Section01 - menu
Section08 - artykułowa

Narodowe Czytanie. Oglądaj na żywo czytanie "Potopu"

Polskie Radio
Agnieszka Gierczak 03.09.2014
Henryk Sienkiewicz
Henryk Sienkiewicz, foto: PAP/Archiwum/Reprodukcja/Wojciech Pacewicz

W sobotę 6 września w całej Polsce odbywa się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku organizatorzy zapraszają do wspólnego czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Narodowe Czytanie "Trylogii" w Warszawie - oglądaj na żywo do 22.30 na trylogia.polskieradio.pl .

Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Każda z miejscowości czytanie "Trylogii" organizuje we własny, oryginalny sposób.

W Warszawie akcję Narodowe Czytanie zainaugurował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wraz z Małżonką Anną Komorowską. Para Prezydencka przeczytała początkowe wersy "Potopu". Aż do godz. 22.30 12-częściowa adaptacja "Potopu" Henryka Sienkiewicza jest czytana przez znanych polskich aktorów: Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna, Andrzeja Grabowskiego, Jana Peszka, Jarosława Gajewskiego, Annę Seniuk, Piotra Cyrwusa, Arkadiusza Jakubika, Adama Woronowicza, Olgę Bołądź, Izabelę Kunę, Annę Próchniak.

Prezydent
Prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną zainaugurowali w warszawskim Ogrodzie Saskim Narodowe Czytanie "Trylogii".

 

 

Gospodarzem warszawskiej odsłony Narodowego Czytania jest Bronisław Maj, poeta, eseista, tłumacz, wykładowca uniwersytecki, autor adaptacji "Potopu". On też – w przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami – przedstawia ciekawe informacje na temat powieści. Czytaniu towarzyszy muzyka, którą specjalnie na tę okazję przygotowali kompozytorzy młodego pokolenia: Bartosz Chajdecki– twórca muzyki filmowej, autor muzyki do serialu "Czas honoru", Marcin Masecki – jeden z najbardziej twórczych pianistów jazzowych i klasycznych, Jacek Hałas – śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, Pink Freud – zespół wykonujący jazz wzbogacony o różne style muzyczne, The Dumplings – duet prezentujący muzykę elektroniczną.

***

 

Na wszystkich antenach Polskiego Radia pojawiają się relacje oraz specjalne audycje poświęcone temu projektowi:

JEDYNKA

W sobotę 6 września Pierwszy Program Polskiego Radia zaprasza słuchaczy na relacje reporterskie z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie do Aktualności o godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00, 21.00 oraz 23.00. Ponadto, chwilę po godz. 12.00, na antenie transmisja wystąpienia Prezydenta Bronisława Komorowskiego z inauguracji Narodowego Czytania oraz ok. godz. 22.39 transmisja z ponownego wystąpienia Prezydenta podsumowującego całą akcję. Dodatkowo przez całą sobotę po Aktualnościach na antenie Radiowej Jedynki emitowane będą archiwalne fragmenty słuchowisk Polskiego Radia, w których udział wzięli najwybitniejsi polscy aktorzy.

***

DWÓJKA

Przez cały dzień na antenie radiowej Dwójki pojawiać się będą relacje z Ogrodu Saskiego oraz z miast biorących udział w przedsięwzięciu.

Sobotnia audycja "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (godz. 16.00-17.00) będzie nadawana na żywo z Ogrodu Saskiego. Hanna Maria Giza porozmawia o dziele Henryka Sienkiewicza z prof. Jolantą Sztachelską, prof. Ryszardem Koziołkiem i prof. Tadeuszem Bujnickim.

W "Strefie słowa" (godz. 19.00-20.00) krakowski poeta Bronisław Maj opowie o wątkach humorystycznych w "Trylogii". W audycji przypomniane zostaną najciekawsze nagrania z Archiwum Polskiego Radia, m.in. wybitna kreacja Mariusza Dmochowskiego w roli Kmicica, fragmenty "Pana Wołodyjowskiego" w interpretacji Janusza Gajosa oraz wyjątkowe, bo jedyne ocalałe nagranie Stefana Jaracza.

***

TRÓJKA

Radiowa Trójka przez całą sobotę 6 września relacjonować będzie wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem w swoich serwisach informacyjnych.

***

CZWÓRKA

Codziennie od 1 do 5 września gośćmi "Stacji Kultura" (godz. 11.00-13.00) są aktorzy i muzycy młodego pokolenia, którzy przybliżają cele i przebieg akcji "Narodowego Czytania", a także prezentują na antenie swoje ulubione fragmenty twórczości Henryka Sienkiewicza. W programie również ciekawy materiał o nietypowych pasjach tego wybitnego pisarza oraz ciekawostki na temat "Trylogii" i filmowej odsłony "Potopu".

6 września relacja z Ogrodu Saskiego pojawi się w serwisach, a podsumowanie akcji w poniedziałkowej "Stacji Kultura".

***

POLSKIE RADIO 24

Polskie Radio24 planuje transmisję wystąpienia Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i odczytanie fragmentów "Potopu" przez Parę Prezydencką (tuż po godz. 12.00) oraz 5 relacji reporterskich z Ogrodu Saskiego (godz. 13.05, 15.05, 17.05, 19.05 i 21.05). Reporterzy PR24 podsumują również całe wydarzenie i będą rozmawiać z artystami czytającymi "Trylogię".

***

PORTAL POLSKIERADIO.PL

Portal Polskiego Radia uruchomi specjalną stronę internetową trylogia.polskieradio.pl poświęconą Narodowemu Czytaniu. Dzięki niej 6 września będzie można obejrzeć transmisję wideo z uroczystej inauguracji przedsięwzięcia w Ogrodzie Saskim, a także na żywo śledzić czytanie "Trylogii" przez zaproszonych artystów. Ponadto na stronie zostaną zamieszczone materiały dotyczące wydarzenia oraz informacje na temat aktywności wszystkich anten Polskiego Radia związanych z tą ogólnopolską inicjatywą.