Powieści na antenie

"Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2015 15:00
Książkę wypełnia dziewięć historii opowiedzianych przez konspirujące łączniczki i sanitariuszki.
Audio
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Sławomira Łozińska. Jej głos świetnie znany jest słuchaczom Dwójki
Sławomira Łozińska. Jej głos świetnie znany jest słuchaczom DwójkiFoto: Krystian Dobuszyński/PR2

Swoimi wspomnieniami dzielą się Balbina Szymańska-Ignaczewska – "Basia", Jolanta Mirosława Zawadzka-Kolczyńska – "Klara", Wanda Traczyk-Stawska – "Pączek", Bronisława Romanowska-Mazur – "Sosna", Barbara Wilczyńska-Sekulska – "Penelopa", Teresa Kuklińska-Tyrajska – "Basia", Krystyna Królikiewicz-Harasimowicz – "Kryśka", Maria Stypułkowska-Chojecka – "Kama" i Zofia Słojkowska-Krajewska – "Nelly". Zaletą książki nie są opisy militarnych osiągnięć, ale codziennego życia za niemieckiej okupacji, w czasie powstania oraz później – w stalinowskiej rzeczywistości. Każda z historii jest niepowtarzalna, a wspólnie tworzą obraz środowiska walczącej w sierpniu 1944 roku młodzieży.

Fragmenty książki "Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego" Marii Fredro-Bonieckiej i Wiktora Krajewskiego czytała w Dwójce Sławomira Łozińska.

Czytaj także

Warszawskie domy wciąż kryją sekrety powstańców

24.06.2015 11:00
– Z pewnych źródeł wiemy, że mogły być tam dwie skrytki – mówiła Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego o niedawnym odkryciu przy ulicy Polnej.
W warszawskich mieszkaniach nadal może znajdować się wiele śladów powstania warszawskiego (zdj. ilustracyjne)
W warszawskich mieszkaniach nadal może znajdować się wiele śladów powstania warszawskiego (zdj. ilustracyjne)Foto: Radek Kołakowskir/flickr/CC
Posłuchaj
14'17 Katarzyna Utracka o odkrytej przy ulicy Polnej skrytce powstańczej (Poranek Dwójki)
więcej

Podczas prac remontowych w jednym z mieszkań robotnicy odkryli konspiracyjną skrytkę, która przetrwała w podłodze przez 72 lata. Zachował się cały jej mechanizm. – Jest dość skomplikowany. Widać, że skrytkę robili specjaliści – powiedziała Katarzyna Utracka.

W wyniku przeprowadzonych badań udało się ustalić, że skrytka należała do pułkownika Jana Rzepeckiego ps. "Wolski", który kierował całym aparatem propagandowym i informacyjnym Armii Krajowej.

Skrytka oficjalnie była pusta, choć relacje samych robotników są niejasne. Wspominali oni bowiem o jeszcze jednym znalezisku i o tym, że skrytki zawierały pewne dokumenty...

***

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 24.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/kd

Czytaj także

Książka, która przywróciła młodość powstańcom

07.07.2015 11:00
- Po publikacji zadzwoniła do mnie jedna z bohaterek i podziękowała za przypomnienie najpiękniejszych chwil życia. A przecież oni byli wtedy "zwierzyną łowną"... - mówiła autorka książki "Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie".
Posłuchaj
09'09 Rozmowa z Małgorzatą Czerwińską-Buczek (Poranek Dwójki)
więcej

To zapis wielkich emocji i przyjaźni. Jej bohaterowie z ogromnym często trudem dzielą się bardzo osobistymi wspomnieniami, skrywanymi przez 70 lat. Głęboko osobisty wymiar miała też geneza publikacji.

- Jeden z przyjaciół-powstańców powrócił do Polski, po raz pierwszy od 1944 roku, by tutaj umrzeć. Powierzył mi swoje tajemnice z powstania i podzielił się strachem, że zostanie zapomniany. Obiecałam, że na to nie pozwolę - opowiadała autorka Małgorzata Czerwińska-Buczek.

A jak bohaterowie książki reagują na popkulturową "modę" na Powstanie Warszawskie?

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Małgorzata Czerwińska-Buczek (autorka zbioru rozmów "Powstańcy 44. Bohaterowie i świadkowie")

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 8.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki.

mm/mc

Czytaj także

"Placówka 44". Voo Voo i powstańcze wiersze

24.07.2015 12:00
71 lat temu podczas Powstania Warszawskiego ogłoszono... poetycki konkurs. Teksty wówczas napisane możemy dziś usłyszeć na wyjątkowej płycie.
Placówka 44. Voo Voo i powstańcze wiersze
Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski
Posłuchaj
16'01 Rozmowa o płycie "Placówka 44" (Poranek Dwójki)
więcej

Na płycie "Placówka 44" znalazło się dwanaście utworów skomponowanych przez muzyków z zespołu Voo Voo. Teksty to w większości opracowania wierszy nadesłanych na konkurs "Placówka 44" oraz innych utworów powstałych w okresie Powstania Warszawskiego.

- To niebywałe: dwadzieścia dni trwają walki, a tu nagle pojawia się tego typu konkurs, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W ten sposób zachowały się teksty powstałe w ogniu walk – mówiła w Dwójce Barbara Derlak, jedna z wykonawczyń piosenek z płyty "Placówka 44".

Jakie trudności kryją się w interpretacji takich szczególnych tekstów? Wiele z nich to przecież bardzo gorzkie opowieści – jak choćby ten, którego autor nie wierzy w sprawiedliwy porządek świata, a swój żal kieruje nie tylko do Niemców, ale i Anglików, Amerykanów i papieża.

24 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert promujący album "Placówka 44" 

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Barbara Derlak i Barbara Wrońska (wykonawczynie piosenek na płycie "Placówka 44")

Data emisji: 24.07.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mm