Powieści na antenie

"Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 10:00
W "To się czyta" (22-26.07) zaprezentowaliśmy fragmenty najnowszej książki Krzysztofa Vargi, zatytułowanej "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii". Czytał Adam Bauman.
Adam Bauman prezentuje książkę Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii
Adam Bauman prezentuje książkę "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii"Foto: Piotr Podlewski/PR

Wnikliwy czytelnik z pewnością pamięta, że Krzysztof Varga to wielokrotnie nagradzany autor, nie tylko powieści i opowiadań, ale także i trylogii podróżniczo-eseistycznej o Węgrzech: "Gulasz z turula", "Czardasz z mangalicą" i "Langosz w jurcie". Dlatego nie dziwi fakt, że w najnowszej książce powraca do swoich podróżniczych pasji, penetrując tym razem Normandię, Bretanię i Pikardię.

Jest to podróż z historią, jej bohaterami, ludźmi sławnymi, ale i zupełnie anonimowymi. Jak na polonistę przystało, "Varga podróżuje w towarzystwie Flauberta, Chateaubrianda i innych nieśmiertelnych mieszkańców tych krain, żeby w końcu dojść do prostego wniosku, że są miejsca, które przypadają nam z urodzenia. Inne należą do nas z wyboru".

Wybiera więc te, które go zachwyciły pięknem, dostojnością architektury, ale także te, gdzie najlepiej podają popularne gryczane naleśniki, mule, ostrygi i gdzie można spróbować słynnego benedyktyńskiego likieru ziołowego.

Ogląda ruiny, cmentarze, szuka grobów mitycznych bohaterów, ale obserwuje także dzień dzisiejszy północnej Francji, ludzi w różnym wieku, ich zainteresowania i życie…

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne, a jej fragmenty czytał na antenie Dwójki Adam Bauman.


Posłuchaj
10:17 Dwójka to się czyta 22.07.2024.mp3 Krzysztof Varga "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii", czyta Adam Bauman - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

 

10:18 Dwójka to się czyta 23.07.mp3 Krzysztof Varga "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii", czyta Adam Bauman - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

 

10:29 To się czyta 24.07.mp3 Krzysztof Varga "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii", czyta Adam Bauman - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:25 Dwójka to się czyta 25.07.2024.mp3 Krzysztof Varga "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii", czyta Adam Bauman - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:14 Dwójka To się czyta 26.07.mp3 Krzysztof Varga "Ostrygi i kamienie. Opowieść o Normandii, Bretanii i Pikardii", czyta Adam Bauman - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

   

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 22-26.07.2024

Godz. emisji: 9.50

pg, dz

Czytaj także

Krzysztof Varga: cały Budapeszt jest powieścią

18.04.2018 15:20
- Kiedy zrodził się w mojej w głowie pomysł na bohaterów: trudna miłość mężczyzny i kobiety, wtedy już wszystko gładko poszło - mówił Krzysztof Varga o pracy nad swoją nowo wydaną książką "Sonnenberg".
Panorama Budapesztu
Panorama BudapesztuFoto: Arndale/shutterstock.com/cc
Posłuchaj
11'56 Krzysztof Varga o swojej książce "Sonnenberg" (Wybieram Dwójkę)
więcej

Varga 1200 PAP.jpg
Varga: Świetlicki przypomina o powinności artysty

- Chciałem dać powieściowy obraz tego miasta. Dla mnie w ogóle cały Budapeszt jest powieścią. Brakowało mi jednak bohaterów, pewnej intrygi - przyznał pisarz. "Cała historia ułożyła się", gdy przyszedł pomysł na temat główny: skomplikowany związek Andrása i Ágnes.

W jakim sensie książka ta jest przewodnikiem po węgierskiej stolicy? Jakie "ślady straszliwej historii" przypomina pisarz w swojej powieści? I co łączy dramat Zoltána Egressyego "Portugalia", opowieść o rozpaczliwej ucieczce z Budapesztu, z "Sonnenbergiem"?

***

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Krzysztof Varga (pisarz)

Data emisji: 6.04.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/pg

Czytaj także

"Dziennik hipopotama". Krzysztof Varga: to nie do końca ja pisałem

21.10.2020 20:30
- To historia mnie prowadziła, to co się działo, ja byłem wykonawcą. Ten dziennik nie był pisany z takim zamysłem, że ja siebie pokażę w jakikolwiek sposób. Raczej byłem podporządkowany zdarzeniom, które działy się w świecie, a także wokół mnie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz Krzysztof Varga, autor "Dziennika hipopotama".
Krzysztof Varga
Krzysztof VargaFoto: PAP/Darek Delmanowicz
Posłuchaj
28'15 "Dziennik hipopotama". Zapiski Krzysztofa Vargi sprzed pandemii i z jej początków (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Posłuchaj
28:15 Dwójka 21.10.2020 OWZK.mp3 "Dziennik hipopotama". Zapiski Krzysztofa Vargi sprzed pandemii i z jej początków (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Hanna Krall PAP 1200.jpg
"Synapsy Marii H". Hanna Krall: może ta książka przyda się matkom

"Dziesięć dni temu świat wyglądał zupełnie inaczej, za dziesięć dni stanie się całkowicie inny, za sto dni być może świata już nie rozpoznamy" - to zapisek z marca tego roku z dziennika Krzysztofa Vargi. Autor prowadził go blisko dwa lata - od 25 kwietnia 2018 roku do 21 marca roku bieżącego, kiedy to obchodził on swoje 52. urodziny.

W czasie powstawania dziennika zmieniała się jego tonacja. - Na początku wydawało mi się, że to będzie opowieść przede wszystkim o moich lekturach filmach, które oglądam, bo jestem intensywnym konsumentem kultury. Później rzeczywistość zaczęła mi redagować ten dziennik. To znaczy zarówno sprawy związane z życiem społecznym, z Kościołem, z emocjami moimi osobistymi. To wszystko determinowało sposób pisania tego dziennika. Ja jedynie dbałem o to, żeby to miało jakąś formę przystępną i znośną, a nie było jakimś chaosem poznawczym dla czytelnika - podkreślał Krzysztof Varga.

Gdy kończył on pisać "Dziennik hipopotama" nie przypuszczał, że pandemia trwać będzie tak długo. - Ostatnie zapiski pochodzą z wiosny. Wydawało mi się wówczas, że to wszystko potrwa może kilka miesięcy. Teraz już zupełnie inaczej o tym myślę. Myślę, że to jest rzecz, która będzie nam towarzyszyła długo bardzo. I nie wiadomo jak z tego wyjdziemy wszyscy. Niepewność jest kluczowym słowem w naszym obecnym życiu. W moim życiu osobistym również. Przeżyłem okres intensywnej niepewności co do tego, jak będzie wyglądało moje życie. Usiłuję teraz zachowywać spokój, ale jest on podszyty niepewnością właśnie i grozą - wyznał pisarz.

Krzysztof Varga mówił także w audycji, co według niego leczy z niepokoju i grozy, dlaczego jest miejskim szczurem i czy czułość pasuje do literatury.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Krzysztof Varga (prozaik, felietonista, krytyk literacki)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 17.30