Nauka

Witamina B przybyła z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 00:01
Być może. Tak twierdzą naukowcy. Za jej dystrybucję były odpowiedzialne meteoryty.

Badacze z NASA znaleźli witaminę B3 (niacynę) w grupie ośmiu meteorytów węglistych. Im więcej zawartości węgla w meteorycie, tym więcej również witamin B.

Zawartość niacyny wahała się od 30 do 600 cząstek na miliard. Niby niewiele, ale pokazuje, że spora część ziemskiej witaminy może mieć kosmiczne pochodzenie.

Na początku istnienia naszej planety kolizje z meteorytami były zjawiskiem powszednim. Potem jej rozprzestrzenieniu się po całym globie pomogły procesy naturalne, na przykład erozja.

Czy niacyna mogła mieć udział w powstaniu życia? Jest ona prekursorką jednej z amin, a zatem budulca aminokwasów, które z kolei są cegiełkami do budowy białek. Naukowcy nie chcą jednak wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

Inne badania wykazały, że witamina B3 mogła powstawać także na Ziemi w warunkach prebiologicznych. Co więcej, wiele izomerów ziemskiej niacyny musiały powstać w pobliżu życia, co wkazywałoby na ich ziemskie pochodzenie. A zatem - jeśli nawet witamina B przybyła z kosmosu - to na pewno nie cała.

Wyniki badań nad kosmiczną witamina B ukazały się w Geochimica et Cosmochimica Acta.

(ew/PopSci)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia astronomia
Czytaj także

Fale grawitacyjne dla laików

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 22:22
Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy dostrzegli narodziny nowego księżyca Saturna

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 00:01
To nie żart. Oseska nazwano Peggy. Jeśli jego istnienie potwierdzi się, będzie 63. naturalnym satelitą gazowego giganta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planeta jak Ziemia w innym układzie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 00:02
Nie tylko ma ziemskie rozmiary, ale również znajduje się w dogodnej odległości od swojej gwiazdy.
rozwiń zwiń