- Stan techniczny się poprawia, rośnie świadomość przewoźników, kierowców. Jest coraz lepiej dzięki akcji "Bezpieczny autokar", którą prowadzimy od 2003 r. Natomiast w dalszym ciągu zdarzają się jednostkowe przypadki fatalnego stanu technicznego autobusów - podkreśla Alvin Gajadhur w radiowej Jedynce .
Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi wyjazdy autokarowe dzieci. Pierwsze wycieczki wyruszyły już w sobotę o świcie. Dla Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego to okres wzmożonej pracy, bo w ramach akcji "Bezpieczny autokar" inspektorzy kontrolują stan techniczny pojazdów. Rzecznik GITD wyjaśnił w radiowej Jedynce, w jaki sposób można doprowadzić do kontroli autobusu. - Inspektorzy transportu drogowego wyznaczają stałe punkty, na które można podjechać i taki autokar jest kontrolowany albo podjeżdżamy w miejsce odjazdu autokaru: pod szkołę, dom kultury, przedszkole - mówi. Na stronie gitd.gov.pl opublikowano tabelkę z informacjami o stałych punktach kontroli oraz wskazówki, jak zamówić kontrolę w miejsce odjazdu wycieczki.
Rzecznik GITD zwraca też uwagę, że rodzice powinni być czujni i w razie jakichkolwiek obaw, muszą domagać się kontroli autokaru. Podczas kontroli sprawdzana jest też trzeźwość kierowców, a także ich czas pracy. W ubiegłym roku inspektorzy trafili na czterech kierowców pod wpływem alkoholu.
Alvin Gajadhur apeluje, by rodzice zgłaszali autokary do kontroli na kilka dni przed terminem wyjazdu, ponieważ inspektorzy mają w okresie wakacyjnym ręce pełne roboty. Jeśli chcemy sprawdzić pojazd w ostatniej chwili, można zadzwonić po policjantów lub przyjechać do stałego punktu kontrolnego GITD.
Gajadhur przypomina też, że od soboty kierowcy muszą zwracać uwagę jedynie na żółte fotoradary. - Tylko fotoradary w żółtych obudowach mogą robić zdjęcia kierowców, którzy przekraczają prędkość - informuje. W szarych obudowach nie ma już urządzeń rejestrujących.
Także od tego weekendu w życie wchodzi zakaz jazdy ciężarówek w niektórych godzinach. W piątek jest to 18-22, w sobotę 8-14, a w niedzielę 8-22.
- Nie wszystkie ciężarówki znikną z dróg. Mogą jeździć takie, które przewożą żywe zwierzęta, artykuły spożywcze, prasę, ładunki pocztowe, paliwa - wymienił Gajadhur.
Dodaje, że w zeszłym roku 440 kierowców złamało ten zakaz, ale w większości nie byli to obywatele Polski.
Rozmawiał Daniel Wydrych.
"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!
bk