Nauka

Jaskinia Chauveta trafia na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 01:00
Francuska jaskinia z najstarszymi malowidłami ściennymi uzyskała status Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jaskinia Chauvet - przedstawienie nosorożca
Jaskinia Chauvet - przedstawienie nosorożcaFoto: Inocybe/Wikipedia.

Tak uznali delegaci Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podczas spotkania w Doha.

Chodzi o grotę Chauveta na południu kraju, w regionie Ardeche. Odkryto ją w 1994 roku. Stała się sporą sensacją, ponieważ zachowane w niej malowidła są o wiele starsze od swoich odpowiedników chociażby z Lascaux, a są równie doskonałe.

O ile Lascaux wiązana jest z kulturą magdaleńską (13-15 000 lat temu), o tyle malowidła z Chauvet - z kulturą oryniacką, pierwszą europejską kulturą, którą wiąże się z Homo sapiens. Wiek tamtejszej sztuki szacuje się na około 36 tysięcy lat. Powstała zatem tuż po tym, jak Homo sapiens pojawił się w Europie.

Jaskinia Chauvet zawiera ponad 1000 rysunków przedstawiających nosorożce, mamuty, lwy, motyle, renifery i ptaki. Są tam też odciski ludzkiej dłoni. Uznaje się, że to najstarsze w Europie dzieło utworzone przez człowieka.

Philippe Lalliot z UNESCO powiedział po głosowaniu, że miał niezwykłą okazję odwiedzenia jaskini i był oszołomiony tym, co zobaczył. Dodał, że zmienia to poglądy dotyczące początków człowieka.

Przedstawiciel prawny regionu z którego jest jaskinia Pascal Terrasse, powiedział, że "artysta został uznany" i że "może przebaczy 36 tysięcy lat czekania na docenienie jego dzieła".

(ew/IAR)

Zobacz malowidła sprzed 36 000 lat:

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA