Nauka

Polscy archeolodzy odkryli w Peru nieznaną kulturę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 20:00
Ponad 150 grobów należących do nieznanej dotąd kultury odkryli w Peru archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Pustynia Atacama
Pustynia AtacamaFoto: Calton/Wikimedia Commons

Znalezisko datowane jest na IV-VII w. n.e. Świadczy o tym, że północna część pustyni Atakama zamieszkiwała społeczność rolnicza jeszcze przed ekspansją cywilizacji Tiahuanaco.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego realizuje badania w południowym Peru od 2008 roku Cmentarzysko odkryto w delcie rzeki Tambo zlokalizowanej w północnej części pustyni Atakama.

Pustynne warunki spowodowały, że w dobrym stanie zachowało się wyposażenie grobów, m.in. masywne, wykonane z wełny wielbłądowatych nakrycia głowy. Niektóre ciała były zawinięte w maty, inne w bawełniane całuny grobowe, a jeszcze inne w sieci, co świadczy, że jedną z form gospodarki tego ludu było rybołówstwo. - To pochówki ludu do tej pory właściwie nieznanego, który zamieszkiwał te tereny przed ekspansją cywilizacji Tiahuanaco - mówi prof. Józef Szykulski, kierujący badaniami, w których obok polskich archeologów biorą udział również badacze z Peru i Kolumbii.

Wewnątrz niektórych grobów znaleziono łuki oraz kołczany ze strzałami zakończonymi ostrzami z obsydianu. - Jest to niezwykle interesujące znalezisko, jako że łuki na obszarze Peru są olbrzymią rzadkością - mówił archeolog.

W grobach znaleziono również bogato zdobione narzędzia tkackie oraz wiele elementów biżuterii, w tym egzemplarze wykonane z miedzi oraz tumbagi - stopu złota i miedzi. Interesującym znaleziskiem są również witki trzcinowe, które zmarli mieli przytwierdzone do uszu i które wystawały ponad powierzchnie grobów. Naukowcy podejrzewają, że służyły one do rytualnej "komunikacji" pomiędzy zmarłymi a żyjącymi członkami społeczności.

Prof. Szykulski poinformował, że polscy archeolodzy odkryli w delcie rzeki Tambo również grobowce cywilizacji Tiahuanaco, datowane na VII-X w n.e. To znalezisko jest o tyle sensacyjne, że dotychczas sądzono, iż w tym okresie cywilizacja Tiahuanaco nie sięgała tych terenów.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Polacy zmieniają nasz pogląd na początki Homo sapiens

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 20:00
Kiedy człowiek anatomicznie współczesny opuścił Afrykę i wyruszył na podbój świata? Jak długo nasi przodkowie zostali w Afryce? Odkrycia Polaków zmieniają naszą wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaskinia Chauveta trafia na listę UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 01:00
Francuska jaskinia z najstarszymi malowidłami ściennymi uzyskała status Światowego Dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pochówki wampiryczne z Gliwic to w rzeczywistości pochówki skazańców

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 00:01
Zagadkowe groby, które zeszłego lat wzbudziły ogólnopolska sensację, to groby m.in. skazańców - wynika z najnowszych badań archeologicznych.
rozwiń zwiń