Mowa o komputerze Watson. Jest on udoskonalonym następcą słynnego komputera Deep Blue, który w 1997 roku pokonał szachowego mistrza Garriego Kasparova. O ile szachy są grą logiczną, którą można zdefiniować za pomocą pojęć matematycznych, to formuła telewizyjnych teleturniejów jest zupełnie inna. Skonstruowanie komputera, który będzie rozumiał pytania zadawane w programie było nie lada wyzwaniem dla pracowników firmy IBM.
Pod imieniem Watson (upamiętniając założyciela IBM, Thomasa J. Watsona) kryje się konstruowany od 4 lat komputer Blue Gene. Jego najważniejszą cechą jest umiejętność udzielania odpowiedzi na pytania sformułowane w naturalnym języku mówionym. – Język jest dwuznaczny, zdeterminowany przez kontekst, wymuszający wnioskowanie – mówi David Ferrucci naukowiec z IBM, lider grupy konstruującej Watsona. - Ten komputer rozumie gry słów i dwuznaczne sformułowania, potrafi odpowiadać na zagadki i łamigłówki charakterystyczne dla pytań w teleturniejach typu "Jeden z dziesięciu" czy "Va Banque". Naukowcy postawili na dynamikę, pewność i trafność wypowiedzi – cechy typowe dla mowy ludzkiej. Dodatkową trudnością w tego typu teleturniejach jest również to, że komputer musi zweryfikować trafność swojej odpowiedzi i zdecydować, czy podjąć ryzyko jej udzielenia czy nie.
Na 15 terabajtach pamięci zapisano encyklopedie, słowniki, książki, scenariusze filmowe. W sumie ponad 200 milionów stron informacji z różnych dziedzin. Komputer nie jest podłączony do internetu, przy udzielaniu odpowiedzi nie może więc korzystać z zasobów sieci. Jedyną rzeczą, z jaką Watson nie mógł sobie dotąd poradzić, był przycisk do zgłoszenia chęci udzielenia odpowiedzi. Naukowcy zapewniają jednak, że problem ten został już naprawiony.
Dotychczas Watson zmierzył się w rundzie próbnej z Ken’em Jennings’em i Brad’em Rutter’em - największymi wygranymi teleturnieju "Jeopardy", pierwowzoru polskiego "Va Banque". Firma IBM nie ujawniła jednak wyników tego starcia. Teraz Watson czeka na swój oficjalny występ w teleturnieju. Z mistrzami gry komputer zmierzy się na oczach widzów w lutym.
Na razie Watson dostarcza widzom rozrywki, ale wykorzystana w nim technologia może w przyszłości posłużyć lekarzom, do szybszego diagnozowania pacjenta lub prawnikom do łatwiejszego szukania kazusów prawnych. Komputer jest przykładem tego, jak daleko zaszła nauka w konstruowaniu sztucznej inteligencji.
(ki,pg,physorg.com)