Nauka

Pogoda na komputer

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 06:00
To nie mrozy czy upały są największym wrogiem komputerów. Na co więc powinniśmy najbardziej uważać?
Pogoda na komputer
Foto: sxc.hu

- Silne mrozy czy upały nie zagrażają dobrej jakości komputerom czy innym urządzeniom elektronicznym. Powodem do zmartwień jest wilgoć i powtarzające się, nagłe wyłączanie komputerów - mówi dr hab. Ryszard Zieliński z Politechniki Wrocławskiej.

- Komputer działa najlepiej jeśli jest cały czas włączony, wówczas może działać stabilnie - tłumaczy ekspert z Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki PWr. Zwraca jednak uwagę, że szkodliwość nagłych wyłączeń komputera - spowodowana czy przez nas samych czy np. przerwanie dostaw prądu - zależy od urządzeń wspomagających działanie komputerów. - Jeśli zasilacz jest kiepski to częste włączanie i wyłączanie komputera powoduje tzw. przepięcia. Niestety nowoczesne układy elektroniczne „nie lubią” tego typu procesów - dodaje.

Dr Zieliński tłumaczy, że podobny efekt, jak nagłe wyłączanie komputera może wywołać również wyładowanie atmosferyczne. - Impuls generowany w sieci elektrycznej może uszkodzić zasilacz, a ten całą resztę komputera - zaznacza naukowiec.

Pogoda sama w sobie nie powinna mieć jednak wpływu na działanie naszych telefonów komórkowych, aparatów fotograficznych czy laptopów. Dr Zieliński wyjaśnia, że obecnie produkowane urządzenia elektroniczne przed wejściem na rynek przechodzą odpowiednie testy. - Dlatego sprzęt powinien być niewrażliwy na zmiany temperatury i pogody - tłumaczy.

Na co jednak powinniśmy uważać? Zdaniem eksperta na wodę i wilgotne powietrze. - Dobry sprzęt powinien działać w każdych warunkach atmosferycznych, jeśli oczywiście nie wystawimy go na ulewę. Wilgoć osadza się m.in. na złączach i powoduje pokrywanie się elementów - wykonanych ze stopów - tlenkami. W efekcie może się okazać, że nie przewodzą one w taki sposób, w jaki powinny - tłumaczy dr Zieliński.

Zaznaczył, że trzeba uważać na sytuację gdy komputer z twardym dyskiem przenosimy z pomieszczenia zimnego do ciepłego. Nie wolno go wtedy od razu włączać. - Działanie temperatury powoduje, że powierzchnia dysku może być zawilgocona, co może spowodować uszkodzenie sprzętu. Do wielu komputerów dołączane są specjalne instrukcje, by z włączeniem sprzętu odczekać zanim uzyska on temperaturę otoczenia - zaznacza.

(ki)

Czytaj także

Chiński superkomputer detronizuje amerykański

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 13:56
W Chinach skonstruowano najszybszy na świecie superkomputer. Chińczycy odebrali palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie Amerykanom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet zabije podręczniki szkolne

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 00:15
Brytyjscy nauczyciele sądzią, że internet sprawi, że tradycyjne podręczniki szkolne wyjdą z użycia, ponieważ coraz więcej materiałów pomocnych w nauczaniu będzie dostępnych online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europa walczy z cyber-przestępczością

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 14:00
Miliony europejskich internautów będzie mogło wziąć udział w walce z cyber-przestępczością. Warunkiem jest uruchomienie unijnego projektu wspieranego przez Europejski Urząd Policji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer w "Jednym z dziesięciu"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2011 19:00
W laboratoriach IBM powstał komputer, który rozumie naturalny język mówiony. Jest wielkości 10 lodówek i ma zapisane w pamięci ponad 200 mln stron z informacjami encyklopedycznymi i słownikowymi.
rozwiń zwiń