Powieści na antenie

"Mleczarz"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 09:45
W "To się czyta" od 9 grudnia przedstawiamy powieść północnoirlandzkiej pisarki Anny Burns pt. "Mleczarz". Za ten tytuł autorka w 2018 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Bookera. Książkę przetłumaczyła Aga Zano, a na antenie Dwójki jej fragmenty czyta Katarzyna Dąbrowska.
Katarzyna Dąbrowska czyta książkę Mleczarz Anny Burns
Katarzyna Dąbrowska czyta książkę "Mleczarz" Anny BurnsFoto: Piotr Podlewski/Polskie Radio

Książka ukazuje się w naszych księgarniach dzięki Wydawnictwu Artrage. Mimo, iż opowiada o Irlandii lat 70., zamieszkach w Belfaście, walkach ulicznych skłóconych stron, jest  uniwersalna i bardzo aktualna.

Jej akcja rozgrywa się w mieście bez nazwy, w którym rządzi terror kontroli i inwigilacji. Nie należy się wyróżniać, bo to rodzi plotki, które kreują inną rzeczywistość i wywołują strach. Co może być godne nagany? Jak się okazuje wszystko, nawet czytanie podczas chodzenia albo wieczorowe zajęcia z francuskiego. Świat "Mleczarza" to świat patriarchalny, konserwatywny.

Żadne z nas nie czytało dotąd takiej książki - powiedział przewodniczący Jury Nagrody Bookera. Wyróżniający się głos Anny Burns stanowi wyzwanie dla konwencjonalnego myślenia o formie - dodał.

Powieść Anny Burns czyta na antenie Dwójki Katarzyna Dąbrowska.


Posłuchaj
10:41 Dwójka to się czyta 9.12.2024.mp3 Anna Burn "Mleczarz, czyta Katarzyna Dąbrowska - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

09:52 Dwójka to się czyta 10.12.2024.mp3 Anna Burn "Mleczarz, czyta Katarzyna Dąbrowska - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

10:32 To się czyta 11.12.mp3 Anna Burn "Mleczarz, czyta Katarzyna Dąbrowska - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:32 Dwójka to się czyta 12.12.2024.mp3 Anna Burn "Mleczarz, czyta Katarzyna Dąbrowska - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:23 Dwójka to się czyta 13.12.2024.mp3 Anna Burns "Mleczarz, czyta Katarzyna Dąbrowska - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)  

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 9-13.12.2024

Godzina emisji: 9.30

dz/pg

Czytaj także

"Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji

23.11.2024 13:00
W "Czytelni" spotkaliśmy się z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą, którzy zrecenzowali dwie książki: "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka Melchiora.
W Czytelni omówimy Sierpień Pawła Sołtysa, a także Koniec Zabawy Jacka Melchiora
W Czytelni omówimy "Sierpień" Pawła Sołtysa, a także "Koniec Zabawy" Jacka MelchioraFoto: Materiały prasowe
Posłuchaj
29'42 "Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji (Czytelnia/ Dwójka)
więcej

Posłuchaj
29:42 2024_11_23 12_00_13_PR2_Czytelnia.mp3 "Sierpień" i "Koniec zabawy". Proza pełna refleksji (Czytelnia/ Dwójka)

 

"Sierpień" Pawła Sołtysa to proza, która prowadzi nas w miejsca, które myśleliśmy, że znamy, i przypomina o rzeczach, o których nie wiedzieliśmy, żeśmy je zapomnieli. 

"Sierpień" - Sierpień w Warszawie jest upalny. Na podwórkach stoi skwar i przechodzą burze. Melancholijny narrator krąży po zakamarkach, przedmieściach i bramach. Zawieszony w czasie, rozkleja siatkę ulic, snując własne wspomnienia i wspomnienia miasta. Pod jego spojrzeniem, podniesionym z książek, ożywają wnętrza kościołów, zajezdnie tramwajowe i martwe witryny sklepów. Odzywają się ludzie – ci wielcy, o których pisze się monografie, i ci zwyczajni, zrośnięci z miastem tak ściśle, że sami stali się jego historią, ale żeby o nich przeczytać, trzeba znać język chodników i ulic.

