Wakuliński z tomem Pozostałe opowiadania Ernesta Hemingwaya
Krzysztof Wakuliński z tomem "Pozostałe opowiadania" Ernesta HemingwayaFoto: Krzysztof Świeżak/PR

Ernest Hemingway rozważał opublikowanie kolejnego zbioru już w 1939 roku, ale kiedy zaczął pisać powieść – wydaną później jako "Komu bije dzwon" – wszystkie pozostałe projekty pisarskie zostały odsunięte na bok.

Znalazły się tu teksty dotyczące hiszpańskiej wojny domowej (ujrzały światło dzienne dopiero po śmierci autora), w których bohaterowie mierzą się z wszechobecną przemocą i śmiercią, a normalności i wytchnienia poszukują w madryckim barze u Chicotego. Inne opowiadania rozgrywają się między innymi na Kubie oraz w północnym Michigan, gdzie Hemingway spędził młodość, stąd podejrzewa się, że przynajmniej część wątków ma podłoże autobiograficzne. Kolejne teksty, osadzone również w Stanach Zjednoczonych, nawiązują do doświadczeń pisarza jako męża i ojca. Wśród Pozostałych opowiadań znalazły się dwie bajki dla dzieci opublikowane w 1951 roku, a zbiór zamyka sześć opowiadań z cyklu o Nicku Adamsie.

Ten tom udowadnia, że Hemingway nie tylko osiągnął mistrzostwo w pisaniu powieści, lecz także potrafił w sugestywny sposób wykreować literackie uniwersum w krótkiej formie prozatorskiej.

[materiały wydawcy]

Książkę w przekładzie Tomasza S. Gałązki czyta na antenie Dwójki Krzysztof Wakuliński. 

Posłuchaj
10:24 2023_12_11 10_58_24_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Ernest Hemingway "Pozostałe opowiadania", czyta Krzysztof Wakuliński - fragment 1 (To się czyta/Dwójka)

08:24 Dwojka_To_sie_czyta_2023_12_12-11-02-46.mp3 Ernest Hemingway "Pozostałe opowiadania", czyta Krzysztof Wakuliński - fragment 2 (To się czyta/Dwójka)

09:35 2023_12_13 11_00_11_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Ernest Hemingway "Pozostałe opowiadania", czyta Krzysztof Wakuliński - fragment 3 (To się czyta/Dwójka)

10:25 Dwójka to się czyta 14.12.2023.mp3 Ernest Hemingway "Pozostałe opowiadania", czyta Krzysztof Wakuliński - fragment 4 (To się czyta/Dwójka)

10:31 2023_12_15 11_01_38_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Ernest Hemingway "Pozostałe opowiadania", czyta Krzysztof Wakuliński - fragment 5 (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 11-15.12.2023

Godzina emisji: 11.00

pg/ans/mo

Czytaj także

Hemingway - w sercu zawsze starość

06.09.2012 10:20
Jedna z tajemnic Hemingwaya, która jednocześnie stanowi cechę typową dla amerykańskich ideałów to kult młodości. W Ameryce wszystko musi być młode. Hemingway temu kultowi się w wyraźny sposób przeciwstawiał. Chciał mieć stare serce.
Ernest Hemingway w 1959 roku
Ernest Hemingway w 1959 rokuFoto: wikipedia commons/public domain John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston
Posłuchaj
02'48 Stosunek Hemingwaya do starości i rzeczy zużytych
więcej

Wszystko co nowe jest dobre, doskonalsze od tego, co nam towarzyszyło do tej pory. To jeden z amerykańskich ideałów. Tymczasem, wszystko co otaczało Hemingwaya w jego życiu praktycznym w gruncie rzeczy przeciwstawiało się ten zasadzie. Hemingway lubił rzeczy stare i zużyte. Lubił stare siedziby nasycone określonymi fluidami, które były dla niego tajemnicze, ale jednocześni potrafił zrozumieć ich urodę, ich promieniowanie. Lubił stare kultury. Nie cenił młodości.
- Cała cywilizacja nastawiona jest na to, by czynić człowieka młodym. Kult młodości towarzyszył pisarzowi od najwcześniejszego okresu jego życia. Ale jednocześnie trzeba powiedzieć, że Hemingway temu kultowi się w wyraźny sposób przeciwstawiał. Jest tu typowo antyamerykański. Już mając dwadzieścia parę lat, co się później nasiliło po trzydziestce, Hemingway kazał się nazywać Papą. Kazał widzieć siebie jako patriarchę, jako nieomal Króla Leara, jako kogoś prawiecznego, kogoś kto posiadł niezwykłą tajemnicę przechodzenia z jednego czasu do drugiego, z jednej epoki życia do drugiej epoki życia - mówił znawca twórczości Hemingwaya, Andrzej Gronczewski w archiwalnej audycji Polskiego Radia z 1987 roku.
Mija właśnie 60 rocznica wydania książki Ernesta Hemingwaya "Stary człowiek i morze".

 

usc

Zobacz więcej na temat: Ernest Hemingway POLSKA grunty

Czytaj także

Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya

12.04.2023 17:00
Naszym gościem w audycji "Wybieram Dwójkę" była prof. Ewa Łuczak - amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej. Rozmawialiśmy o nowym wydaniu jednego z najgłośniejszych dzieł Ernesta Hemingwaya - "Pożegnanie z bronią".
Ernest Hemingway
Ernest HemingwayFoto: NARA/PAP
Posłuchaj
18'19 Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya (Wybieram Dwójkę)
więcej

Powieść, której bohaterem jest porucznik Frederick Henry, amerykański ochotnik służący w armii włoskiej na froncie I wojny światowej, pierwszy raz opublikowana została w 1929 roku, w Polsce ukazała się dwa lata później.

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi najnowszego wydania, które właśnie ma swoją premierę: Pisząc "Pożegnanie z bronią", Hemingway inspirował się własnymi doświadczeniami wojennymi. W tej porywającej, na wpół autobiograficznej prozie w oszczędnym stylu oddaje surowe realia wojny, jej bezsensowność oraz bezmyślne okrucieństwo, a także cierpienie kochanków uwięzionych w kleszczach sił wyższych niż pragnienia jednostki. Nakreślony przez niego portret głównego bohatera odzwierciedla osamotnienie i rozczarowanie przedstawicieli "straconego pokolenia" - ludzi, którzy wkroczyli w dorosłość podczas pierwszej wojny światowej.


Posłuchaj
15:16 2023_04_12 16_29_47_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Ewa Łuczak (amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej)

Data emisji: 12.04.2023

Godziny emisji: 16.30

mo