Nauka

Pierwsi ludzie przywędrowali do Ameryk z terenów Azji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 22:10
To nie jest nowa teza. Otrzymała kolejne wzmocnienie na na podstawie badań genetycznych. Nowych danych dostarczyły szczątki ciała nastoletniej dziewczyny sprzed tysięcy lat.
Dolina Portage w górach Chugach na Alasce
Dolina Portage w górach Chugach na AlasceFoto: Glow Images/East News

Specjalną publikację zamieszcza tygodnik "Science".

Dziewczyna żyła około 12 tysięcy lat temu; w chwili śmierci miała 15 lub 16 lat. Teraz, płetwonurkowie znaleźli ją w jednej z podwodnych jaskiń na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej.

- Połączenie charakterystycznych cech szkieletu i pochodzący z Azji tzw. mitochondrialny genom wskazują, że Paleoamerykanie i rdzenni Amerykanie mieli wspólnych przodków - mówi dr Laura Zahn z tygodnika "Science".

Autorzy pracy uważają, że ludzie z Syberii przeszli na teren zwany Beringą; był to ląd w miejscu, gdzie dziś rosyjska Czukotka oddzielona jest od amerykańskiej Alaski Cieśniną Beringa. Ludzie mogli więc suchą stopą przejść na kontynent amerykański i przenieść się dalej na południe. To oni byli przodkami dzisiejszych Indian - wnioskują badacze.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA genetyka
Czytaj także

Zapominalstwo może mieć podłoże genetyczne

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 17:00
Każdy z nas to miewa: nie pamięta, gdzie położył klucze lub po co poszedł do pokoju. - Takie kłopoty z pamięcią krótkoterminową są częste, ale niektórym zdarzają się wyjątkowo często - mówi prof. Martin Reuter. Takie powtarzające się problemy mogą mieć źródło w genach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego ludzie nie są nieśmiertelni? Naukowiec: bo nie muszą

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 14:58
Jak tłumaczy genetyk prof. Paweł Golik, w toku ewolucji mogły powstać mechanizmy przedłużające życie, ale priorytetem nie było trwanie indywidualnych istot, tylko genów
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli klucz do długowieczności we krwi 115-latki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 21:00
Zmarła w 2005 roku. Do końca zachowała zdrowie i ostrość umysłu.
rozwiń zwiń