"Koniec Zabawy" Jacka Melchiora:

Życie to teatr. Banalne, lecz nie w przypadku Darka Mirka Marka. Studiował teatrologię, a jego matka wysiadywała w Szkole Teatralnej, by poznać rektora Łapickiego. Wyrzucony za nieznajomość detali „Hamleta” Darek stał się kimś innym, niż chciał.

Po latach chce już tylko spakować się ostatecznie, bo zdrowie nie to, sekspartnerzy nie ci i w ogóle świat nie ten. Niespodziewane zdarzenie zmieni jego życie w thriller – ze słynnym redaktorem radiowym, który lata temu zapadł się pod ziemię, i młodą kobietą, pojawiającą się jak spod ziemi, w rolach głównych…

[powyższe opisy pochodzą od wydawców]


***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 23.11.2024

Godz. emisji: 12.00

***

dz/am/zch

Czytaj także

"Potwór ze Świętej Heleny" i "W cieniu orła". Opowieści historyczne z udziałem Napoleona

30.11.2024 12:30
W "Czytelni" spotkaliśmy się z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą, którzy zrecenzowali książki Alberto Sancheza Pinola "Potwór ze Świętej Heleny" (tł. Dorota Elbanowska) oraz Arturo PerezA-Reverte "W cieniu orła" (tł. Filip Łobodziński).
W Czytelni: Alberto Sanchez Pinol Potwór ze Świętej Heleny (tł. Dorota Elbanowska) i Arturo Perez-Reverte W cieniu orła
W Czytelni: Alberto Sanchez Pinol "Potwór ze Świętej Heleny” (tł. Dorota Elbanowska) i Arturo Perez-Reverte "W cieniu orła"Foto: Materiały prasowe
Posłuchaj
29'08 "Potwór ze Świętej Heleny" i "W cieniu orła". Opowieści historyczne z udziałem Napoleona (Czytelnia/Dwójka)
więcej

"Potwór ze Świętej Heleny" to powieść o wydarzeniach o wyspie, na którą został zesłany Napoleon Bonaparte.


Posłuchaj
29:08 _PR2 (mp3) 2024_11_30-12-01-00.mp3 "Potwór ze Świętej Heleny" i "W cieniu orła". Opowieści historyczne z udziałem Napoleona (Czytelnia/Dwójka)

Jak czytamy w opisie książki: W roku 1819 Markiza Delphine de Sabran i jej kochanek, znakomity pisarz François-René de Chateaubriand, odwiedzają Napoleona Bonaparte na wyspie Świętej Heleny, gdzie cesarz ostatnie lata swojego życia spędza w angielskim areszcie. Delphine, słynna kurtyzana, pragnie spotkać najwspanialszego mężczyznę swoich czasów, ale cesarz w niczym nie przypomina wyidealizowanego bohatera, którego spodziewała się spotkać, a wyspa okazuje się szara i brzydka, roi się od szczurów, i cała jest jakby pod przeklętym wpływem słynnego więźnia. Legenda opowiedziana przez marynarza ostrzega odwiedzających, że Napoleon nie jest jedynym potworem, jakiego spotkają. Kolejne krwiożercze stworzenie będzie siać przerażenie na wyspie.

"W cieniu orła" to powieść oparta na wydarzeniach historycznych. Podczas kampanii rosyjskiej 1812 roku, gdy wojska napoleońskie są u progu klęski na polu bitwy, osamotniony batalion byłych jeńców hiszpańskich, których przymusem wcielono do armii francuskiej, posuwa się nieustraszenie w nienagannym szyku, z orłem pod wiatr i bagnetami na sztorc. Hiszpańscy żołnierze próbują przejść na stronę Rosjan. Błędnie interpretując ich intencje, Mały Kapral – czy raczej Cholerny Kurdupel albo Le Petit Coutafon – bierze ich rejteradę za akt bohaterstwa i rozkazuje kawalerii ruszyć z szaleńczą odsieczą.

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta

Data emisji: 30.11.2024

Godz. emisji: 12.00

dz/am