Nauka

Curiosity znalazł metan na Marsie. Ślad życia?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 22:22
Rok temu NASA ogłosiła, że jej sztandarowy łazik nie znalazł metanu na Czerwonej Planecie. Teraz Agencja musi sprostować tamte dane.
Audio
  • Curiosity znalazł metan na Marsie. Ślad życia? Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Zdjęcie odwiertu przesłane z Marsa
Zdjęcie odwiertu przesłane z MarsaFoto: NASA

Badacze z NASA użyli analizatora SAM (Sample Analysis at Mars - SAM) kilkanaście razy w ciągu 20 miesięcy, aby wyczuć w atmosferze Marsa ślady metanu. Początkowo bez rezultatu. Jednak w ciągu dwóch miesięcy na przełomie 2013 i 2014 roku cztery pomiary wskazały, obecność tego związku. 

Łazik odnotował zatem jakieś źródło metanu, którego emisja trwała dwa miesiące. - Mamy teraz dowody, że metan pojawia się w atmosferze Marsa - mówi Grotzinger.

Jest niewiele możliwych wyjaśnień. Aż 95 proc. metanu na Ziemi ma pochodzenie organiczne. To efekt metabolizmu bakterii. Żywych bakterii. - Taka jest jedna z hipotez, które będziemy rozważali dalej - mówi John P. Grotzinger, główny naukowiec misji.

Inną możliwością jest chemiczna interakcja wody i niektórych skał. Zespół Curiosity nie potrafi wskazać źródła metanu, ale wiadomo, że najprawdopodobniej znajduje się ono pod gruntem i jest w jakiś sposób okresowo zakłócane.

Naukowcy wezmą pod lupę węgiel, który współtworzy marsjański metan. Pierwiastek ten występuje w kilku różnych wersjach izotopowych. Stosunek izotopu C-12 do C-13 może podpowiedzieć, czy gaz ma pochodzenie organiczne, czy nie.

Metan w marsjańskiej atmosferze był już wykrywany przez orbitera ESA Mars Express. Były to śladowe ilości, które wkrótce zniknęły.

(ew/BBC/NASA/New York Times)

Czytaj także

Polski łazik marsjański znów najlepszy

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 19:19
Hyperion 2 triumfuje na zawodach łazików marsjańskich, o czym będzie mowa na międzynarodowej konferencji fizyków cząstek oraz zwycięzcy nagrody European Inventor Award 2014. Przegląd informacji naukowych przygotowany przez Dorotę Truszczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA wybrała miejsce lądowania na Marsie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 00:30
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyselekcjonowała cztery potencjalne miejsca do lądowania dla swojego przyszłego łazika marsjańskiego. Misja ExoMars 2018 zostanie przeprowadzona przy współudziale Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urządzenia NASA przesłały pierwsze zdjęcia z przelotu komety (galeria, wideo)

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 00:01
Taki przelot to niezwykle rzadkie zjawisko. Siding Spring (jej formalna nazwa to C/2013 A1) przeleciała w odległości niecałych 140 000 kilometrów od Marsa z prędkością 56 km/s.
rozwiń zwiń